Tengeri szivaccsal az emlőrák ellen?!
Egy tengeri szivacsból készült szer meghosszabbítja a mellrákos páciensek túlélését. Egy tengeri szivacsból származó hatóanyagról kiderült, hogy meghosszabbítja a túlélést azoknál a nőknél, akik emlőrákja kiújult vagy áttétet adott, és már túl vannak a szokásos tumorterápiákon.
A tengeri szivacsokban természetesen megtalálható eribulin nevű vegyületet másolták le, és szintetikusan állították elő a kutatók, akik eredményeikről a Klinikai Onkológusok Amerikai Társaságának chicagói éves konferenciáján számoltak be vasárnap. Az anyag a sejtosztódás akadályozásával éri el hatását.
A szer randomizált, nemzetközi kipróbálása során a brit kutatók 762 páciens túlélési arányát elemezték, akiket vagy eribulinnal, vagy más terápiával kezeltek. A klinikai teszt eredménye szerint az új hatóanyaggal kezelt, előrehaladott állapotban lévő rákbetegek átlagos túlélési ideje 2,5 hónappal hosszabb volt, mint a többieké.
"Mostanáig nem létezett standard kezelés az ilyen előrehaladott mellrákban szenvedő nőknek. Azok számára, akik már minden korábban elismert kezelést megkaptak, ezek ígéretes eredmények" - nyilatkozta a tanulmányt vezető Christopher Twelves.
A nagy-britanniai Leedsben, a Molekuláris Orvoslás Intézetében működő klinikai rákkutató csoport vezetője hangsúlyozta, hogy megállapításaik szerint az eribulin alkalmazása új, hatékony módszer a sokféle kezelésen átesett, áttétes emlőtumorban szenvedő nők számára.
(Kommentár: néhány szó az eribulinról. A vegyület gyógyszervizsgálati státuszban lévő tumorellenes hatású szer. Valóban a tengeri szivacsokban lelhető fel, ma már szintetikusan állítják elő. Erős hatása a mitózis (sejtosztódás) gátlásán alapul. Jelenleg a klinikai vizsgálatok az előrehaladott emlőrák ún. "harmadik vonali" kezelésében zajlanak, olyan betegeken, akik korábban már egyéb kemoterápiában (antraciklinek, taxánok, capecitabin) részesültek. Egyéb tumorok is vizsgálat alá kerülnek: a nem kissejtes tüdőrák, a prosztatarák és a sarcoma. A szerk., Dr. Székely G.)