Ezeket látta már?

Előrehaladott vastagbélrák: a hasfájáson túl ezek a tünetek jelzik

székrekedés hasmenés vastagbéldaganat vastagbélrák korai tünete

A vastagbélrák és a végbélrák tünetei attól is függnek, hogy a tumor a bél melyik részén van.

A vastagbélráknak, végbélráknak nincsenek teljesen egyértelmű tünetei, általánosságban azonban beszélhetünk jellemző panaszokról. A leginkább figyelemfelkeltő tünet a véres széklet, amivel azonnal érdemes orvoshoz fordulni. Miben különböznek a vastagbélrák korai és előrehaladottabb stádiumainak tünetei? Miben térnek el leginkább a végbélrák és a vastagbélrák tünetei?

Korai stádiumban, amikor a vastagbélrák még épp csak elkezdett kialakulni, a daganat rendszerint még semmilyen tünetet nem okoz.

Később aztán, ahogy a vastagbélrák növekedésnek és terjedésnek indul, számos különféle tünet jelenhet meg. A tünetek típusa döntően attól függ, hogy a vastagbélrák a bél mely pontján alakult ki - mutat rá a daganatok.hu.

A vastagbélrák 4 korai tünete

A vastagbélrák leggyakoribb, általában korán jelentkező tünetei az alábbiak:

1. Véres széklet

A véres széklet oka, hogy a tumor vérezni kezd. A vérzés általában nem folyamatos, és a vastagbélrák korai állapotában nem is nagymértékű, ezért nem is mindig észrevehető. Jól látható és könnyen észrevehető jel viszont, amikor a széklet színe kifejezetten sötétté válik a vele elkeveredő vér miatt.

A vastagbélrák egy másik, szintén korai tünete lehet a vérszegénység, amely a tumor folyamatos vérzése következtében alakulhat ki. A kismértékű, de rendszeres vérveszteséget idővel komoly fáradtság, gyengeségérzet és sápadtság kísérheti.

2. Nyálkás széklet

A széklettel együtt nyákos váladék is ürülhet. Ez szintén nem mindig feltűnő, de ha jelentős és tartós változást tapasztalunk a székletünk állagában, érdemes orvoshoz fordulnunk.

3. A székletürítési szokásaink tartós megváltozása

A vastagbélrák további, szintén korai tünete lehet, ha a szokásosnál ritkábban vagy épp gyakrabban kell vécére mennünk. Székrekedés és hasmenés tehát egyaránt előfordulhat.

4. Egyéb tünetek

Hasi fájdalmaink is lehetnek, ezen kívül enyhe teltségérzet maradhat vissza a székletürítést követően.

Az előrehaladottabb vastagbélrák tünetei

A vastagbélrák előrehaladásával párhuzamosan a tünetek rosszabbodhatnak és az alábbi panaszok jelentkezhetnek:

  • a tumor fokozódó vérzése miatt egyre véresebb, illetve egyre nyálkásabb lesz a széklet
  • gyakoribbá és súlyosabbá válhat a hasmenés, állandósulhat a székrekedés
  • fokozódó hasi fájdalmak, állandósult teltségérzet székletürítést követően
  • általános rossz közérzet, fáradtság, testsúly csökkenés.

Ha a vastagbélrák immár fokozott növekedésnek indult és nagy kiterjedést ért el, el is zárhatja a bél egy szakaszát. A vastagbélrák tüneteként ilyenkor erős hasfájás léphet fel, más panaszokkal, például hányással együtt.

Előrehaladott vastagbélráknál néha előfordulhat, hogy a daganat átlyukasztja a bélfalat (perforálódik). A széklet ilyenkor a hasüregbe kerülhet, ami súlyos fájdalommal jár.

Ha a vastagbélrák a szervezet egyéb pontjaira is átterjedt (vagyis áttétet adott), akkor további tünetek jelentkezhetnek. Ezek jellege attól függ, hogy az áttét melyik szervet érinti.

A végbélrák tünetei

Végbél alatt a végbélnyílástól számított 15-20 centiméteres szakaszt, végbélrák alatt pedig az itt megjelenő rosszindulatú daganatot értjük. Bár a végbélrák tünetei alapvetően hasonlóak a vastagbélrák tüneteihez, adódhat néhány különbség.

A végbélrák "idegentest-érzést", illetve folyamatosan jelenlévő székelési ingert válthat ki. Ennek következtében azonban általában korábban fel is ismerik, mint a vastagbélrákot.

A vérzés itt is jellemző tünet, de a vastagbélrákkal szemben - ahol a székletvér sötét, illetve feketés színű - a végbélráknál inkább élénkpiros a vér színe. Ennek oka, hogy a vér ilyenkor nem a bél felsőbb, hanem a legalsó szakaszából származik, így még friss és nem sötétedett be. A vérzés emiatt ránézésre nem is igazán különíthető el az aranyér által okozott, ugyancsak élénkpiros színű vérzéstől.

A két betegséget emiatt - legalábbis a kezdeti tünetek szintjén - nem a vérzés, hanem jellemzően a fájdalomérzet megjelenése alapján lehet megkülönböztetni: míg a végbélrák rendszerint fájdalmatlan, addig az aranyér a legtöbbször fájdalommal jár együtt.

Utalhatnak-e más betegségre a fenti tünetek?

A fentebb felsorolt tüneteket nemcsak a vastagbélrák vagy a végbélrák, hanem számos más betegség - például a fekélyes vastagbélgyulladás - is kiválthatja.

Vérzést a már említett aranyér is okozhat, és sokkal gyakrabban, mint a vastagbélrák, vagy a végbélrák. Az aranyér és a vastagbélrák által okozott vérzést a vér színe különbözteti meg: aranyér jelenlétekor a vér nem sötét, hanem sokkal inkább világos pirosas színű (hasonlóan a végbélráknál előforduló vérzéshez).

Azonban a sötétebb színű vér sem feltétlenül a vastagbélrák tünete. Ezt ugyanis okozhatja például egy vérző gyomorfekély is.

A vastagbélrák fizikális vizsgálata

Célszerű lenne mindenki számára az éves rendszeres normális egészségszűrő vizsgálat. 40 év felett ennek részét képezi a DRE, a digitális rektális vizsgálat is, azaz a végbél manuális áttapintása gumikesztyűs ujjal. A végbélen lévő daganat általában így is megtalálható.

A vastagbélrák diagnosztikus vizsgálatai, tesztek

A vastagbélrák viszont ehhez képest túlságosan "magasan" helyezkedik el, tehát eszközös vizsgálatokkal érhető csak el, illetve egyéb tesztekkel lehet kimutatni.

1. Rejtett vér a székletben (FOBT)

A guajak nevű tesztanyag segítségével a székletben lévő igen kis mennyiségű, szabad szemmel nem látható vár is kimutatható. Bár a székletben lévő vér nem jelenti okvetlenül a vastagbélrák jelenlétét, a teszt legalább arra alkalmas, hogy a kiszűrt egyéneket tovább vizsgálják.

A vizsgálat maga nem költséges, és fájdalommal sem jár, de sajnos nem mindig pontos. Melyek a hibalehetőségek: nem biztos, hogy a vérzés pont a mintavétel időpontjában történik, így a polipok és a vastagbélrákok egy része felfedezetlen marad. Egyéb esetekben viszont akkor is kimutathatja a vér jelenIétét, ha annak más oka van.

2. Eszközös vizsgálatok: szigmoidoszkópia, kolonoszkópia

Mindkettő flexibilis, kamerával ellátott endoszkópos eszköz, és a vastagbél áttekintésére szolgál. A szigmoidoszkóp mintegy 60 cm hosszú, és a vastagbél nagyobb része vizsgálható vele. A teljes vastagbél átvizsgálására csak a kolonoszkóp alkalmas. Képes a magasan fekvő daganat megtalálására is.

Kolonoszkópia alkalmával biopszia, tehát szövetminta is vehető a bélfalból, az érintett bélszakaszról, a daganatsejtek kimutatása céljából. Kolonoszkópiát terápiás céllal is végezhetnek, a vastagbél polipok eltávolítására.

A vizsgálatokat komolyabb előkészület előzi meg: beöntéssel a bélben lévő székletet el kell távolítani, és a beteg a vizsgálatot megelőzően 1-2 nappal már csak turmixolt ételeket és folyadékot fogyaszthat. Az egyéb betegségek kezelésére való gyógyszereit szedheti. (kivéve vaskészítmények, véralvadásgátlók).

3. Irrigoszkópia, kettős kontrasztanyagos vastagbélröntgen vizsgálat (DCBE)

A báriumtartalmú kontrasztanyag beöntés formában való bevitelével (az egyébként röntgenárnyékot nem adó) bél fala leképezhető. A bárium és a levegő együttes bejuttatásával a bél redőzetek kissé eltávolodnak, és a felvételen mindez jól látható. A bélfalon kimutatott eltérések vastagbélrákot is jelezhetnek. A DCBE vizsgálat alatt, ellentétben a kolonoszkópiával nem lehet szövetmintát venni. Miután a végbél alsó szakasza ezzel a módszerrel nem jól láttatható, célszerű szigmoidoszkópiával kombinálni.

4. Újabb technikák

Néhány újabb technika áll kipróbálás alatt, amelyek kevésbé invazívak, pontosabbak, jobban tolerálhatóak, de még további finomítása szorulnak. Ilyen a virtuális kolonoszkópia, amely nem invazív, hiszen CT felvételek alapján számítógépes program készít 3D-s képeket a vastagbél belsejének reprodukálásával, és e módszerrel az egészen apró eltérések is láthatóvá tehetőek. Az ún. immunhisztokémiai rejtett vérvizsgálat (FOBT) komplex antitest-reakció, mely kimutatja a hemoglobin jelenlétét. Ez a teszt jóval specifikusabb a már leírt guajak-tesztnél.

Végül, a molekuláris markerekkel végzett széklet-szűrési teszt a DNS-mutációk felkutatását szolgálja, melyek pl. vastagbélrákban is előfordulhatnak, valamint a rákmegelőző állapotnak számító polipokban is.

Megelőzhető a vastagbéldaganat?

A bélrendszeri daganatok kialakulásának esélye számos életmódbeli tényezővel csökkenthető. Az egészség megőrzése érdekében megfontolandók, beépítendők az alábbiak.

Helyes életmód

Ide tartozik a rendszeres fizikai aktivitás (legalább napi 30 perc mozgás), a lelki egyensúly megteremtése és a hatékony stresszkezelés, a testsúly kontrollja, a rendszeres napi ritmus kialakítása, a nyugodt éjszakai alvás (lásd még: Egészséges alvási szokások).

Kiegyensúlyozott étrend

Lényeges a sok zöldség és gyümölcs, valamint teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérfélék, tésztafélék fogyasztása; szárnyasok, halhús, olívaolaj, valamint savanyított tejtermékek bevezetése. Lényeges, hogy a lehető legkevesebb tartósítószert és vegyszert tartalmazzák ételeink. Bőséges folyadék fogyasztása javasolt, amely legalább napi két liter víz. Kerülendők a füstölt húsok, sertészsír, margarin, magas cukor-,vagy sótartalmú, feldolgozott élelmiszerek, melyek igazoltan növelik egyes krónikus, illetve daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.

Fentieken túl kiemelten fontos szerepe van az egészségmegőrzésben a túlzott alkoholfogyasztás kerülésének, a dohányzás mellőzésének, a vitaminok és ásványi anyagok pótlásának – ide tartozik a kalcium, D3-vitamin, C-vitamin, szelén, E-vitamin, folsav és az omega-3 zsírsavak megfelelő mennyiségű bevitele, illetve a probiotikumok vastagbél normál flórájának erősítése céljából hasznos kúraszerű alkalmazása.

A vastagbélszűrés segítségével a vastag és végbélbéldaganatok okozta halálozás jelentősen csökkenthető. Korai stádiumban történő felismerés és a kezelés mielőbbi megkezdésével a túlélési esélyek és a gyógyulási lehetőség is jelentősen javulnak.

Összegzés

  • A vastagbélrák és a végbélrák tünetei függnek a tumor elhelyezkedésétől.
  • Jellemző tünetek: véres széklet, vérszegénység, nyákos váladék, székrekedés vagy hasmenés, hasi fájdalom, teltségérzet.
  • Előrehaladott stádiumban erős hasfájás, hányás, bélfal perforációja, áttétek más szervekbe jelentkezhet.
  • Végbélrák esetén előfordulhat idegentest-érzés, folyamatos székelési inger, élénkpiros vérzés.
  • A tünetek nem specifikusak, és más betegségek is okozhatják, például aranyér vagy fekélyes vastagbélgyulladás.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Puffad, és ólmos fáradtságot érez? Ezek a vastagbélrák korai tünetei

Puffad, és ólmos fáradtságot érez? Ezek a vastagbélrák korai tünetei

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#polip

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához