Rekedt a hangja, de nem is fázott meg? Ez a betegség is okozhatja
A rekedtséget számtalan probléma okozhatja, mégis igen kevesen gondolnak erre a viszonylag gyakori problémára.
Rekedtséget jellemzően megfázás vagy a hangszálak megerőltetése miatt (pl. kiabálás) szoktunk tapasztalni, ám érdemes megemlíteni, hogy a hangszalag polipnak ez egy igen gyakori tünete, így ha látszólag ok nélkül tapasztaljuk a tünetet, érdemes fül-orr-gégészhez fordulni.
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa az állapot kialakulásáról és kezeléséről beszélt.
Mi az a hangszalag polip?
A hangszalag polip a hangszalagon lévő, nem rosszindulatú, kötőszövetes elváltozás. A betegség vezető tünete itt is a rekedtség, a hang minőségének megváltozása és a levegős hang. Nagy polipok esetében előfordulhat, hogy a megnagyobbodott kötőszövet beszéd során hirtelen a két hangszalag közé szorul, így a beszéd átmenetileg megakad, hirtelen elmegy a beteg hangja.
Ezért alakul ki a hangszalag polip
A hangszalagpolip kialakulásában gyulladás, irritáló tényezők- munkahelyi ártalom, például ipari füst, vegyszerek, festékanyagok gőzének tartós belélegzése - helytelen hanghasználat játszhatnak szerepet.
A hangszalagok krónikus irritációját okozhatja a gyomorsav visszafolyása, reflux betegség is. Krónikus gyulladást a dohányzás mellett a hang túlerőltetése is kiválthat, amit a helytelen hangképzés idéz elő.
A hangszalagpolip kivizsgálása és kezelése
Tartós, 3-4 hetet meghaladó rekedtséggel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert lehet akár olyan daganatos elváltozás is a hangképző szerveken, ami még korai stádiumú, s melyre a rekedtség felhívhatja a figyelmet – figyelmeztet a Fül-orr-gége Központ orvosa.
A diagnózis direkt gégetükrözéssel, vagy a hangszalagok vékony, hajlékony képalkotó eszközös / fiberoscop/ vizsgálatával felállítható. A kórtörténet felvétele és a beteg fizikális vizsgálata után a kórisme rendszerint egyértelmű, de amennyiben a hangszalagon szövetszaporulatot vagy felrakódást látunk a szövettani vizsgálat (biopszia) kötelező, a daganatos elváltozás kizárásához. A polipokat műtéttel vagy mikrosebészeti beavatkozással lehet eltávolítani, ezt követően megadott ideig fontos a hang kímélése.
Kiújulhat a hangszalag polip?
A kezelés hatására a panaszok ugyan elmúlnak, de számítani kell a betegség ismételt megjelenésére, amennyiben a kiváltó okokat nem szüntetjük meg. Ennek egyik lehetséges formája, a helyes beszédtechnika elsajátítása: ha a panaszok hátterében a hang túlerőltetése áll, akkor a beszédhang képzésében előforduló hibák javításával előzhetjük meg a betegség kiújulását.
Lehet rákos később a hangszalag polip?
A test más részein lévő polipokkal ellentétben a hangszalag polip nem rákmegelőző elváltozás és soha nem is fordulhat át rosszindulatú daganatba Azonban igen fontos a polipok megfelelő kivizsgálása, hiszen ránézésre nem lehet megkülönböztetni ezeket a rákos képletektől!
Összegzés
- A rekedtség gyakori probléma, amelyet megfázás vagy hangszálak megerőltetése okozhat.
- A hangszalag polip a rekedtség, hangminőség változása és levegős hang a vezető tünete.
- Krónikus gyulladás és helytelen hanghasználat is okozhat hangszalag polip kialakulását.
- Fontos a tartós rekedtséget orvoshoz fordulni, mert lehet daganatos elváltozás a hangképző szerveken.
- A hangszalag polipokat műtéttel vagy mikrosebészeti beavatkozással lehet eltávolítani.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Múlni nem akaró rekedtség: ciszta, daganat és polip is okozhatja a tünetet