Ezek a mellrák legelső tünetei: így jelez leggyakrabban a daganat
A mellráknak egyik legismertebb jele a mellben kitapintható csomó, de más jel is utalhat a daganat jelenlétére.
A mellráknak sok olyan tünete lehet, amelyre legalább annyira oda kell figyelni, mint a csomókra!
Évente több százezer nőt érint a mellrák, és az összes, daganatos betegséggel összefüggő halálozási listát is az emlőrák vezeti. Ráadásul az 1970-es évektől folyamatosan nő a diagnosztizált mellrákos esetek száma. A legtöbb ember azonban még sincs tisztában ennek az igen gyakori és veszélyes betegségnek a tüneteivel, pedig minél korábban fedezik fel az elváltozást a mellben, annál nagyobb az esélye a gyógyulásnak.
Mellrák: fontos a rendszeres önvizsgálat!
Az esetek mintegy háromnegyedében a nők maguk veszik észre a daganatos elváltozás első tüneteit, a leggyakrabban a mellben, esetleg a hónaljban található csomó, dudor formájában. A rendszeres, havonként megismételt önvizsgálat során azonban nemcsak ezeket a csomókat lehet felfedezni, hanem számos egyéb elváltozást is, melyek szintén utalhatnak daganatos betegségre.
Nem kell azonban azonnal pánikba esni, ha valaki csomót fedez fel a mellében, az esetek 80 százalékában ugyanis nem daganatos betegség áll a háttérben. A legfontosabb az ilyen esetben (illetve bármely más esetben, ha elváltozást fedezünk fel a mellünkön) az, hogy minél hamarabb forduljunk orvoshoz, aki további vizsgálatok elrendelésével pontosíthatja a diagnózist.
Bár a mellrákot, és az azzal összefüggő önvizsgálatot a legtöbben tipikusan női dolognak tartják, érdemes azonban a férfiaknak is megfigyelniük magukat, és amennyiben bármilyen változást fedeznek fel a mellükön, szakembernek is megmutatni azt. Bár a mellrák a férfiak esetében igen ritka, az emlőrákos eseteknek mindössze egy százalékát teszi ki, de sajnos a legtöbbször már előrehaladott stádiumú daganattal fordulnak orvoshoz az érintettek, éppen azért, mert kevésbé figyelnek erre a területre.
Ezek is lehetnek mellrák jelek
Már említettük, hogy a legtöbbször a mellben vagy hónaljban kitapintható csomó az emlőrák első érzékelhető tünete. De nem mindig csomóként vagy dudorként jelentkezik az elváltozás, előfordulhat például, hogy egy kis területen a bőr megvastagszik vagy megnyúlik, a bőr pórusai jól láthatóvá válnak, a mell bőre hasonló lesz, mint a narancshéj.
A bőr egységessége is megtörhet, kisebb-nagyobb bemélyedések utalhatnak a daganatra. A mell bőre emellett kipirosodhat, begyulladhat, hámlóvá vagy viszketővé is válhat. Szintén orvosi kivizsgálás szükséges, ha a mellek formája vagy mérete jelentősen megváltozik (és nem áll emögött például várandósság), különösen akkor, ha ez csak az egyik mellet érinti. Sokan a mell méretének változásról automatikusa a mell növekedésére asszociálnak, pedig legalább olyan veszélyes jel, ha a mell csökken a mérete.
Arra is figyeljünk oda, hogy mekkora a különbség a két mell között. Bár a legtöbb nőnek nem egyforma a két melle, de ez az aszimmetria általában nem jelentős, sokszor szabad szemmel nem is észrevehető, viszont a nagy eltérések, vagy ha hirtelen lesz aszimmetrikus a két mell, mindenképpen orvosi vizsgálatot igényelnek!
A mellbimbó elváltozásai
Nemcsak a mellre magára, de a mellbimbóra is figyeljünk oda: ha a mellbimbó nagyon érzékennyé válik, ha fájni kezd (és ennek nincs jól leírható oka, pl. a közelgő menstruáció vagy a várandósság), ha megváltozik a színe vagy a mérete, esetleg befelé fordul. Szintén forduljunk orvoshoz, ha nem szoptatunk, vagy nem várunk kisbabát, mégis folyadék ürül a mellbimbóból. Ez a váladék lehet vízszerű, tejszerű de véres is.
Emlőönvizsgálat: hogyan végezzük helyesen?
Az önvizsgálatnál nagyon fontos a rendszeresség és a módszeresség. Nincs sok értelme akkor megvizsgálni a melleket, amikor éppen eszünkbe jut. A menstruációs ciklussal összefüggő hormonális változások a mellekre is hatással vannak. A hormonok befolyásolják, mennyire telt vagy érzékeny a mell és a mellbimbó.
Célszerű mindig ugyanazon a napon végezni a vizsgálatot, hogy az esetleges eltéréseket könnyebben észrevegyük. Így ugyanis tudjuk mihez hasonlítani az adott állapotot. A menstruációs ciklus vége utáni napok azért is megfelelőek, mert ilyenkor a mell általában kevésbé érzékeny. Ha már nem menstruál valaki, akkor olyan dátumot érdemes választani, amire könnyen emlékszünk, például minden hónap elsejét.
Hogyan végezzük az emlőönvizsgálatot?
Vegyük le a blúzunkat és a melltartónkat, és alaposan nézzük meg a melleket a tükörben, először szemből, leeresztett karral, majd oldalról és a fej fölé emelt karral is. Hasonlítsuk össze a két mell nagyságát, formáját, helyzetét. Bár senkinek nem tökéletesen szimmetrikus a két melle, a túl nagy eltérések mindenképpen további vizsgálatokat igényelhetnek. Nézzük meg, látunk-e elváltozást a bőrön, elszíneződést, alakváltozást (pl. az egyik mellbimbó befelé fordulását).
Tapintsuk meg a melleket!
Feküdjünk le a hátunkra, és először a tenyerünkkel, majd az ujjbegyeinkkel tapintsuk át a melleket (célszerű a mellbimbótól kifelé, csigavonalban haladni, illetve vízszintesen és függőlegesen is csúsztatni a mellen a kezünket). Keressünk a normálistól eltérő göböket, csomókat, cisztákat, de azt is nézzük meg, hogy a bőrünk nem változott-e meg.
A tapintásos vizsgálatot ismételjük meg hanyatt fekve is, úgy, hogy a karunkat a fej fölé, majd a test mellé helyezzük. A mellbimbókat se hagyjuk ki a vizsgálatból. Óvatosan nyomjuk őket össze, hogy ellenőrizzük, nem ürül-e belőlük váladék. Térjünk ki a hónalj irányába is, és a mellkas egyéb részeit (pl. a két mell közötti területet) is vizsgáljuk meg. Ismételjük meg a vizsgálatot zuhanyozás, fürdés közben! A meleg, szappanos víz segítségével könnyebb lehet kitapintani az esetleges eltéréseket, mert így jobban csúszik az ujjunk a bőrön.
Kövessük nyomon az esetleges változásokat!
A kisebb-nagyobb eltéréseket célszerű feljegyezni egy naplóban, jegyzetfüzetben. Így ugyanis hónapról hónapra követhetjük, hogyan változnak ezek. Nemcsak a növekedés, de a méretbeli csökkenés is változásnak számít! Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy az önvizsgálat nem diagnosztikai módszer, az esetlegesen észrevett elváltozásokat mindenképpen meg kell mutatni orvosnak is!
Olvasta már?
- Csomó a mellben: ha ilyet talál, azonnal menjen orvoshoz!
- Mellrák: 12 tévhit az emlőrákkal kapcsolatban
- A túl sok folsav növelheti a mellrák esélyét - figyelmeztet a nőgyógyász
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nulladik stádiumú mellrák: így fedezhető fel időben az emlődaganat