Szalmonella baktériummal a rák ellen?
A szalmonellabaktériummal kezelt daganat képes olyan immunválaszt gerjeszteni, amely elpusztítja a rákos sejteket - állapították meg kutatók. Felfedezésük segíthet daganatölő immunsejtek létrehozásában rákbeteg kezelése céljából.
Olasz és amerikai szakemberek, akik laboratóriumi körülmények között egerekkel és emberi rákos sejtekkel dolgoztak, közölték, hogy munkájuk előmozdíthatja új hatóanyagok kifejlesztését rákbetegek immunterápiás kezelésére, illetve olyan vakcinák elállítását, amelyek a szervezet immunrendszerét stimulálják a betegség elleni harcban.
"Először egerekben, majd rákos sejtekben és emberi immunsejtekben kísérleteztünk, és úgy találtuk, hogy a szalmonella baktérium ugyanolyan hatású volt. Most már készen állunk arra, hogy embereket vonjunk be kutatásunkba, de még várunk a vonatkozó engedélyekre" - magyarázta Maria Rescigno, a Milánóban működő Európai Onkológiai Intézet kutatója, a tanulmány egyik írója.
Egy érdekesség a terápiából
Mindig érdemes a gyógyításban új megközelítéseket keresni, kilépni a "megrögzött sztereotipiák" és a terápiás "hagyományok" szigorú keretei közül.
Ez történt pl. a 80-as években a fekély (gyomor- és nyombélfekély) esetében, amikor egyszer csak kiderült, hogy (Warren és Marshall, 1982) a gyomorban élő Helicobacter pylori nevű baktérium bizony "túléli" a gyomorsavat, és megél ebben a milliőben, azon felül pedig károsítja a gyomor és nyombél nyálkahártyáját - magyarán a fekélyesedés kiváltó oka. Kb. egy évtized telt el, amíg a tudományos gondolkodás ezt elfogadta, ma már bevett napi terápiás gyakorlattá vált a H. plyori kimutatása, és az ellene való gyógyszerek adása felismert fekélyek esetén...
Ezért is érdekes a cikk, és rávilágít arra, hogy az orvostudományban - mint minden tudományos működésben hány utat, tévutat, csapdát kell végigjárni ahhoz, hogy végül eljussunk a kívánt eredményhez, ami ráadásul még a betegnek sem veszélyes, hanem javítja az állapotát.
(Dr. Székely G.)
A szakemberek úgy vélik, hogy az ételmérgezéseket kiváltó szalmonellabaktérium - amelyet biztonságos formában használtak, hogy nem okozzon maga is fertőzést - közreműködött a rákos sejtek megjelölésében a szervezet immunrendszere számára, amely aztán képes volt felkutatni és elpusztítani ezeket a sejteket.
A rák nagyon korai szakaszában a "járőröző" immunsejtek gyakran felismerik a rákos sejteket mint abnormális sejteket, és elpusztítják azokat - írták a Science Translational Medicine szaklap szerdán megjelent számában. Ez a folyamat a connexin 43 fehérje működésén alapul, amely kicsiny kommunikációs csatornákat hoz létre a különféle típusú sejtek között. A tumor eredetű peptid fehérje részecskéi ezeken a csatornákon keresztül jutnak be az immunsejtekbe, és egyfajta "piros zászlókként" működve specifikus immunválaszt gerjesztenek a betegség ellen.
Ám amikor a rákos sejtek növekednek és elterjednek, láthatatlanná válhatnak az immunsejtek számára, mivel kevés connexin 43 termelődik annak érdekében, hogy a "piros zászlós" folyamat folytatódhasson.
Tanulmányukban a szakemberek elsősorban melanómasejteket vizsgálták - a bőrrák legveszélyesebb formáját, amelyre nincs gyógymód, és igen kevés a hatékony kezelés lehetősége.
Rescigno és kollégái felfedezték, hogy szalmonellabaktériumot juttatva rákos egerekbe és emberi melanómasejtekbe, növelni tudták a connexin 43 fehérje mennyiségét a rákos sejtekben. Ennek eredményeként új kommunikációs csatornák jöttek létre, az immunsejtek aktivizálódtak, és folytatták a rákos sejtek megölését. Ez a technika megvédte az egereket attól is, hogy a rák megtámadja szervezetük más részeit is - közölte Rescigno.