Ezeket látta már?

Új rákvakcina: az írónőnél 23 évnyi küzdelem után állította meg a mellrákot

2022.12.02.
mellrák, emlőrák, hormonpozitív mellrák, rák elleni vakcina, kutatás, vakcina, rákkezelés

A 23 éve mellrákban szenvedő nő, túl 12 különböző terápián, drámai javulást mutatott az új rák elleni vakcinára egy klinikai vizsgálat során.

A közelmúltban végzett 6 hónapos utánkövetés nem mutatott új vagy kiújuló betegségre utaló jeleket, a szekennek egy távoli, terjedelmes bal mellékvese-metasztázis visszafejlődését is kimutatták, és egyéb helyeken is javultak az eredmények. A szegycsontban egy kis helyen megmaradt a hypermetabolizmus, de ez feltehetően a hegszövethez kapcsolódik.

Ezt az eredményt kapta kézhez nemrég a páciens, Stephanie Gangi, aki hosszú évek küzdelme után rész vett egy új kísérleti programban, kezelésben is. A New York-i költő, esszéista és szépirodalmi író a Medscape Medical Newsnak elmondta, mielőtt bekerült az új rák elleni vakcina vizsgálati programjába, már fizikailag és mentálisan is szörnyen kimerült állapotban volt.

A betegség közepette is szerencsésnek mondható, hogy olyan hormonpozitív mellrákot diagnosztizáltak nála, amely kezelési módja folyamatosan fejlődött, előrehaladt, így minden alkalommal, amikor az adott terápiája kudarcot vallott, adódott egy következő kezelés, amit kipróbálhatott, tovább küzdhetett.

"Ez tartott folyamatosan lendületben, és életben, de bevallom, hogy 66 éves koromra és több mint 20 évnyi rákkezelés után borszatóan kimerültem. A rák elleni vakcinával kapcsolatban "óvatosan optimista" voltam, de az elsődleges motiváció számomra az a gondolat volt, hogy elkerülhetem az újabb kemoterápiát".

"Az eddigi legnagyobb hatás számomra az, hogy több mint egy évtizede először nem szedek semmilyen gyógyszert, és ez valami csodálatos? Nincsenek mellékhatások, én legalábbis semmi hasonlót nem tapasztaltam a kezelés során" - mondta.

Gangi a vakcina beadása után "intenzív" influenzaszerű tüneteket tapasztalt, amelyek a kezelést követő néhány napon belül elmúltak. A páciens tavaly júliusban hagyta abba a vakcinakezelést végleg, de lélekben még 3 hónappal később sem tudta feldolgozni", hogy a rákja visszafejlődött.

"Már régóta mellrákos vagyok, nem lehet csak úgy csettintgetni az ujjaddal, és azt mondani, ennek az egésznek nyomtalanull vége, pláne, hogy jól tudom, hogy a rák egy alattomos, baljós betegség, ami mesterien abban, hogy kiújúljon és megkerüljön mindenféle kezelést" - mondta, hozzátéve, hogy ezzel együtt is "boldog, bizakodó és a családjával együtt izgatott az örömtől.

Gangi egyike volt azoknak a keveseknek, amelyek a New York-i Mount Sinai-i Icahn School of Medicine-ben zajló, kis fázisú kísérletben részt vettek. A 10 fő közül egy másik betegnél a Gangiéhoz hasonlóan részleges, egy betegnél teljes volt a válasz. Hat betegnek progresszív a betegsége, egynek stabil.

Az a másik beteg, aki teljes mértékben reagált a vakcinára, William Morrison volt, aki non-Hodgkin limfómában (NHL) szenvedett. Morrisonnál 2017-ben diagnosztizálták a betegséget, ekkor vonták be az új vakcina egy korábbi változatának 1. fázisú vizsgálatába.

"Akkor alapvetően nem érkeztek meg a remélt jó eredmények, és megmaradt a limfómám" - mondta.

2018-ban indolens follikuláris limfómája agresszív diffúz nagy B-sejtes limfómává alakult, amelyre Morrison hat ciklus kemoterápiát kapott. Ezáltal remisszióba került, és a limfómája megszűnt.

"De a megkönnyebbülést hozó remisszió, csak valamivel több mint egy évig tartott" - emlékezett vissza.

A rák kiújult, és ekkor lehetőséget kapott arra, hogy jelentkezzen a Mount Sinai vizsgálatba. A kezelés végén minden eredménye "tiszta" volt.

"Félévente jártam PET-vizsgálatokra, és most a múlt héten is volt egy vizsgálat, ahol mindent rendben találtak... Hihetetlen izgatott voltam, nagyon szerencsének érzem magam. Ez a mostani kezelés tényleg csodát tett."Amikor a minap közölték velem a jó hírt. Úgy éreztem, mintha egy hegyomlásnyi követ vettek volna le rólam." - mondta.

Az eredmények a kísérletben részt vevő 10 beteg időközi elemzéséből származnak, és 30%-os válaszarányt mutatnak. Az eredményeket a társaság a Rákkutató Immunterápiás Társaság 37. éves találkozóján (SITC 2022) mutatta be november 10-én.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Forrás: medscape
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához