Táplálkozás is segíthet a prosztatarák kezelésében, megelőzésében
Ételek és táplálék-kiegészítők a prosztatarák esélyének csökkentésére. A Kansas Állami Egyetem humán táplálkozástudományi adjunktusa, Brian Lindshield segít a férfiaknak abban, hogy kedvezőbb döntéseket hozhassanak az étrendjükkel kapcsolatban. Élelmiszereket és táplálék-kiegészítőket tanulmányozott, melyek esetleg csökkenthetik a prosztatarák kialakulásának esélyét. Az Egyesült Államokban (és Magyarországon is) ez a leggyakoribb daganatfajta a férfiak körében.
"Inkább az érdekel, hogy milyen módszerekkel előzhető meg a prosztatarák, semmint az, hogy miként kezelhető, ha már kialakult" – jelentette ki Lindshield. Kutatásának kettős célja is volt: alapvető tanulmányokat folytatott a speciális gyógyszerekkel és táplálék-kiegészítőkkel kapcsolatban.
Az egyik projekt során két hatóanyagot vizsgál, a finasteridet és a dutasteridet, mellyel a jóindulatú prosztatatúltengést (BPH) kezelik. Mindkettő gátolja azon enzimek működését, melyek a tesztoszteront egy sokkal erősebb hatású hormonná, dihidrotesztoszteronná (DHT) alakítják. A finasterid csak az egyik ilyen enzimet blokkolja, a dutasterid mindkettőt.
Mivel ezek a szerek meggátolják a DHT termelődését, megelőzhetik a rák kialakulását is. Több klinikai kísérlet is kimutatta ezt, azonban esetenként nagy árat kell fizetni érte. "Azoknál a férfiaknál, akik az említett két gyógyszer szedése ellenére mégis rákosak lesznek, a betegség sokkal agresszív formában jelentkezik. Ez egy kétélű kard. A gyógyszerek csökkenthetik a daganat kialakulásának kockázatát, de megbetegedés esetén sokkal rosszabb kilátásokkal kecsegtet" – magyarázta Lindshield.
Itt jött képbe a szerző kutatása: összehasonlította a két szert, hogy kiderüljön, melyik a jobb. Feltételezésük szerint a dutasterid alkalmazása kedvezőbb, mert az mindkét enzimet blokkolja.
A második projekt során Lindshield a prosztatarák kockázatát befolyásoló táplálék-kiegészítőket tanulmányozza, leginkább a fűrészpálma kivonatára koncentrál. Ezt a készítményt sok férfi szedi, mert azt állítják róla, hogy kedvezően befolyásolja a dülmirigy egészségét, és ugyanannak a két enzimnek a működését gátolja, mint a finasterid és a dutasterid. A szabályozás és a kutatási anyagok hiánya azonban nem bizonyítja világosan a kivonat hatékonyságát.
"A táplálékkiegészítők piaca egyfajta dzsungelszerű képződmény. Az Egyesült Államokban nem szabályozzák ezt a kérdést, és sokféle fűrészpálma-készítmény kapható" - mondta el a szakértő. Lindshield szeretné feltérképezni a termékek összetételét, hogy megállapítsa, melyik a leghatásosabb. Megmérik az aktív összetevőket, majd megvizsgálják, hogy melyik csökkenti hatékonyan a prosztatarák esélyét. Bár mindkét projekt kezdeti stádiumban jár, Lindshield abban reménykedik, hogy mélyebb betekintést nyújtanak majd abba, milyen módszerekkel lehet gátat vetni a prosztatarákos megbetegedéseknek.