Ezeket látta már?

A rejtett melanóma korai felismerése életmentő lehet - ezekre a tünetekre figyeljen!

rejtett melanóma bőrrák tünetei

A melanóma, vagyis a bőrrák akár a szemen, a fejbőrön és a körmön is kialakulhat.

Dr. Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a „rejtett” melanóma jelenségére hívta fel a figyelmet, amelyre sokszor csak a bőrgyógyászati vizsgálaton derül fény.

Minden változás gyanús

A melanóma nevű bőrdaganat a melanocita sejtekből alakul ki, amelyek eredeti feladata, hogy melanin termelésével megvédjék a bőrt a káros ultraviola sugárzástól. Amikor ezek a sejtek kontrollálatlanul burjánzani kezdenek, kialakul a melanóma, elsősorban nyilván azokon a testrészeken, amelyek ki vannak téve a napsugárzásnak, így például a lábon, a karon, a háton vagy az arcon.

Ez a daganattípus 40 éves kor fölött gyakoribb, és arányaiban több nőt érint, mint férfit. Ugyanakkor mindenkinek bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki bármilyen változást vesz észre az anyajegyeiben (szín, méret, határvonal, seb, viszketés, bőrpír, duzzanat, vérzés). De nem csak a meglévő anyajegyek változásai kelthetnek gyanút, azt is érdemes ellenőriztetni, ha egy új bőrképlet, szokatlan „kinövés”, folt jelenik meg a bőrfelületen.

A rejtett melanóma veszélye a késői felismerés

Az American Academy of Dermatology szerint legkevésbé azokkal a melanómákkal fordulnak orvoshoz a betegek, amelyek eleve ritka típushoz tartoznak – így például a köröm alatti (subungualis), a fejbőrön kialakuló, a tenyéren, a talpon jelentkező betegséggel. Ennek a bőrdaganatnak a veszélye éppen abban áll, hogy nem könnyű felfedezni, és a tünetek más betegségekre is utalhatnak. Hol jelenhet meg a rejtett melanóma?

  • A körömlemez alatt kialakuló daganat elsősorban a színes bőrűeket érinti, és főként a hüvelyujj, valamint a nagylábujj körme alatt jelenik meg. Barna vagy fekete színű csíknak tűnhet a körömlemezen, ezért előfordul, hogy a betegek zúzódásnak gondolják. Ugyancsak ebben a populációban gyakoribb a tenyéren, talpon mutatkozó bőrdaganat.
  • A fejbőrön megjelenő melanóma azért veszélyes, mert a haj eltakarja a területet, emiatt gyakran csak későbbi stádiumban fedezik fel. Éppen ezért akár egy partnert vagy a fodrászt érdemes megkérni, hogy nézze át a fejbőrt és figyelmeztessen, ha foltot, pigmentált elváltozást vesz észre, ami korábban nem volt ott, vagy vérző sebre figyel fel.
  • Ritkán, de előfordulhat a szájban, az orrban, az emésztő traktusban, a húgyúti traktusban, ánuszban, péniszen és a vaginában is melanóma. Ilyen esetben a nyálkahártyán jelenik meg a daganat, amit különösen nehéz felfedezni, ugyanis gyakran más betegségekre lehet gyanakodni a tünetek kapcsán.
  • A szemben megjelenő melanóma leggyakrabban a szemfehérje alatti rétegben alakul ki, és mivel látászavart okozhat, jellemzően egy szemészeti vizsgálat során diagnosztizálhatják.

Rendszeres szűréssel a melanóma korai felismeréséért

– Mivel a melanóma és más bőrdaganatok kialakulása számos tényezőtől függ, a legfontosabb teendőnk az elővigyázatosság és bármilyen rizikófaktor megléte esetén a bőrgyógyászati ellenőrzés – hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.

– Akiknek a családjában már volt bőrdaganat, vagy esetleg nála magánál diagnosztizáltak már ilyet, fél- egyévente akkor is ajánlott egy teljes testtérképes anyajegyszűrés vagy egy dermatoszkópos vizsgálat, ha nincs szembetűnő, szemmel látható változás. Előfordulhat, hogy csupán egy dermatoszkóppal észlelhető, kisebbnek tűnő aszimmetria vagy színbeli változás az, ami további vizsgálatra és végső soron eltávolításra ad okot. A korai felismerés pedig életet menthet!

Az otthoni önvizsgálat során az ABCDE-szabályt alkalmazzuk

A: asymmetry – aszimmetria (szabálytalan alakot jelent);

B: border – határ (a melanomának a jóindulatú elváltozások egy részével szemben elmosódott, szabálytalan határai lehetnek);

C: color – szín, a terület pigmentáltsága (a bőrdaganatok többféle pigmentet tartalmazhatnak);

D: diameter – átmérő (aggodalomra adhat okot, ha az anyajegy 6 mm-nél nagyobb);

E: evolving – kialakulás, fejlődés (ha az anyajegy változik, növekszik, a felszíne érdessé, szárazzá válik, viszketni, esetleg vérezni kezd, orvoshoz kell fordulni).

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Napfolt, pigmentfolt a bőrön: miért jön elő, és mivel halványítható?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Anyajegyszűrő Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához