Ezeket látta már?

Nőgyógyászati daganatok - ekkor érdemes ellenőriztetni a tumormarkereket

nőgyógyászati daganat tumormarker mikor rák

A tumormarkerek vizsgálata hasznos segítséget nyújthat a rosszindulatú daganatok esetén. Tudja meg, mikor érdemes az értékeket ellenőriztetni!

Bizonyos daganatok jelenlétére nem utalnak tünetek, a legtöbb elváltozás korai stádiumában nem hívja fel magára a figyelmet. A szűrővizsgálatok célja a daganatok éppen ebben a korai, még nem előrehaladott állapotban való megtalálása. Hogy kiknek érdemes nőgyógyászati tumormarker vizsgálaton részt venniük, azt dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ daganatos kórképekkel is foglalkozó nőgyógyásza osztotta meg.

Mik azok a tumormarkerek?

A tumormarker egy olyan anyag (különböző fehérjék, hormonok), amely mennyisége sokszor megemelkedik pl. gyulladásos, illetve daganatos kórképek esetén. Ezeket maguk a daganatok is termelik, de testnedvekből (pl.; vér, vizelet) is vizsgálhatóak. Több tumormarker létezik, melyek többféle ráktípust is jelezhetnek. Fontos hangsúlyozni, hogy bár nagyon informatív a kapott érték, a diagnózis felállításához nem elegendő. Emelkedett szint esetén alapos kivizsgálás, képalkotó vizsgálatok elvégzése, illetve biopszia indokolt. A gyanú felvetése mellett a már diagnosztizált daganatok nyomon követésére viszont kifejezetten alkalmas.

Kiemelendő, hogy önmagában nem alkalmas szűrővizsgálatra vagy korai diagnózis felállítására, az értékek összehasonlítása szükséges az esetleges kezelés előtt, alatt és után.

A nőgyógyászati daganatok vizsgálatára leggyakrabban használt tumormarkerek:

  • CA-125, AFP (petefészek)
  • HE-4 (petefészek)
  • CA 15-3, CA-549, MCA (emlő)
  • CEA, CA 72-4, CA 19-9 (tápcsatorna / emésztőszervi érintettség)
  • TPS (áttétes emlőrák)

Mikor érdemes a vizsgálatot elvégeztetni?

A daganatok - mint amilyen az emlő-és a petefészekrák is- kezdeti stádiumban általában tünetet nem okoznak. Amennyiben valakinek a családjában előfordult már hasonló megbetegedés (emelkedett a kockázat!), úgy érdemes rendszeresen ellenőriztetni nőgyógyászati tumormarkereit is, csakúgy, mint menopauza után, hiszen ekkor megnő egyes daganatok megjelenésének az esélye.

„Menopauza után gyakran elfelejtenek nőgyógyászhoz menni a nők, de a rákos megbetegedések nem felejtenek el megjelenni, sőt! Éppen ezért volna fontos, hogy az éves szűrésben benne legyen a tumormarkerek vizsgálata is, hogy ha szükséges, akkor további ellenőrzéseket, vizsgálatokat végezhessünk. Ezzel megnő a lehetősége annak, hogy még korai stádiumban kiderüljön, vannak-e abnormális sejtek”- mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza,

Hozzátette, hogy természetesen panasz (akár a legcsekélyebb) esetén is célszerű a szűrés, és a tumormarker vizsgálat. Például a CA-125 tumormarker ellenőrzése feltétlen indokolt petefészek daganatra utaló panaszok esetén is (pl. haspuffadás, vérzészavarok, deréktáji fájdalom).

Milyen érték esetén kell daganatra gyanakodni?

A nőgyógyászati daganatok esetén a legtöbbet nézett érték a CA-125. Elsősorban követésre használható. Ez egy általános petefészekmarker, kb. 35-ig normál az érték, 300-ig inkább jóindulatú elváltozásra utal, felette pedig már felkelti a rosszindulatú daganat gyanúját. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy nem csak daganatot jelezhet a magas érték, ugyanis endometriózis fennállásakor is emelkedett vagy magas lehet a szintje. A CA-125 mellett alkalmazzák kiegészítő vizsgálatként a HE-4 ellenőrzését is, mely pontosítja a kapott értéket, és közelebb visz ahhoz, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, így ezzel kombinálva nő az érzékenység. Petefészekrák esetében kockázatbecslő algoritmusokat is alkalmazunk, e markerek segítségével (ROMA, RMI).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

KÖVETKEZŐ CIKK>

Két módszer, amit bármikor bevethet a méhnyakrák ellen

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#HPV

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához