Ez az öt másodperces ujjteszt segíthet a tüdőrák korai felismerésében
A tesztet akár most azonnal is elvégezheti.
A tüdőrák egy igen alattomos betegség, mivel korai stádiumban gyakran nem okoz panaszokat. Éppen ezért ekkor a legtöbbször más okból végzett orvosi vizsgálat során derül rá fény, illetve akkor, ha az állapot már előrehaladottabb, komolyabb tüneteket okozva.
Ha van panasz, akkor a tüdőrákra leginkább a szűnni nem akaró köhögés és légszomj hívja fel a figyelmet, később pedig már véres köpetürítés, nyelési nehézség és vissza-visszatérő tüdőgyulladás is jellemző.
Egy egyszerű ujjteszt is segíthet
A szakértők szerint van egy egyszerű, öt másodperc alatt elvégezhető teszt, melyet bárki, bármikor elvégezhet. Ezzel felmerülhet a tüdőrák gyanúja, és az illető idejében orvoshoz fordulhat.
A tesztet „Schamroth-ablaktesztnek” vagy „gyémánttesztnek” is nevezik, mely abból áll, hogy össze kell érinteni egymással a hüvelyk- vagy mutatóujjak körmeit. Ha ezzel megvan, nézze meg, hogy van-e köztük gyémánt alakú rés. Ha nincs, az a tüdő körüli folyadék felhalmozódásának jele lehet, ami tüdőrákra hívhatja fel a figyelmet.
Ekkor ugyanis az ujjak végén lévő lágy szövetek megduzzadnak, ami a körmök alakját is megváltoztatja. Bár a pontos mechanizmus egyelőre rejtély, a szakértők úgy vélik, a hátterében az úgynevezett vaszkuláris endoteliális növekedési faktor (VEGF) túltermelése áll, ami egy olyan fehérje, amely az erek növekedését vezérli. Ez pedig fokozott véráramláshoz és folyadék felhalmozódásához vezethet. Van, hogy az elváltozás látványos dobverőujjakat eredményez.
A teszt főleg a nem-kissejtes tüdőrákra hívhatja fel a figyelmet.
Ne ijedjen meg egyből, ha nincs ott a rés
Ha nem látja ezt a gyémánt alakú rést, ne ijedjen meg, hiszen ez nem jelenti automatikusan azt, hogy tüdőrákkal küzd. Ez egyrészt lehet genetikai sajátosság, de olyan - kevésbé súlyos - állapotokban is megfigyelhető, mint a cöliákia, a fekélyes vastagbélgyulladás és a pajzsmirigyzavarok.
Így állítható fel a tüdőrák diagnózisa
Amennyiben nincs rés a körmei közt, úgy érdemes lehet orvoshoz fordulni (ha mellette egyéb, tüdőrákra jellemző tünetei is vannak, úgy mindenképp ajánlott). Bár a tüdőröntgenen látható gyanús képletek felhívhatják a figyelmet arra, hogy fennáll a rosszindulatú daganat esélye, ám ezzel nem lehet diagnózist felállítani. A vérvizsgálat mellett ugyanis ebben az esetben szükség van még (PET) CT/MRI vizsgálatokra is. Amennyiben indokolt, úgy hörgőtükrözésre és mintavételre is sor kerül.
Összegezve
- A tüdőrák alattomos betegség, mely kezdetben nem mindig okoz panaszokat.
- A Schamroth-ablaktesztet vagy gyémánttesztet sokan használják a tüdőrák gyanújának felmérésére.
- A teszt során megvizsgálják, hogy van-e gyémánt alakú rés az összenyomott körmök között.
- A hiányzó gyémánt alakú rés a tüdő körüli folyadék felhalmozódásának jele lehet.
- A teszt főleg a nem-kissejtes tüdőrákra hívhatja fel a figyelmet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!