Új képalkotó eljárás segíti a mellrákosokat
Világszerte milliókat diagnosztizálnak mellrákkal, és igen nagy részüknél műtétre is szükség van a daganat eltávolítása végett. Egy új eljárásnak köszönhetően azonban pontosan láthatjuk, hogy sikerült-e a tumor egészének eltávolítása.
A lumpektómia nevű eljárás során csak a beteg, daganatos szöveteket távolítják el, emellett cél, hogy minél több egészséges szövet megmaradjon, ez általában jóval kisebb lelki és fizikai megterheléssel jár, mint a masztektómia, vagyis a teljes mell-eltávolítás.
Mi történik a daganattal?
Azonban nem minden esetben sikerül az orvosoknak az egész daganatot kimetszeni. Ez a műtéten átesettek közel 25-40 százalékát érinti.
Egy új módszer azonban nagymértékben megkönnyítheti a szakorvosok munkáját, és csökkentheti azon hölgyek számát, akiknél egy második operációra is szükség van. Jelenleg ugyanis a műtét utáni szövetvizsgálat általában néhány napot, sőt hetet is igénybe vehet.
Hogyan vesznek mintát a daganatból?
Ilyenkor a kimetszett szövetből mintát készítenek, melyet megfestenek és elemeznek. Amennyiben a minta felületén daganatos sejteket találnak, az arra utal, hogy az orvosok "átvágták" a tumort, vagyis annak egy része a beteg szervezetében maradt. A fotoakusztikus leképezésnek nevezett technológia azonban sokkal gyorsabb és pontosabb, mint a hagyományos vizsgálati eljárások.
A Washington University School of Medicine és a California Institute of Technology (Caltech) szakemberei kifejlesztettek egy olyan mikroszkópot, mely a már ismert fotoakusztikus hatást alkalmazza a gyakorlatban.
Amikor egy megfelelő hullámhosszú fénysugár nekiütközik egy molekulának, az az energia egy részét elnyeli, majd "vibrálni" kezd, és a vibrálás során ultrahang-hullámok jönnek létre. Ezek a hanghullámok mérhetőek, és a segítségükkel képeket is alkothatunk. Tulajdonképpen minden molekulánál lehet ezt a módszert alkalmazni, csak meg kell találni a megfelelő fénysugarat.
Hol kezdődik az egészséges szövet, és hol a beteg?
Lihong Wang, a Caltech egészségügyi mérnöke, a kutatás egyik vezetője és társai úgy találták, hogy az egészséges és a daganatos szövetek között jól mérhető sejtszintű különbségek vannak (például a sejtek sűrűbben helyezkednek el a rákos szövetben), ezt pedig a fotoakusztikus mikroszkóppal könnyen észlelni és elemezni is lehet.
Vagyis az új eljárásnak köszönhetően anélkül tudják meghatározni, hogy hol van az egészséges és a beteg szövet határa, hogy a szövetből vett mintát megfestenék, illetve egyéb módon előkészítenék.
Bár az elsődleges vizsgálatoknál csak a mell daganataira koncentráltak, a szakemberek szerint a módszert bármilyen más tumoros betegségnél alkalmazni lehet. A kutatás folytatásaként Wang és társai szeretnék minél jobban lecsökkenteni azt az időt, mely alatt a mikroszkóp kielemez egy-egy mintát.
Mikor lesz elérhető a fotoakusztikus képalkotás?
Jelenleg ez nagyjából 3 órát vesz igénybe (a "hagyományos" eljárással közel 7 órára van szükség azonos eredmény eléréséhez), de Wang szerint ez az időtartam 10 percre csökkenthető, például úgy, hogy nem egy fénysugarat irányítanak a mintákra, hanem többet.
"Az eszköz nem érinti közvetlenül a beteget, így biztonságos és gyors diagnózist adhat, ami jelentős mértékben megkönnyítheti a sebészek munkáját" - mondta. "Ha minden a terveink szerint alakul, a fotoakusztikus képalkotás már néhány éven belül elérhető lesz a műtőkben, és a szakorvosok perceken belül ellenőrizni tudják, hogy a teljes daganatot eltávolították-e."
A kutatás eredményeiről a Science Advances című szaklapban számoltak be.