Ezeket látta már?

Gyakori rákkeltő anyagok, melyeket nem árt ismernie

rákkeltő anyagok rák daganat

A rákkeltő anyagok sok esetben körülöttünk vannak – az ételeinkben, italainkban, a levegőben, a mindennapokban használt vegyszerekben.

A karcinogén anyagok széles körben elterjedtek és különféle forrásokból származhatnak. Napjainkban több mint 100 ismert rákkeltő anyag (karcinogén) létezik, és ez a mennyiség folyamatosan nő. Ezek lehetnek fizikaiak (pl.UV), vegyi anyagok (pl.azbeszt) és biológiaiak is (pl. bizonyos vírusok által okozott fertőzések).

Érdemes tudni, hogy csak azért, mert kapcsolatba kerülünk egy rákkeltő anyaggal, még nem jelenti azt, hogy biztosan rosszindulatú daganatunk lesz, ugyanis az, hogy a betegség fellép, az sok mindentől függ: többek között attól, hogy mennyire voltunk ezen anyagoknak kitéve, illetve az, hogy milyen géneket hordozunk.

Miért okozhatnak rákot ezek az anyagok?

A rákkeltő anyagok közvetlenül károsíthatják a DNS-t, de az is lehet, hogy azok a sejtek, amelyek helyreállítják a DNS-károsodást, nem tudják megoldani a problémát. A javítatlan, sérült DNS pedig mutációkhoz vezethet.

Az adott mutációtól függően a gének utasításokat adhatnak a sejteknek, hogy ellenőrizhetetlenül szaporodjanak, rákos daganatokká válva. Természetesen ez nem alakul ki azonnal, hiszen hosszú évekbe telhet, amíg az adott rákkeltő anyag felhalmozódik a szervezetében és elindítja a rákhoz vezető láncreakciót.

A rákkeltő anyagok osztályozása

A karcinogén anyagokat a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (International Agency for Research on Cancer) különböző kategóriákba sorolja, attól függően, hogy milyen mértékben bizonyították rákkeltő hatásukat emberekben vagy állatokban.

  • Rákkeltő az emberre nézve: ezek az anyagok észlelhetően növelik a rák kialakulásának kockázatát emberekben. Az ilyen anyagok esetében erős epidemiológiai bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy az expozíció növeli a rák kialakulásának kockázatát.
  • Valószínűsíthetően rákkeltő az emberre: rákkeltő hatásukra erős bizonyíték van az állatkísérletekben, ám korlátozottak a bizonyítékok az emberi vizsgálatokban. 
  • Lehetségesen rákkeltő az emberre: az expozíció valószínűleg növeli a rák kialakulásának kockázatát az emberben. Azonban a bizonyítékok jelenleg korlátozottak mind embereknél, mind állatoknál.
  • Nem osztályozható karcinogenitása alapján az emberre: jelenleg nincs elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az adott anyag rákkeltő lenne, nem áll rendelkezésre elégséges adat az értékeléshez.
  • Valószínűleg nem rákkeltő az emberre: erős bizonyítékok vannak arra, hogy ezek az anyagok nem növelik a rák kialakulásának kockázatát. Ritkán használt kategória.

Veszélyesebb rákkeltő anyagok

  • Dohány: a cigarettában legalább 70 vegyi anyagról ismert, hogy a DNS károsításával rákot okozhat. Érdemes tudni, hogy ugyanúgy rákkeltő a füstmentes dohány és a passzív dohányzás is.
  • Radon: ez a színtelen, szagtalan gáz a természetben kis mennyiségben fordul elő, ahol ártalmatlan, ám, ha beltérben felhalmozódik és belélegzi, úgy károsítja a tüdő nyálkahártyáját. A radon a dohányzás mellett a tüdőrák vezető oka. Sajnos sokan nem tudják, ha a környezetükben (otthonukban, munkahelyükön) is jelen van. Ha felmerül a gyanú, hogy a helyiségben jelentősebb mennyiségű radon van, érdemes megméretni annak koncentrációját.
  • Azbeszt: az azbeszt egy széles körben használt ásványi anyag volt, amely kiváló szigetelő tulajdonságai miatt igen népszerű volt az építőiparban. Azonban, ha a benne lévő rostok felszabadulnak és belélegezzük őket, akkor megragadhatnak a légzőszerv rendszerben, ahol okozhatnak. A szórt azbesztet ezért 1982-ben tiltották be Magyarországon, míg a kék azbesztet 1992-ben.
  • Formaldehid: a tanulmányok azt sugallják, hogy azoknál az embereknél, akiknek munkahelyükön nagy mennyiségű formaldehid van kitéve, megnő az akut mieloid leukémia esélye, de a ritka orrüregi rákok rizikója is. A formaldehid ugyanis amellett, hogy oxidatív stresszt és gyulladást okozhat, képes közvetlenül kötődni a DNS-hez, megnövelve a mutációk gyakoriságát és a rák kialakulásának kockázatát.
  • Feldolgozott húsok: a tartósított vagy ízesített húsok növelhetik a vastagbélrák kialakulásának esélyét, így lehetőleg korlátozza ezek fogyasztását. Tartósítószerként és ízfokozóként ugyanis gyakran nitrátokat és nitriteket használnak ekkor, ám ezek a vegyületek magas hőmérsékleten, nitrozaminokká alakulhatnak át, melyek erősen rákkeltő vegyületek.
  • Túlsütött ételek: a túlsütött ételek, különösen a túlgrillezett húsok, növelhetik a rák kialakulásának kockázatát a képződő rákkeltő vegyületek miatt – ilyenek például a heterociklusos aminok (HCA-k), policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-k) és az akrilamidok.

Összegezve

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Itt a magyarázat, hogy miért egyre gyakoribb a rákos megbetegedés a fiatalabbaknál

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához