Speciális tapaszt fejlesztettek ki a tumornövekedés nyomon követéséhez
Kínai kutatók fejlesztettek ki egy eszközt, amely alkalmas a bőr alatti tumorok méretének monitorozására.
Az ACS Nano folyóiratban publikálták a tajvani National Tsing Hua University és a Taipei Medical University kutatóinak cikkét, amelyben bemutatták egy olyan, bőrön viselhető tapasz fejlesztését, amely képes a bőr alatt elhelyezkedő tumor méretének folyamatos monitorozására.
Bizonyos daganatok közvetlenül a bőr alatt alakulnak ki, és előfordul, hogy a kezelő orvosok különböző okok miatt nem távolítják el a daganatot az első észlelés során. Az ilyen daganatokat általában gyógyszerekkel vagy sugárterápiával kezelik. Ebben az esetben az orvosoknak rendszeresen nyomon kell követniük a daganat méretét, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy hatékony-e az alkalmazott terápia. Az ilyen vizsgálatok általában olyan intézményekben történnek, ahol elérhetőek a daganat méretét meghatározó diagnosztikai eszközök, például CT vagy MRI.
A mostani fejlesztés célja pontosan az volt, hogy a tumorok méretváltozásának megállapításához ne kelljen a betegnek kórházba utaznia. Az eredmények alapján látszik, hogy sikerült egy egyszerűbb megoldást kifejleszteniük: egy hordozható bőrtapasz került létrehozásra, amely egy okostelefonon futó szoftver segítségével folyamatosan nyomon tudja követni a daganat méretét.
Hogyan működik a bőrtapasz a gyakorlatban?
A kutatócsoport a bőrtapaszt egyfajta rugalmas matricaként írja le, mivel alkalmazkodik a daganat jellemzőihez. A tapasz puha, rugalmas műanyagból (TPU, thermoplastic polyurethane film) készül, egyik oldalán ragasztóval. A műanyag réteget hafnium-oxid nanorészecskékkel (HfO2NPs) átitatták, így a TPU-HfO2 film dielektromos elasztomerként (DE) működik, ami azt jelenti, hogy reagál a daganat térfogatváltozására, és ez a változás megváltoztatja az elektromos áramlást. Így a daganat méretváltozása folyamatosan és pontosan monitorozható.
A tapasz mérési pontosságát egy vizsgálatban rizsszem méretű daganatokkal rendelkező egereken tesztelték, és megállapították, hogy a tapasz akár hét napig is pontosan követi a tumor méretét.
A kutatócsoport azonban tovább ment: az által érzékelt impedancia jelet egy okostelefonra továbbították, amely akár automatikusan is feltöltötte az adatokat a felhőbe. Ez az in vivo tumorméret-monitorozást teszi lehetővé, és a beteg a tapasz felhelyezése után az adatokat automatikusan továbbíthatja a kezelő orvosnak. Emellett a beteg az adatokból saját maga is láthatja, hogy mennyire hatékonyan működik a választott terápiás módszer.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!