Ezeket látta már?

Sötét színű vizelettel és világos széklettel jelez ez az agresszív ráktípus

sötét vizelet világos széklet oka epevezeték rák

Ritka, ám igen agresszív ráktípus.

A vizelet és a széklet színe jelentős jelzésértékkel bírhat számos egészségügyi állapot felismerésében. Gyakran ezek az első tünetek, amelyek akkor jelentkeznek, amikor valamilyen kóros folyamat zajlik a testünkben. Bár előfordulhat, hogy a színváltozást ártalmatlan probléma okozza, ám sok esetben súlyos betegségre is figyelmeztetnek - az epeutak rákja például gyakran ezekkel a tünetekkel jelez.

Mi a kolangiokarcinóma?

A kolangiokarcinóma, vagy más néven epeúti rák, egy ritka, ám igen agresszív daganat típus, amely az epéket szállító csövekben, azaz az epeutakban alakul ki, melyek kulcsfontosságú szerepet játszanak az emésztésben és méregtelenítésben. Ezek szállítják ugyanis az epét a májból és az epehólyagból a vékonybélbe, ahol az epe segít a zsírok lebontásában és felszívódásában. Emellett az epe közreműködik a méreg- és salakanyagok kiválasztásában, valamint a koleszterinszint szabályozásában. Magát az epét az epehólyag tárolja és az étkezések alkalmával üríti ki.

Bár leggyakrabban 50 év feletti felnőtteknél fordul elő, bármely életkorban megjelenhet.

Az orvosi szakirodalom a kolangiokarcinómát három fő típusra osztja, attól függően, hogy a daganat hol helyezkedik el az epeutakban:

  • intrahepatikus kolangiokarcinóma: a májon belüli epeutak egyes részein alakul ki, és néha májrák típusként is besorolható.
  • hilar kolangiokarcinóma: az epevezetékek májon kívüli részén fordul elő. Ezt a típust perihilar kolangiokarcinomának is nevezik.
  • disztális kolangiokarcinóma: az epevezeték azon szakaszában jelentkezik, amely a vékonybélhez legközelebb található. Ezt extrahepatikus kolangiokarcinomának is hívják.

A kolangiokarcinómát sajnos a legtöbbször már előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, ami megnehezíti a hatékony kezelést.

A vizelet és a széklet színe árulkodó jel lehet

A betegség tünetei gyakran attól függnek, hogy a daganat pontosan hol helyezkedik el, de a leggyakoribb panaszok közé az alábbiak tartoznak:

Nagy kihívás a kezelése

A kolangiokarcinóma diagnózisához májfunkciós vizsgálatok, tumormarker-tesztek, képalkotó vizsgálatok (hasi ultrahang, CT, MRI) szükségesek, melyet kiegészítenek endoszkópos vizsgálatokkal, amik az epevezetékeket vizsgálják. Ha a vizsgálatok rákot mutatnak ki, biopsziát végeznek a diagnózis megerősítésére.

A kolangiokarcinóma kezelése személyre szabott, de a legnagyobb szerepe a daganat sebészi eltávolításának van. Szükség lehet még ezen túl májátültetésre, kemoterápiára, sugárkezelésre, immunterápiára is. Ezeken kívül az epe normális áramlásának helyreállítása érdekében a megfelelő epeelvezetés létrehozása is fontos része lehet a kezelésnek.

Az állapot korai diagnózis esetén gyógyítható, különösen akkor, ha a daganat eltávolítható. Azonban mivel a betegség gyakran előrehaladott állapotban kerül diagnosztizálásra, a gyógyulás esélye csekély.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ezek a korai tünetek az epe és a máj daganatos elváltozásaira figyelmeztetnek

Ezek a korai tünetek az epe és a máj daganatos elváltozásaira figyelmeztetnek

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

daganat

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához