Ha ilyen a melle, nagyobb az esélye a mellrákra
Az emberek közel 50%-át érinti, ezért jó, ha tud erről!
A mellrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése: Magyarországon évente mintegy 8 ezer új emlőrákos beteget fedeznek fel. A szűrés, valamint a tünetek és a rizikótényezők ismerete igen nagy jelentőséggel bír, hiszen ezek segítik a korai diagnózist.
A legismertebb kockázati faktorai az életkor, a BRCA mutáció, a családban előforduló daganatos betegség, a dohányzás, a túlsúly, a korai pubertás és a késői menopauza. Azonban sokan nem tudják, hogy bizony a sűrű mellszövet is ide tartozik.
Milyen a sűrű mellszövet?
A mell alapvetően kétféle szövetből áll: sűrű mellszövetből és zsírszövetből. A sűrű mellszövet magában foglalja a tejmirigyeket, tejcsatornákat és a mell támasztó szöveteit, míg a zsírszövet zsírból áll. Ha valakinek sűrű a mellszövete, az azt jelenti, hogy kevesebb a zsírszövet, és több a sűrű mellszövet a mellében.
A mammográfiás felvételeken a zsírszövet átlátszó, így könnyebb észrevenni bármilyen rendellenességet. Ezzel szemben a sűrű mellszövet fehér foltként jelenik meg, ami megnehezíti az átlátást. Emiatt nehezebb mellrákot időben felismerni, mert az is hasonlóan tömör fehérként látszik a felvételen.
Sajnos azt, hogy kinek van sűrű mellszövete, nem lehet tapintással vagy ránézésre megállapítani, mivel ez nem feltétlenül jár tapintható különbségekkel vagy vizuális jelekkel. Ezt csakis képalkotó vizsgálatokkal lehet pontosan meghatározni (pl. mammográfia során).
Egyes helyeken már tájékoztatják erről a nőket
Egyes helyeken a mammográfia után a pácienst tájékoztatják arról, hogy sűrű-e a mellszövete. Ez azért fontos, mert ez megnöveli az emlőrák kockázatát, valamint megnehezítheti a daganatok felismerését a mammográfia során.
Mért jár nagyobb kockázattal?
A mellszövet sűrűségét a nagyobb mennyiségű mirigy- és kötőszövet adja, amelyek több aktív sejtet is tartalmaznak. Mivel ezek a sejtek aktívabbak és így nagyobb eséllyel alakulhatnak át rákos sejtekké, mint a zsírszövetek sejtjei. Ráadásul a sűrű mellszövet olykor összefüggésbe hozható magasabb ösztrogénszinttel is, ami pedig egy olyan hormon, megnöveli a rákos sejtek kialakulásának esélyét.
Jobb megoldás lehet az MRI
Bár a mammográfia az alap vizsgálati módszer mellrákszűrés esetén, ám több szakember szerint is érdemes lehet a sűrű mellszövettel rendelkezőknél inkább MRI vizsgálatot végeztetni (főleg akkor, ha egyéb rizikótényezőkkel is rendelkezik).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nulladik stádiumú mellrák: így fedezhető fel időben az emlődaganat