Lappangó petefészekrák: miből lehet felismerni? Ezek az orvos tanácsai
A petefészekrák rendszerint sokáig lappang, ezért nehéz időben felismerni. Mik a kiváltó okok, és milyen kezelési lehetőségek állnak a rendelkezésre?
Túl sokáig lappang a petefészekrák
- Ellentétben a többi rosszindulatú daganattal, a petefészekrákot az esetek nyolcvan százalékában csak előrehaladott stádiumban fedezzük fel, de a kezelés azonnali megkezdése ellenére az érintettek többségét már nem lehet megmenteni. A petefészekben kialakuló rosszindulatú burjánzásból ugyanis már a folyamat kezdetén könnyen leválhatnak daganatsejtek és gyakorlatilag néhány héten belül a hasüreg távoli pontjára eljutva áttétet képeznek - figyelmeztet a probléma súlyosságára Póka Róbert, egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája orvosa.
A professzor hozzátette, hogy a petefészekrák felismerésében és kezelésében ugyan látványos fejlődés ment végbe az elmúlt évtizedekben, de manapság is lényegesen több beteget veszítenek el, mint méhnyakrák miatt.
- Komoly probléma, hogy ennek a daganattípusnak a kiváltó oka mindmáig nem ismert pontosan, a szűrése nem megoldott és egyelőre a méhnyakrák-vakcinához hasonló hatékonyságú megelőzési módszerrel sem rendelkezünk. A petefészekrák kezelésében a kemoterápia mellett elsődleges szerepe van a műtéti beavatkozásnak, amelynek célja a hasüregben többnyire szóródott daganatszöveteket maradéktalan eltávolítása. Ennek érdekében sokszor indokolt a belső nemi szervek és nyirokutak, sőt más hasüregi szervek – akár a vékonybél, hashártya, máj, lép, hasnyálmirigy – érintett szakaszainak eltávolítása is – fogalmazott a professzor.
A genetikának is felelős a petefészekrák kialakulásában
Póka Róbert kiemelte, hogy a múlt évszázadban világossá vált, hogy a petefészekrák családi halmozódást mutat. Az emberi genom kutatásának eredményeként ismertté vált, hogy petefészekrákkal érintett betegek 14 százaléka hordoz egy bizonyos génhibát. A 21. század egyik legnagyobb felfedezése az a specifikusan erre a célra kifejlesztett gyógyszer, amellyel a rákos sejtek burjánzása megakadályozható.
A terápia fejlődésének másik bíztató ága az immunterápia: hasonlóan más daganatokhoz, a petefészekrákban is megfigyelhető, hogy a daganatsejtek az immunrendszer környező elemeit bénítva akadályozzák meg, hogy a védekező rendszer idegen betolakodóként ismerje fel és pusztítsa el a daganatsejteket.
- A terápia folyamatos fejlődése mellett továbbra is jelentős kihívást jelent a megelőzés és a korai felismerés. Mivel ez utóbbit nagyban akadályozza a kórkép kialakulásának rendkívül rövid ideje, egyre nagyobb a hangsúly a hajlamosító körülmények molekuláris genetikai vizsgálatára és szűrésére. Családi halmozódás esetén így mindenképpen érdemes elvégezni a genetikai vizsgálatot – tanácsolja Póka Róbert.
Összegezve
- A petefészekrák rendszerint sokáig lappang, nehéz időben felismerni.
- A petefészekrák kiváltó okai továbbra sem ismertek pontosan.
- Az immunterápia ígéretes terápiás lehetőség.
- Kihívást jelent a megelőzés és a korai felismerés, a hangsúly a hajlamosító körülmények genetikai vizsgálatán és a szűrésen van.
Olvasta már?
- Meglepő helyről érkezhet gyógyszer a petefészekdaganatra
- Nők és férfiak esetében különböző tünetek jelezhetik a rákot
- Ezek a leggyakoribb nőgyógyászati rákfajták tünetei és kezelési lehetőségei
- Gyakori puffadás - ezek a petefészekrák korai jelei
- Ezek a tünetek 3 gyakori nőgyógyászati daganatot jelezhetnek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Alattomos petefészekrák: tünet nélkül alakul ki, de ez a jel mégis elárulhatja_