Rákdiagnózis után - ezen az 5 érzelmi szakaszon mennek át a legtöbben
Teljesen normális az, ha ilyenkor az illető egyszerre rengeteg érzelmet megél.
Ebben a helyzetben legfontosabb az érzelmi és a fizikai egészséggel foglalkozni. Tanulmányok szerint ha a rákos emberek mentális egészségi problémáit is kezelik, jobbak a terápiás eredmények és jobb az életminőségük is.
Gyakori reakciók
Rákdiagnózis után úgy érezheti, mintha érzelmi hullámvasúton lenne. Az érzelmek széles skálája naponta vagy akár óránként is változhat.
Bár nincs két ember, aki pontosan ugyanazokat az érzelmeket éli át amikor a rákkal kell szembenéznie, de az általános reakciók a következők:
- düh
- szorongás
- hitetlenség
- félelem
- bűntudat
- remény
- magányosság
- szomorúság
- stressz
- aggodalom
A heves, változatos érzelmek gyakoriak a rákkal élő embereknél – nemcsak a diagnózis felállításakor, hanem a rákkezelés bármely szakaszában. Gyászolhatja egészségének elvesztését, küzdhet a testében bekövetkező változásokkal, bűntudatot érezhet a diagnózis családjára gyakorolt hatása miatt, és aggódhat a jövő miatt.
Az Elisabeth Kubler-Ross pszichiáter által 1969-ben kidolgozott öt gyászfázis a "tagadás", "harag", "alkudozás", "depresszió" és "elfogadás" szakaszokból áll. Ezek a szakaszok nemcsak lineárisan zajlanak, hanem bármikor, bármilyen sorrendben előfordulhatnak a rák diagnózisa után.
1 Tagadás
A rákdiagnózis kézhezvétele nyomasztó élmény. A hitetlenség, a zsibbadtság vagy a sokk érzését válthatja ki. Lehet, hogy egyszerűen nem akar gondolni rá, vagy úgy tesz, mintha nem is történt volna meg. A tagadás gyakori reakció az életet megváltoztató eseményekre, és a rákdiagnózis után normális érzelem.
2 Düh
A düh természetes érzelmi reakció a fenyegető helyzetekre. Bár gyakran negatívan értékeljük, a düh lehet jó dolog is. A rák diagnózisakor a düh az érzelmi folyamat fontos része lehet. Módot ad arra, hogy kifejezze nehéz érzelmeit, például a szorongást, a félelmet, a frusztrációt és a tehetetlenséget.
Fontos, hogy engedje meg magának, hogy kifejezze a dühét, engedjen teret neki. Megbeszélheti egy családtagjával vagy barátjával (anélkül, hogy rajta töltené ki), párnákat ütögethet, hangosan kiabálhat, naplót írhat, vagy fizikai tevékenységet végezhet (például táncolhat). Ezek segítenek feldolgozni az érzelmeit.
3 Alkudozás
Az alkudozás szakaszában úgy érezheti, hogy a diagnózis igazságtalan, és bármit meg akar tenni, hogy "helyrehozza", és visszatérjen a diagnózis előtti élethez. Lehet, hogy alkudozik önmagával vagy egy felsőbb hatalommal, hogy kontrollt találjon a helyzet felett. Olyan dolgokat gondol, mint például: "ha ezen túljutok, soha többé nem fogok panaszkodni semmi miatt". Ha a szerette lett rákos, azt gondolhatja, hogy: "ha túléli ezt a rákot, soha többé nem leszek rá mérges".
Az alkudozás és a bűntudat gyakran kéz a kézben jár, és azon kaphatja magát, hogy számtalan "mi lenne, ha" forgatókönyvön megy keresztül. Például: Mi lett volna, ha a húszas éveimben nem dohányzom? Mi lett volna, ha soha nem eszem egészségtelen ételt? Mi lett volna, ha hat hónappal korábban elmegyek orvoshoz?
Ha az alkudozás végtelen körforgásában találja magát, legjobb, ha átbeszéli érzéseit egy pszichológussal vagy felkeres egy rákos betegeket támogató csoportot.
4 Depresszió
A depresszió tartós szomorúsággal, a korábban kedvelt tevékenységek örömének elvesztésével és alacsony energiaszinttel jár. A depresszió az alvási és étkezési szokások megváltozásához, koncentrációs nehézségekhez és alacsony önértékeléshez vezethet.
A depresszió 4-ből 1 rákos embert érint. Ha ezek az érzések két hétnél tovább tartanak, keressen fel pszichológust, pszichiátert. Ő ajánlhat például gyógyszeres kezelést vagy tanácsadást. Tanulmányok azt mutatják, hogy azok a rákos betegek, akiket depresszióval kezelnek, jobban reagálnak a rák kezelésére, és jobb az életminőségük.
5 Elfogadás
Ha teret ad a rákdiagnózissal járó érzelmek átélésére, könnyebb szembenézni a valósággal.
Az elfogadással együtt jár a remény is. Rengeteg okunk van arra, hogy reménykedjünk – emberek milliói túlélték a rákot. Bár nincs bizonyíték arra, hogy a pozitív hozzáállás javítaná a rákkezelés eredményeit, a reménynek mégis vannak előnyei. A reményteljes gondolkodásmód csökkenti a stresszt, alacsonyabb vérnyomást eredményez és javítja az emberi kapcsolatokat.
Hogyan birkózzunk meg vele?
Bár az emberek különböző módon birkóznak meg az érzelmeikkel, az alábbi megküzdési stratégiák hasznosak lehetnek:
- Ismerje fel és legyen őszinte azzal kapcsolatban, hogy mit érez.
- Beszéljen érzéseiről szeretteivel.
- Keressen közösséget, például rákos betegeket támogató csoportot.
- Egyen egészséges, tápláló ételeket.
- Aludjon sokat.
- Mozogjon (pl. séta, úszás).
- Próbáljon ki relaxációs technikákat, például meditációt, légzőgyakorlatokat vagy jógát.
- Írja le az érzéseit egy naplóba.
- Keresse a pozitív élményeket – legyen az egy szeretett háziállat, barátokkal vagy bármilyen örömöt okozó tevékenység, hobbi.
- Kérjen segítséget pszichológustól, ha a depresszió és vagy a szorongás továbbra is fennáll.
Hogyan segíthetünk szerettünknek rákdiagnózis után?
Íme néhány ötlet, hogyan támogassuk rákban szenvedő szerettünket.
- Hallgassa meg! Kérdezze meg, hogy érzi magát, és figyelmesen hallgassa végig.
- Ajánlja fel segítségét. Akár ételt főz, akár mos, akár segít a közlekedésben, a mindennapi teendőkben való segítségnyújtást gyakran értékelik.
- Bánjon vele ugyanúgy, mint a diagnózis előtt. Szerette ugyanaz, aki a diagnózis előtt volt, és ha ugyanúgy bánik vele mint azelőtt, a normalitás megteremtésének egyik módja.
- Tartson rákszünetet. A rákos embereknek szükségük van arra, hogy ne kelljen állandóan a betegségükről beszélni. Meséljen érdekes történeteket, nevessenek egy kicsit, vagy nézzenek meg egy jó filmet.
- Tanuljon a rákról. Ha igyekszik minél alaposabban megismerni szerette ráktípusát és kezeléseit, ezzel is kifejezheti, hogy törődik vele.
- Legyen jelen. Hívja fel, küldjön üzenetet vagy szakítson időt a látogatásokra, hogy tudassa vele, megbízható barátja.
- Ne feledje, hogy üres pohárból nem tud önteni. Ha ápolja szerettét, mindenképpen szakítson időt az öngondoskodásra is. A rákos beteg mellett való helytállás hatalmas érzelmi és fizikai terhet ró arra is, aki ápolja. Vegye figyelembe saját szükségleteit is töltődjön fel, ez erőt ad ahhoz, hogy továbbra is támogatni tudja szerettét.
Összegezve
- Düh, tagadás, alkudozás, depresszió és elfogadás a jellemző érzelmi reakciók a rákkal való szembenézés során.
- Fontos, hogy a rákkal élők kiengedjék az érzelmeiket és keressenek segítséget pszichológustól vagy támogató csoporttól.
- Az elfogadással együtt jár a remény, ami segíthet pozitív hozzáállásban.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Tünetmentes rák: ennyi ideig élhet daganattal úgy, hogy nem is tud róla