Rossz hír - szoláriumkedvelőknek
Bőrrákot okoz a szolárium! A szoláriumozást már eddig is összefüggésbe hozták a leghalálosabb bőrrák kialakulásával, a legújabb kutatások azonban azt mutatják, hogy növeli a bőrrák legáltalánosabb formájának a kialakulását is.
Rohamosan emelkedett az elmúlt három évtizedben a melanómás () betegek száma. Az ijesztő adatok ellenére mégis sokan képtelenek lemondani a szoláriumozásról, csak az Egyesült Államokban 30 millió ember barnul így rendszeresen. A helyzeten az sem segít, hogy egyes országokban már korlátozták a használatukat.
A Yale Egyetem Közegészségügyi Karának tudósai legújabb kutatásuk során megállapították, hogy a szoláriumot használó fiatalok 69 százalékánál emelkedett a bazálsejtes karcinóma (bazalióma, BBC) kialakulásának a kockázata. Ezt a típusú rákot, bár nem minden esetben halálos, szintén nehéz kezelni.
A vizsgálatba 750 negyvenévesnél fiatalabb embert vontak be, akiket részletesen kikérdeztek a szoláriumozási szokásaikról is. "A kutatásban résztvevő betegek körében rendkívül gyakori volt, hogy szoláriumot használtak. Függetlenül attól, hogy milyen típusú gépben barnultak, vagy éppen milyen hosszú ideig tették ezt, 74 százalékkal nőtt a melanóma kialakulásának az esélye is" - fűzte hozzá a szakember. Az eredményekből ráadásul az is kiderült, a szoláriumozás az évek előrehaladtával egyre jobban növelte a rizikót.
"Fontos, hogy a beltéri barnulás esetében ez az egyén viselkedésének megváltoztatásával javulhat" - fűzte hozzá Leah M. Ferrucci, a tanulmány társszerzője. Vagyis a szoláriumozás csökkentésével a bőrrákos megbetegedésének az aránya is mérséklődne. A tanulmány az American Journal of Dermatology legújabb számában jelent meg.
Rövid komment: basalioma
A basalioma, basalsejtes karcinóma, BBC a leggyakrabban előforduló bőrrák-típus. Ritkán ad áttétet, és ritkán okoz halálozást. Mivel súlyosabb mértékben deformálja a bőrszövetet, és behatolhat környezetébe, rosszindulatúnak tekintett daganat.
Előfordulása: fehér népességben 3/10, az élet során, főként a fej-nyaki területen.
Jellemző tünetei: fénylő, gyöngyszerű nodula (csomócska), a bőr megvastagodhat, hegesedhet. Időnként hasonló lehet az aknéhoz, ill. egyéb (nem malignus) bőrelváltozáshoz.
Diagnózis: biopszia, mikroszkópos elemzés révén.
Kezelés: elsősorban sebészi úton, többféle módszerrel, metodikával, kemoterápiával, sugárterápiával. ill. az ún. fotodinámiás terápiával.
forrás: wikipedia