Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, irány a bőrgyógyász! Bőrrákot is jelezhetnek
Nem csak a melanóma tüneteivel érdemes tisztában lennie.
A bőrrák évre évre egyre több áldozatot szed, melynek egyik legveszélyesebb típusa a melanóma. Mivel az állapot idejében felismerve jól kezelhető, ezért az orvosok nem győzik hangsúlyozni az önvizsgálat fontosságát.
A Cancer Research UK szerint a melanóma előfordulása várhatóan rekordmagasságot ér majd el az Egyesült Királyságban ezen a nyáron - és ez hazánkra is igaz.
A túlzott napozás, a szoláriumozás miatt a betegség egy évtized alatt csaknem harmadával nőtt, így fontos tisztában lenni az állapot korai figyelmeztető jeleivel. Az orvosok az úgynevezett ABCDE-szabály követését hangsúlyozzák az önvizsgálat részeként. Hogy ez pontosan mit takar?
Asszimmetrikus
Az 'A' betű az asszimmetriára utal. A legtöbb melanóma általában egyenetlen szélű anyajegyként jelenik meg. Dr. Nayoung Lee, a NYU Langone Health bőrgyógyásza a Daily Mail-nek azt mondta: „Ha nem tudná úgy félbehajtani az anyajegyet, hogy a szélei nem illeszkednek egymáshoz, az melanómára utalhat."
Határ
A határ (Border) figyelése esetén azt kell nézni, hogy az anyajegy határa mennyire mosódik el. A normális anyajegy ugyanis élesen elkülönül a környező területtől, ám ha a határai elmosódnak, az melanómára utaló jelnek tekinthető.
Szín
A 'C' betű az angol colour -azaz szín- szóból származik. Az egészséges anyajegyek jellemzően egyszínűek, a sötét- és világosbarnától a rózsaszínig terjedhetnek. Gyanúra adhat okot az, ha egyszerre több szín és árnyalat is jelen van. Ahogy halad előre a rák, úgy válhat egyre színesebbé.
Méret
Igen fontos jelzésértékkel bír az adott anyajegy mérete (Diameter) is. A melanómák jellemzően egy kicsit nagyobbak, mint egy borsó vagy egy ceruza radír (kb. 6 milliméter). Sajnos ez nem minden esetben van így, hiszen egészen aprók is lehetnek rákosak. Természetesen az sem nagy baj, ha nagyobb anyajegyet talál magán, ám azt már komolyan kell venni, ha mellette más elváltozások is jelen vannak.
Változás, fejlődés
Nagyon fontos jel az, ha egy meglévő anyajegy bármilyen változást mutat (Evolving). Ez lényegében bármit takarhat: a szín, a nagyság, a felület változásait, vérzést, viszketést. Ezekre sose legyintsen, ilyenkor mindenképp forduljon bőrgyógyászhoz!
A melanóma két fázisban nő: vízszintesen és függőlegesen. A vízszintes fázis akár évekig is eltarthat, mielőtt veszélyesebbé válik és átterjedne a nyirokcsomókra és a szervekre. A függőleges növekedés már igen komoly állapotra utal, ráadásul ekkor a növekedése is felgyorsul.
Mikre figyeljen még?
Az ABCDE-szabály mellett az alábbiakra is érdemes figyelnie, melyek bőrrákot jelezhetnek:
- vérző, hámló foltok: a rákmegelőző laphámsejtes karcinóma úgynevezett aktinikus keratózishoz vezet, ami egy olyan bőrbetegség, mely durva, pikkelyes foltokat okoz. A foltok néha vérezhetnek és fekélyessé válhatnak. A vérző seb ezen kívül bazálsejtes karcinómára is utalhat.
- sötét foltok nyálkahártyán: a melanóma olykor a nyálkahártyák sötét elváltozásaiként is megjelenhet. Más típusaival ellentétben ezt nem befolyásolja a napsugárzás. A nyálkahártya melanómák körülbelül fele a fejben és a nyakban kezdődik (orrban, szájban, légcsőben nyelőcsőben). A másik része a végbélnyílásban, a végbélben és a női nemi szervekben fejlődik. A nyálkahártyán lévő foltok azonban nem melanómák, hanem laphámsejtes karcinómák. Ezek kezdetben inkább egy fehéres dudorokra hasonlítanak, amik később fekélyessé válnak.
- viaszos, gyöngyszerű dudorok: ez bazálsejtes karcinómára utalhat, amely általában a kézen, nyakon, karokon és lábakon jelenik meg. Ilyenkor gyakran viaszszerű, fényes csomókat tapasztal a beteg. Jellemzőjük, hogy amikor megnyújtja a széleit, gyöngyházfényűnek tűnnek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!