Vastagbélpolipok: ezek a típusok a legveszélyesebbek
A vastagbélben lévő polipok gyakran nagy riadalmat keltenek. De vajon tényleg van ok az aggodalomra?
A bélrendszerben több helyen – különösen a vastagbélben és a végbélben – képződhetnek polipok. A kis méretű polipok nem okoznak panaszokat, a nagyobb méretűek tünetei lehetnek: véres, nyákos széklet, hasmenés, hasi fájdalom. Súlyosabb esetben bélelzáródást is okozhatnak.
Minél nagyobbak a polipok, annál nagyobb az esetleges rosszindulatú átalakulás veszélye, ezért 50 év felett javasolt kétévente székletvér-vizsgálatot végeztetni a rejtett vérzés kimutatására, illetve gyanú esetén kolonoszkópia (vastagbéltükrözés) végeztetése. A vastagbéltükrözés során elvégezhető a polipok eltávolítása is.
Kiknél fordulnak elő vastagbélpolipok?
A férfiaknál nagyobb valószínűséggel alakulnak ki vastagbélpolipok, mint a nőknél. De az életkor is kockázati tényező a polipok kialakulásának szempontjából, előfordulásuk 50 év felett gyakoribb, ezért ajánlott 45 éves kor után vastagbélrák szűrésre járni.
Bizonyos genetikai szindrómák szintén hajlamosíthatnak a vastagbélpolipok és a vastagbélrák kialakulására. A polipok felfedezése érdekében ajánlott rendszeresen részt venni szűrővizsgálatokon, különösen, ha a családban már előfordult ilyen panasz.
Hogy néznek ki a vastagbélpolipok?
A hiperplasztikus polipok kicsik, a vastagbél végének közelében nőnek, és nem alakulnak át rákká.
Az adenomatosus polipok több embert érintenek. Ha nagyok, nagyobb valószínűséggel válnak rákká, de ez általában évekig tart.
A vastagbélpolip ugyanaz, mint az aranyér?
Nem. Bár gyulladás esetén ezek is kidudorodhatnak a vastagbél falából, az aranyér csak a végbél vagy a végbél területén lévő véna, amely megduzzad.
Minden vastagbélpolipból rákos daganat lesz?
Nem. Egyes rendellenes kinövések jóindulatúak is lehetnek. A vastagbélpolipoknak többféle fajtája létezik, nem mindegyikből lesz rák.
A vastagbélpolipok mely típusai számítanak veszélyesnek?
Bizonyos vastagbélpolipok jellemzői aggasztóbbak, mint mások A három dolog, amire a leginkább kell összpontosítani:
A méret: minden, ami 1 cm-nél nagyobb.
Mennyiség: minél több polipja van valakinek, annál nagyobb a kockázata a daganat kialakulásának.
Szövettan: a polip típusának megállapításához szövettani vizsgálat szükséges. Ennek érdekében mintát vesznek (biopszia) a laboratóriumi elemzéshez.
Okoznak-e a vastagbélpolipok bármilyen tünetet?
A rosszindulatú vastagbéldaganatok lassan alakulnak ki és a kezdeti időszakban többnyire tünetmentesek, ami akár évekig elhúzódó folyamat is lehet, így lehetőség van a tünetek megjelenése előtti kimutatásra, szűrésre.
A legtöbb polip tünetmentes, gyakran csak akkor derül rá fény, ha
- elzáródást okoz (ilyenkor sürgős beavatkozás lehet szükséges),
- vérzést okoz (bő vérellátásuk miatt).
Hogyan távolítják el a vastagbélpolipokat?
A legtöbb vastagbélpolip eltávolítható kolonoszkópia alkalmával. Az orvos a vizsgálat során szövettani mintát is vehet, ezenkívül eltávolíthatja a bélfal kitüremkedéseit, a polipokat. Az eltávolított polipok helye átmenetileg vérezhet. A vérzés a vizsgálattal, illetve beavatkozással egyidejűleg ellátható.
Hogy lehet megelőzni a vastagbélpolipokat?
Egészséges táplálkozással megelőzhető a vastagbélpolipok kialakulása. Például több gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabona és sovány hús fogyasztásával.
A D-vitamin- és kalciumbevitel növelésével is megelőzheti a polipok kialakulását. A D-vitaminban és kalciumban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a következők:
- brokkoli
- joghurt
- tej
- sajt
- tojás
- máj
- hal
Tovább csökkentheti a vastagbélpolipok kockázatát, ha kerüli a magas zsírtartalmú élelmiszerek, a vörös húsok és a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. A dohányzásról való leszokás és a rendszeres testmozgás szintén fontos lépések a vastagbélpolipok kialakulásának megelőzésére.
Mit kell még tudni a polipokról?
Polip sokfelé előfordulhat a szervezetben, mivel sejtburjánzás bármely hámszövetből kiindulhat. Viszonylag gyakori az orr-, a méhnyálkahártya- és a hólyagpolip, de az emésztőrendszer több pontján is kialakulhat: a nyelőcsőben, a gyomorban, a vékonybélben, a vastagbélben és a végbélben is.
A polipok egy része hosszabb idő – akár 10 év – elteltével rosszindulatúvá válhat. Nagy a rosszindulatú átalakulás veszélye a főként öröklött, családi halmozódást mutató vastagbél-polyposis (nagyszámú polip) esetében is, amikor több száz vagy akár több ezer polip jelenik meg a bélfalon.
Összegezve
- A vastagbélben és végbélben kialakuló polipok sokféle tünetet okozhatnak.
- 50 év felett javasolt rendszeresen részt venni a szűrővizsgálatokon.
- Bizonyos genetikai szindrómák hajlamosíthatnak a vastagbélpolipok és a vastagbélrák kialakulására.
- Az adenomatosus polipok nagyobb valószínűséggel válhatnak rákossá, de ez általában évekig tart.
- Az egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás fontos a vastagbélpolipok kialakulásának megelőzésére.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!