Prosztatarák diagnózisa: ezért hatékonyabb a radiofarmakonos PSMA PET/CT vizsgálat
Magyarországon is elérhető lett az a speciális PSMA-PET/CT vizsgálat, amely minden eddiginél pontosabban mutatja ki az áttéteket a prosztatarákkal diagnosztizáltaknál. A nyomjelző radiofarmakont a magyar cég saját részecskegyorsítójában állította elő.
A statisztikák szerint a prosztatarák Magyarországon a férfiak második leggyakrabban diagnosztizált daganata, és az ötödik vezető halálok. Éppen ezért hozhat áttörést a prosztatarák diagnózisában egy folyamatban lévő fejlesztés.
Részecskegyorsítóval állították elő a nyomjelsző anyagot
A Pozitron-Diagnosztika Központ 18F-JK-PSMA-7 elnevezésű „nyomjelzője”, ugyanis a prosztatarákos betegeknél az áttéteket minden eddigi módszernél pontosabban mutatja ki. A speciális „nyomjelző” használata a PET/CT-vizsgálatoknál a daganatok hatékony diagnosztikájának érezhető hiányát pótolja. E nagy pontosságú PSMA-specifikus (PSMA = prosztataspecifikus membránantigén) nyomjelző egy úgynevezett radiofarmakon, amit a cég saját laboratóriumában, saját részecskegyorsítójával állítja elő.
Dr. Szakáll Szabolcs, nukleáris medicina szakorvos, a Pozitron-Diagnosztika Központ orvos igazgatója az eljárás lényegét ismertetve elmondta: a statisztikák szerint a prosztatarák Magyarországon a férfiak második leggyakrabban diagnosztizált daganata, mely az ötödik vezető halálok, az öregedő európai társadalmakra általában jellemzően. Évente 5-6000 új prosztatarákos megbetegedést diagnosztizálnak, a radikális műtéten átesettek egyharmadánál azonban a sebészi- vagy sugárterápiát követően kiújul a betegség. Ennek első jele a PSA-szint emelkedése, ez pedig fel nem fedezett áttétek jelenlétével magyarázható.
A laborvizsgálattal megállapított PSA-szint azonban nem nyújt információt az áttétek helyéről – hangsúlyozta Dr. Szakáll Szabolcs. Hozzátette: a vizsgálat egy, a prosztataráksejteken akár több százszorosan előforduló fehérje - a prosztata specifikus membránantigén (PSMA) - kimutatásán alapul. Az ehhez kötődő PET-nyomjelzők eddig soha nem látott kontraszttal képesek kimutatni a prosztatarákot.
Prosztata betegségei: ezekre a jelekre figyeljen, kattintson tovább
A PSMA PET/CT-vizsgálatok elsődleges célja az ilyen kiújulások felderítése, kimutatása. A vizsgálat - bizonyos feltételek mellett - segítséget adhat a megfelelő kezelési stratégia meghatározásában, a már igazolt prosztatadaganat kezelés előtti stádiumfelmérésével – mondta a nukleáris medicina szakorvos. Kiemelte: Magyarországon jelenleg az egyetlen PSMA-specifikus, humán célra alkalmazható PET-nyomjelző a Pozitron-Diagnosztika Központban érhető el Budapesten.
Miért a PSMA PET/CT a leghatékonyabb felderítő eszköz?
Dr. Ágoston Péter, sugárterapeuta és klinikai onkológus, az Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központjának főorvosa hangsúlyozta, hogy a prosztatarák diagnosztikájában ma a PSMA PET/CT az egyik leghatékonyabb és legérzékenyebb vizsgálat. A nemzetközi szakmai irányelvek szerint a prosztatarákos betegeknél két területen alkalmazható. A prosztatadaganat elsődleges kezelését, radikális műtétjét vagy sugárkezelését követően a daganat kiújulását a vizsgálómódszerek között a legkorábban jelzi. Már 0,3-0,5ng/ml-es prosztata specifikus antigén (úgynevezett PSA) emelkedéskor (ez jelzi a betegség állapotát, kiújulását) 80%-ban képes kimutatni a kiújuló daganat helyét, nagyban segítve ezzel a kezelést.
Másik javasolt terület a nagyobb kockázatú, rossz kórjóslatú, frissen felfedezett prosztatarák esetén a betegség kiterjedésének, stádiumának meghatározása. Ilyenkor a PSMA PET/CT a legpontosabb és legérzékenyebb vizsgálat, ráadásul egy vizsgálattal az egész testről ad információt, nem szükséges többszörös CT, MRI, csont-scan elvégzése.
A vizsgálatot ma már Európában nagy számban végzik Németországban, Ausztriában és Olaszországban. A módszer, az eddigi tudományos eredmények alapján, a fenti területeken maga mögé utasít minden korábban erre a célra használt orvosi képalkotó eljárást – szögezte le.
A PSMA PET/CT-vizsgálat célja lehet:
- A prosztatarák kimutatása a prosztatában gyanú esetén (emelkedett PSA a vérben).
- Már diagnosztizált prosztatarák áttéteinek kimutatása, illetve más vizsgálattal áttétre gyanús eltérések megerősítése vagy kizárása.
- Prosztatarák komplett kezelése (műtét – sugárterápia – hormonterápia) után fellépő PSA emelkedés esetén a helyi kiújulás vagy esetleges áttétek kimutatása.
- Ismerten áttétes prosztatarákban a kezelések hatásának lemérése.
Ezt tudja a radiogyógyszer
Tóth Gyula, radiokémikus, vegyészmérnök, a PSMA gyártás szakértője, a Pozitron-Diagnosztika Központ Gyógyszerelőállító Laboratóriumának vezetője ismertette, hogy a 18F-JK-PSMA-7 úgynevezett ex tempore radiogyógyszerként került engedélyezésre. Ezt az engedélyezési formát ma már a hazai jogszabályok is megengedik új, ígéretes, de nemzetközi szakmai szinten csak rövid klinikai múlttal (kevesebb, mint 10 év) rendelkező radiofarmakonok humán célú alkalmazására.
Magyarországon csak a Pozitron-Diagnosztika Központban gyártanak és használnak PSMA specifikus radiofarmakont – hangsúlyozta, megemlítve, hogy Budapesten 2 ciklotron van, mindkettő a Pozitron-Diagnosztika Központban, az egész országban pedig összesen 4 db ciklotron működik. E részecskegyorsítókkal a nyomjelzéshez szükséges, radioaktív izotópokat állítják elő. Ezeknek a PET-izotópoknak a jellemzője, hogy fizikai felezési idejük (bomlásuk) rövid, 2-110 perc, emiatt alkalmazásuk a beteg számára alacsony sugárterheléssel jár - erősítette meg.
Hogyan lehet erre a vizsgálatra bejutni?
Állami térítéses PSMA PET/CT-vizsgálatra csak onkológus szakorvos utalhatja be a beteget. A közfinanszírozott vizsgálat feltétele, hogy a szakorvos ún. Egyedi Méltányossági Engedélyt kérjen annak elvégzésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK). A Pozitron-Diagnosztika Központ eddigi tapasztalatai alapján erre irányuló kérést még nem utasítottak el. A vizsgálat magánfinanszírozás keretében is elérhető, szakorvosi javaslatra.
Mi a jövő?
A különleges eljárás bevezetése utáni első évben a Pozitron-Diagnosztika Kft. néhány száz prosztatarák-vizsgálat (PSMA vizsgálat) kivitelezését vállalta, amelyből 250-et már eredményesen elvégeztek. A következő években ezres vizsgálati számmal terveznek – hangsúlyozta Kókay András, a Pozitron-Diagnosztika Központ ügyvezető igazgatója.
Ez is érdekelheti: