Saját DNS-ből előállított, személyre szabott vakcina a rák ellen
A technológia hasonló elven működik, mint amit az AstraZeneca használt a koronavírus ellen, de sokkal személyreszabottabb: minden egyes rákbeteg számára egyedi vakcina készülhetne.
A koronavírus járványban tökéletesített technológia felhasználásával létrehozott oltást a fej- és nyaki rákos megbetegedések hagyományos kezelése után adják be a betegeknek. Ezen betegeknél ugyanis nagy a kockázata a rák kiújulásának.
A Clatterbridge Rákközpontban folyó klinikai kísérlet előzetes adatai azt mutatják, hogy az első nyolc beteg közül, akiknek beadták az oltást, még több hónap elteltével sem újult ki a rákbetegség. Azoknál viszont igen, akiket nem oltottak be.
A számok túl kicsik ahhoz, hogy határozott statisztikai következtetéseket lehessen levonni belőlük.
Christian Ottensmeier professzor, orvos onkológus szakorvos és a központ klinikai kutatási igazgatója azonban a Sky Newsnak elmondta, hogy "óvatosan optimista".
"Bevallom, nagyon bizakodó vagyok, igen" - mondta. "Eléggé izgatott vagyok, mert minden adat a jó irányba mutat."
A vakcinával Franciaországban és az Egyesült Államokban petefészekrákos betegeken végzett kisebb klinikai kísérletek is ígéretes eredményeket mutatnak.
Hogyan működik a vakcina?
A TG4050 kódnevű oltóanyagot a Transgene nevű francia vállalat állítja elő az AstraZeneca covid vakcinájához hasonló technológiával.
Az egyes betegek daganatából származó DNS-t "kivágják és beillesztik" egy ártalmatlan vírusba. Amikor a genetikailag módosított vírust befecskendezik a szervezetbe, az immunrendszert arra tanítja, hogy figyelje a rákos sejteket, és remélhetőleg még a daganat kialakulása előtt, korai stádiumban elpusztítsa azokat.
Sokkal okosabb, mint az ember
"Az immunrendszer olyan dolgokat is lát, amelyeket a vizsgálatokon nem látunk" - mondta Ottensmeier professzor.
"Ha be tudjuk tanítani az immunrendszert arra, hogy kiválassza azokat a sejteket, amelyek egyébként visszaeséshez vezetnének egy olyan időpontban, amikor még csak nem is látjuk őket, akkor a betegeink hosszú távú túlélési esélyei sokkal nagyobbak lesznek."
Az orvosok optimisták az oltással kapcsolatban, amely perszonalizálható, tehát az egyén rákos megbetegedésére szabott.
A daganatos sejtek DNS-ében lévő mutációk betegenként eltérőek. Azzal, hogy minden egyes beteg számára egyedi vakcinát készítenek, a vakcina hatékonyabban célozhatja meg az elburjánzott rákos sejteket.
Ez is érdekelheti:
- Erős izzadás: ilyen, amikor daganat áll a háttérben
- Petefészek ciszta vagy rák? A nőgyógyász elmondja, miként különböztetheti meg a kettőt
- Var, piros foltok, szöveti elváltozások: ezek a basalioma legtipikusabb tünetei
- Ha ilyen gyomortünetei vannak, jobb, ha azonnal orvoshoz megy!
- Két éven át küzdött a mellrák agresszív fajtájával - így gyógyult fel az áttétekből is
- Daganat: így diagnosztizálható a rák a nyirokcsomókban
- Ilyen betegség mellett nagyobb eséllyel alakulhat ki vastagbélrák
- Gégedaganat: ezekre a korai jelekre, tünetekre figyeljen, mert rákot jelezhetnek!