Robot mentette meg egy rákos nő életét
A Tokiói Egyetem orvosai arról adtak hírt, hogy a mesterséges intelligencia a leukémia egy ritka formáját diagnosztizálta egy 60 éves nőnél – amit az orvosok nem ismertek fel.
Sok dologra képes az IBM által fejlesztett mesterséges intelligencia (vagy óvatosabban fogalmazvakomplex idegi hálózat): főzött már egzotikus és emberek számára is fogyasztható ételeket, nyert kvízműsorokon, hozott üzleti döntéseket és most már emberi életet is mentett.
A University of Tokyo orvosai arról számoltak be nemrég, hogy a Watson névre keresztelt mesterséges intelligencia a leukémia egy igen ritka válfaját diagnosztizálta egy hatvanéves japán nőnél, aki hónapokkal korábban téves diagnózist kapott.
Korábban akut mieloid leukémiát állapítottak meg nála, ám az erre kapott gyógymódra szervezete egyáltalán nem reagált. Ez meglepte az orvosokat, ekkor fordultak Watsonhoz.
A gépi vizsgálathoz csak tíz percre volt szükség: a rendszer összehasonlította a páciens genetikai változásait 20 millió rákkutatással kapcsolatos tanulmánnyal, majd emellé kezelési módszertant is adott.
Első alkalommal mentett a gépi intelligencia életet
Az orvosok kiemelték, hogy Watson a kutakodás közben egy másik ritka leukémiatípust is diagnosztizált egy másik betegnél. Mindez természetesen nemcsak meg-, de túl is haladja az emberi teljesítőképesség határait.
Seiji Yamada, a japán mesterségesintelligencia-társaság (JSAI) elnöke szerint ez az első olyan alkalom, hogy egy gépi intelligencia megmenti egy ember életét, majd hozzátette: az orvostudomány és életmentés ezen intelligenciák leggyakorlatiasabb és legkézzelfoghatóbb alkalmazása.
Limfóma, leukémia: 14 új hatóanyagot támogat a TB. Tudjon meg még többet ezekről!
Az orvosi célra alkalmazott mesterséges intelligenciák amúgy már szerves részei életünknek, Watsont például már jó ideje ráállította az IBM a rákkutatás felgyorsítására. A Google DeepMind platformja például Angliában figyelmeztet egészségügyi kockázatokra mobilról gyűjtött adatokból, a Microsoft Hanoverje pedig a leghatékonyabb rákgyógyszer kifejlesztésén tevékenykedik.
Forrás: futurism.com