Ezeket látta már?

Csomó és folt a nyelv oldalán - vigyázzon, akár nyelvrákot is jelezhetnek!

nyelvrák, fiatal, tünet, figyel, nyelv, rák

Ha nem múlik a csomó vagy a folt a nyelve oldalán, akkor jobb, ha orvoshoz fordul, hiszen súlyos problémát is jelezhetnek!

Keveset lehet róla hallani, pedig előfordulása növekvő tendenciát mutat. Ön tudja, mik a nyelvrák tünetei?

A rosszindulatú daganatos megbetegedések kapcsán igen ritkán esik szó a nyelvet érintő rákról. Általában a 40 évesnél idősebbeknél fordul, ám egyre több fiatalnál is diagnosztizálják. Főleg férfiakat érinti, azon belül is azokat, akik dohányoznak, de napjainkban a HPV-fertőzés is nagyban közrejátszik fellépésében.

- A HPV-vel kapcsolatos leggyakoribb rákos megbetegedések a nemi szervek daganatai. Az 1970-es évek eleje óta azonban folyamatosan növekszik a HPV-vel összefüggő torok-, nyelv- és mandularák – mondja Nicole Fowler, MD , fül-orr-gégész.

Főleg a HPV 16 és a HPV 18 növeli a nyelvrák kockázatát.

Mi az a nyelvrák?

A nyelvrák a fej-nyakrák egyik fajtája. Két típusa van, attól függően, hogy a nyelv mely részét érinti a kóros sejtburjánzás:

  • A nyelv szájüregi részének rákja: nyelv elülső része, lényegében az, melyet ki tudunk nyújtani. Előfordulhat, hogy egy orvos, fogorvos észleli először a problémát.
  • A nyelvalap rákja: a nyelv hátsó egyharmada, amely lenyúlik a torkon. Ezt oropharyngealis ráknak nevezik. Egy ideig növekedhet, mielőtt tüneteket okozna. Az itt lévő rákot nehéz látni és megvizsgálni. Ezen okok miatt gyakran nem diagnosztizálják egyhamar, így előfordulhat, hogy csak akkor veszik észre, amikor a rák már átterjedt a nyak nyirokcsomóira.

Bár több fajta nyelvrák létezik, a leggyakoribb típusa a laphámsejtes karcinóma (SCC). A laphámsejtek röviden azok a lapos, bőrszerű sejtek, amelyek a száj, az orr, a gége, a pajzsmirigy és a torok nyálkahártyáját borítják. A laphámsejtes karcinóma ezekben a sejtekben kezdődik.

A nyelv oldalán lévő csomó a leggyakoribb tünet

A nyelvrák legismertebb és leggyakoribb tünete a nyelv oldalán lévő, fehér vagy piros folt, illetve fekélyszerű csomó megjelenése. Színe a szürkés-rózsaszíntől vörösig terjed. A csomó könnyen vérzik, akár enyhébb érintésre is. Éppen ezért, ha olyan seb van a nyelvén vagy a szájában, amely néhány héten belül nem múlik, nem javul, keresse fel orvosát!

Ezeken kívül az alábbi tünetek fordulhatnak elő:

  • fájdalom a nyelvben
  • változások a hangban, rekedtség
  • nyelési vagy rágási problémák, illetve az állkapocs vagy a nyelv mozgatásának nehézsége.
  • nyelv vagy a száj zsibbadása
  • állkapocs duzzanata
  • torokfájás
  • olyan érzés, mintha valami elakadna a torkán
  • nyaki duzzadt nyirokcsomók
  • állkapocs duzzanata
  • vér felköhögése
  • fogyás
  • fülfájás
  • szájüregi vérzés
  • csomó a szájban, a torokban vagy a nyakban

Ahogy már említettük, ha a probléma a nyelv tövében van, előfordulhat, hogy nem észlel semmilyen panaszt eleinte.

Egyre több a HPV-okozta nyelvrák

A humán papillomavírus (HPV) egy olyan vírus, melynek több száz törzse létezik. Ezek többsége ártalmatlan, ám vannak, melyek megnövelik a nyelv-, mandula- és torokrák, valamint bizonyos reproduktív daganatok kialakulásának kockázatát. Éppen ezért az orvosok már nem csak az oly' gyakori méhnyakrák fellépése miatt hangsúlyozzák a HPV-oltás fontosságát, a nyelv rákos megbetegedése miatt is.

Fontos tudni, hogy nem csak a HPV okozhat nyelvrákot, de a dohányzás, a genetikai, a recésebb fogak, a rossz étrend, a nem megfelelő szájhigiénia és a túlzott alkoholfogyasztás is hozzájárulhat a kialakulásához.

Hogyan kezelhető a nyelvrák?

Amennyiben a képalkotó tesztek (CT, MRI), az endoszkópia és a biopszia megerősítik a nyelvrák diagnózisát, úgy több kezelés is a rendelkezésünkre áll. A terápia attól függ, hogy hol található a daganat és hogy az mekkora. Az egyik lehetőség az, hogy kiveszik a nyelv egy részét, valamint a sebész javasolhatja az érintett nyaki nyirokcsomók eltávolítását is.

Az apróbb daganat eltávolítása a nyelven csupán kis kozmetikai vagy funkcionális változást eredményez, ám nagyobb daganatok kimetszése megnehezítheti a nyelést és a beszédet. Ilyenkor rekonstrukciós műtétre is sort kerítenek.

Ezeken kívül gyakran alkalmaznak ilyenkor sugár/kemo/immunterápiát is.

Érdemes hozzátenni, hogy a HPV által okozott torok nyelvrák általában jobban reagál a kezelésekre, mint a HPV- vel nem összefüggő nyelvrák (főleg azok, melyek a nyelvalapot érintik.

Összegezve

  • A nyelvrák főként 40 évesnél idősebb férfiaknál fordul elő, de egyre több fiatalnál is diagnosztizálják.
  • A HPV-fertőzés nagyban közrejátszik a nyelvrák fellépésében, különösen a HPV 16 és 18 törzsek.
  • A leggyakoribb nyelvrák tünete a nyelv oldalán lévő fehér vagy piros folt, illetve fekélyszerű csomó megjelenése.
  • A nyelvrák kialakulásához hozzájárulhat a dohányzás, genetikai tényezők, rossz étrend, nem megfelelő szájhigiénia és a túlzott alkoholfogyasztás.
  • A kezelés lehetőségei közé tartozik a daganat/nyirokcsomók eltávolítása, a rekonstrukciós műtét, illetve a sugár/kemo/immunterápia.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Lerakódás, dudor, elszíneződés a nyelven: ezeket a betegségeket jelzik!

Lerakódás, dudor, elszíneződés a nyelven: ezeket a betegségeket jelzik!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nyelvrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához