Új lehetőségek a tüdőrák diagnosztikájában
Új lehetőségek a tüdőrák diagnosztikájában
A tüdőrák annak ellenére a leggyakoribb daganatos megbetegedés hazánkban, hogy az egyik leginkább elkerülhető betegség, hiszen kialakulásában bizonyítottan a dohányzás az egyik fő rizikótényező. Előfordulása korábban férfiakra volt jellemző, azonban az utóbbi évtizedekben a nők körében is gyakori betegséggé vált. A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint évente közel 8000 honfitársunknál fedezik fel ezt a kóros elváltozást.
Mint a legtöbb daganat esetében, itt is a gyógyulás esélye nagymértékben függ a daganat típusától, méretétől és helyétől, de a legfontosabb tényező a sikeres kezelés szempontjából a betegség minél korábbi stádiumban történő felfedezése.
Magyarországon jól kialakult szűrőhálózat működik a tüdőbetegségek szűrésére, de a 10x10 cm-es nagyságban készült röntgenfelvételek csak korlátozott információt nyújtanak a különféle tüdőelváltozásokról. Jelenleg is kutatják, mi lenne az a széles körben alkalmazható módszer, amely korai stádiumban lehetővé tenné ennek a daganatnak a felismerését.
Jelentős változást hozott a betegség korai felismerésében a már hazánkban is elérhető PET/CT vizsgálat, amely két különböző vizsgálat együttes elvégzéséből jön létre. A CT ma már közismert és elterjedt módszer, aminek segítségével felismerhetők a szervek kóros anatómiai és szerkezetbeli elváltozásai. A PET/CT-ben alkalmazott korszerű spirálCT-k az 1-2 mm-es elváltozásokat is képesek ábrázolni. A pozitron emissziós tomográfia segítségével megjeleníthetővé válik a vizsgált szövetek anyagcseréje is. A daganatos betegségekben az anyagcsere megváltozása megelőzi a szerkezetbeli elváltozások kialakulását, ennek köszönhető, hogy a rosszindulatú elváltozások jóval hamarabb felismerhetők és lokalizálhatók az egész testben, mint hagyományos (ultrahang, CT, vagy MR) vizsgálatokkal.
A tüdőrák diagnosztikájában a PET/CT nem csak a korai felismerésben játszik szerepet, számos egyéb célból is alkalmazható. A vizsgálat segítségével lehetőség van annak eldöntésére, hogy a más vizsgálat során felfedezett tüdőárnyék milyen eséllyel jó- vagy rosszindulatú. Ennek megbecslése alapvető jelentőségű annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e egyáltalán szövettani mintavételre, és amennyiben igen, megjelölhető annak pontos helye. Mivel teljes test vizsgálat történik minden esetben, meghatározható a daganat kiterjedése, illetve kizárhatók egy vizsgálattal az esetleges távoli áttétek. A PET/CT-vel szerzett többletinformációk irodalmi adatok alapján, rosszindulatú tüdőbetegségeknél az esetek 46 százalékában változtatták meg a korábban megállapított stádiumot és 58 százalékban módosítottak a korábban javasolt kezelésen. (forrás: Seltzer, et al., J Nucl Med, 2002) Az adatok megdöbbentőek, hiszen a PET/CT-vel szerzett eredmények minden második betegnél befolyásolták a további kezelést.
A PET/CT diagnosztika lehetőséget teremt a fokozott rizikótényezőknek kitett embereknek nem csak a tüdőrák, de számos más rosszindulatú betegség nagy valószínűséggel történő kizárására, az esetleges rosszindulatú elváltozások korai felismerésére, valamint a már felismert betegeknél olyan többletinformációkhoz juttathatja a kezelőorvost, amelynek segítségével célzott kezelésben részesítheti páciensét.
Olvasson további cikkeket a tüdőrákról és annak diagnózisáról!