Rák korai felismerése: egy elsőre furcsának tűnő módszerrel szűrték ki a daganatot
A kutatók szerint ez egy ígéretes módja lehet a daganat korai diagnosztizálásának.
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő egy izgalmas tanulmányra hívta fel csoportjában a figyelmet.
"Egy, a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences folyóiratban megjelent új tanulmányban francia kutatók arról számoltak be, hogy a hangyák több rákfajta szagát (illékony szerves vegyületeit) is képesek érzékelni a vizeletben.
A rákos sejtek specifikus vegyi anyagokat bocsáthatnak ki (lásd a listát a referátum végén), és amelyek felhasználhatók a rák kimutatására. A jószaglóképességű állatokat, köztük a hangyákat is meg lehet tanítani arra, hogy felismerjék ezeket az illékony szerves vegyületeket.
Az állatok felhasználása a rák kimutatására ígéretes módja lehet a korai diagnosztikának. A kutyák például megtaníthatók arra, hogy azonosítsák a rákot a sejtminták szaga vagy a testszag alapján" - írta a szakember posztjában.
Gyorsan tanulnak a hangyák
Dobson megjegyezte, hogy a hangyák, különösen a Formica fusca (kormos rabszolgahangya), kiváló tanulási készségeket mutatnak a környezetükhöz kapcsolódó szagok tekintetében.
Bár a hangyáknak nincs olyan szaglásuk, mint az emlősöknek, csápjaikon keresztül képesek érzékelni a különböző szagokat. Már egyetlen gyakorlás után is a hangyák képesek hosszú távú, több napig tartó emléket létrehozni.
A kutatók 70 darab Formica fuscát, ezt az északi féltekén viszonylag gyakori hangyafajt képeztek ki arra, hogy megérezzék az egészséges egerekből származó vizelet és az emberi rákos daganatot hordozó egerek vizeletének szaga közötti különbséget.
A tanítási módszer alapja az volt, hogy az egyes hangyákat jutalommal - édes oldattal - tanították meg felismerni bizonyos szagokat, az egerek vizeletében. Egy kör alakú tartályban helyezték el a hangyát, és három edzést tartottak. Minden alkalommal megmérték azt az időt, ami alatt a hangya megtalálta a jutalmat.
"Mindössze három edzés után a hangyák meg tudták különböztetni a daganatos egereket a nem daganatosaktól a vizeletszaglás segítségével. A hangyák körülbelül 20%-kal több időt töltöttek a megtanult szag közelében, mint a többi inger mellett. Azt is megjegyezték, hogy minél nagyobb volt a daganat, annál jobban eltért az egér vizeletének szaga a normálistól" - írta bejegyzésében a szakember.
Milyen illékony szerves vegyületek kibocsátása jellemző a rákokra?
Ezek az alábbi ötféle csoportba sorolhatók:
- aldehidek (heptanal, hexanal, decanal, nonanal, pentanal és oktanal),
- ketonok (aceton, 3-heptanon, 2-butanon és ciklohexanon),
- alkoholok (2-etil-hexanol),
- szénhidrogének (dodekán, 3-metil-hexán, 4-metiloktán és 2,2-dimetil-dekán),
- aromás vegyületek (1,2,4-trimetil-benzol, 1-metil-4-propán-2-il-benzol és p-xilol).
Hivatkozások:
1. Piqueret Baptiste, Montaudon Élodie, Devienne Paul, et al (2023).: Ants act as olfactory bio-detectors of tumours in patient-derived xenograft miceProc. R. Soc. B.2902022196220221962
https://royalsocietypublishing.org/.../10.../rspb.2022.1962
2. Janfaza S, Khorsand B, Nikkhah M, Zahiri J. Digging deeper into volatile organic compounds associated with cancer. Biol Methods Protoc. 2019 Nov 27;4(1):bpz014.
Olvasta már?
- Tumormarkerek: ezzel jelzik a rákos elváltozást a leleten
- Tüdőrák: ez az 5 hétköznapinak tűnő tünet daganatot jelez
- Tüdőrák: ezt teheti magáért a beteg a kezelések után
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!