Ezeket látta már?

Sokszor összekeverik mozgásszervi betegségekkel ezt a veszélyes ráktípust

mozgásszervi betegség rák myeloma multiplex fájdalom

Gyakran csontfájdalommal jelez ez a ráktípus.

A hát- és derékfájás napjainkban sok ember életének része, ami gyakran mozgásszervi problémákra vezethető vissza. Ez a mindennapi panasz számos okból fakadhat, kezdve az izomfeszültségtől egészen a gerincproblémákig. Azonban, amennyiben ezek a fájdalmak tartósak és más szokatlan tünetekkel együtt jelentkeznek, akkor szükséges alaposabb vizsgálatokat végeztetni. Ugyanis nem csupán egyszerű mozgásszervi panaszok állhatnak a háttérben, mivel a hát- és derékfájdalom akár egy súlyos hematológiai ráktípus, a myeloma multiplex jele is lehet. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az ilyen jellegű tartós fájdalmak esetén ne habozzon orvoshoz fordulni, hiszen a korai diagnózis az eredményes kezelés záloga.

Mi az a myeloma multiplex?

A myelóma multiplex a hematológiai daganatok egy típusa, amely a plazmasejteket, az immunrendszer fehérvérsejtjeit érinti. Ez a betegség akkor fordul elő, amikor az egészséges plazmasejtek abnormális sejtekké alakulnak, amelyek szaporodnak és abnormális antitesteket, úgynevezett M-fehérjéket termelnek. (A plazmasejtek a fehérvérsejtek egy típusa, és az immunrendszer részét képezik. Feladatuk, hogy antitesteket termeljenek, amelyek segítenek a fertőzések leküzdésében.)

Ezek az abnormális sejtek és antitestek olyan változásokat idéznek elő, melyek hatással lehetnek a csontokra, vesékre, és a megfelelő vörös- és fehérvérsejt-képződésre, valamint a vérlemezkék termelődésére.

A betegséget általában 60-75 éves kor között diagnosztizálják, férfiaknál gyakrabban.

Könnyen összekeverhető mozgásszervi problémákkal

A myeloma multiplex könnyen összekeverhető mozgásszervi problémákkal, mivel a betegség gyakori tünetei közé tartozik a csontfájdalom, különösen a gerincben, bordákban és a derékban. Ennek oka, hogy a rendellenes plazmasejtek elpusztítják a csontszövetet, lágy foltot okozva a csontban (oszteolitikus elváltozások). Ezek a fájdalmak igen hasonlóak az izomhúzódásokhoz, gerincproblémák vagy ízületi gyulladáshoz.

A myeloma multiplexben szenvedő betegek csontjai egy idő után törékenyé válnak. Ahogy a csontvelőben szaporodó kóros plazmasejtek száma nő, megváltozik a csontok szerkezete és sűrűsége, ami krónikus fájdalomhoz és esetenként spontán törésekhez vezethet. Mivel ezek a csontfájdalmak fokozatosan alakulnak ki, és gyakran nem kíséri őket azonnal más egyértelmű tünet, a betegek és az orvosok egyaránt hajlamosak lehetnek először mozgásszervi problémákra gyanakodni.

Milyen jelek utalhatnak még erre a veszélyes ráktípusra?

  • csontfájdalom: a myeloma multiplex leggyakoribb tünete a csontfájdalom, különösen a hátban, a bordákban és a csípőcsontokban.
  • csonttörések: a betegség gyengíti a csontokat, ami csonttörésekhez, csontritkuláshoz és csontelváltozásokhoz vezethet.
  • vérszegénység: a vörösvérsejtek számának csökkenése anémiát okozhat, ami fáradtságot, gyengeséget, légszomjat és sápadt bőrt okozhat.
  • fáradtság: a tartós fáradtság és gyengeség gyakori tünetek, amelyeket a csökkent vörösvérsejtszám és a betegség általános hatása okozhat.
  • vesekárosodás: a myeloma multiplex befolyásolhatja a vesék működését, ami vesefunkciós zavarokat eredményezhet.
  • magas kalciumszint (hiperkalcémia): a betegség csontlebomlás révén magas kalciumszintet okozhat a vérben, ami hányingerhez, hányáshoz, székrekedéshez, szomjúsághoz, gyakori vizeléshez, zavartsághoz és letargiához vezethet.
  • gyakori fertőzések: a myeloma multiplex gyengítheti az immunrendszert, így gyakori fertőzéseket okozhat.
  • idegrendszeri tünetek: néhány beteg esetében előfordulhatnak idegrendszeri tünetek, például zsibbadás, bizsergés vagy gyengeség a végtagokban a nyomódó idegek és a csontdeformációk miatt.
  • vérzések: a vérlemezkeszám csökkenése miatt a betegek hajlamosabbak lehetnek a véraláfutásokra, vérzésre és a lassan alvadó sebekre.

Fontos különbségek a vérképben

A myeloma multiplex diagnosztizálásához az orvos vérvizsgálatokat, vizeletvizsgálatokat és képalkotó eljárásokat írhat elő. A vérvizsgálatok (például teljes vérkép, vérkémiai teszt, immunglobulin teszt és elektroforézis) mérik a vérsejtek számát, a vese működését, az antitestek és M-fehérjék szintjét. A vizeletvizsgálatok során az ún. Bence Jones fehérjét keresik. Ezen kívül szükség van képalkotó vizsgálatokra is (röntgen, CT, MRI, PET) a csontkárosodások felderítéséhez. Mindezeken túl csontvelő-biopszia is indokolt, melynek során elemzik a plazmasejtek arányát és a DNS-változásokat.

Amennyiben bebizonyosodik a myeloma multiplex, kezeléséhez többféle módszert alkalmaznak, beleértve a kemoterápiát, célzott terápiát, immunterápiát, sugárterápiát és őssejt-transzplantációt. Kortikoszteroidok és biszfoszfonátok is használhatók a daganatellenes hatás és a csontok erősítése érdekében. Bizonyos támogató kezelések, mint például antibiotikumok és vérátömlesztések segítenek a tünetek enyhítésében és a fertőzések megelőzésében. A cél a betegség kontroll alatt tartása, a tünetek enyhítése és a betegek életminőségének javítása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Hát- és derékfájás: agresszív rákbetegség korai jele is lehet

Hát- és derékfájás: agresszív rákbetegség korai jele is lehet

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

myeloma multiplex

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához