Nanoanyagot használnak fel a rákszűrésben és a gyógyszeralkalmazásban
Kutatók nanoszenzorokat használtak fel arra, hogy vérvizsgálat útján gyorsan ki lehessen mutatni a rákot. A nanoanyagok azt is lehetővé teszik, hogy a gyógyszer pontosan a célzott szervnél szabaduljon fel.
A Yale Egyetemen kifejlesztett technológia lehetővé teszi, hogy a kutatók "a daganat-biomarkerek rendkívül kis mennyiségét is kimutassák a teljes vérben mindössze 20 perc alatt" – számolt be a Nature Nanotechnology folyóirat. Az egyetem közleményében hozzátette, hogy a kutatási eredmények drámai mértékben egyszerűsíthetik azt, ahogyan az orvosok a rák illetve más betegségek biomarkereit próbálják kimutatni".
A kutatók egy olyan eszközt fejlesztettek ki, amely szűrőként működve egy chipen felfogja a daganat-biomarkereket, ebben az esetben a prosztata- és az emlőrák biomarkereit, miközben a vér többi részét elmossa. Így lehetőség nyílik arra, hogy egy milliliter vérben rendkívül kis mennyiségű, pikogrammban (a gramm egymilliomod részének egymilliomod része) megadható mennyiségeket is kimutassanak. Ez olyan, mintha egyetlen szem sót képesek lennénk kimutatni, amely egy úszómedencében oldódott fel" – számolt be a Yale.
A jelenleg alkalmazott ráktesztek több napot vesznek igénybe, az új eszköz azonban mindössze néhány perc alatt képes kimutatni a biomarkerek koncentrációját.
"Az orvosok rendelőikben tarthatnák ezeket a kisméretű, hordozható eszközöket, és szinte azonnal megadatnák az eredményeket" – nyilatkozta Tarek Fahmy, a kutatócsoport egyik vezetője. "Akár a terepre is magukkal vihetnék, és a helyszínen tesztelhetnék a betegeket."
Francia kutatók ezzel párhuzamosan a Nature Materials folyóiratban közzétették tanulmányukat, amelyben a nanoanyagok felhasználását részletezik a gyógyszerek alkalmazásában. A kutatók kristályos, porózus és biológiailag lebomló anyagokat használtak fel a gyógyszer tárolására, amelyet a célzott szervnél lehet felszabadítani, miután intravénásan a szervezetbe juttatták – számolt be közleményében az Országos Tudományos Kutatási Központ.
A kutatócsoport AIDS és rákos daganatok elleni gyógyszerek alkalmazása terén már tesztelte is az eljárást. Az új anyagokat orvosi képalkotó műszerek is követhetnék a célszerv felé vezető útjukon.