Ez a 10 rizikófaktor, amely növelheti a mellrák kialakulásának esélyét
A kutatók szerint bizonyos hormonális, genetikai, életmódbeli és környezeti kockázati tényezők növelik a daganat kialakulásának esélyét.
Mi okozza a mellrákot?
Mellrák akkor alakul ki, amikor a mellben lévő sejtek rendellenesen kezdenek el növekedni. A kutatók ezeket a sejtelváltozásokat genetikai és környezeti tényezők bonyolult összjátékának tulajdonítják, bár az egyes betegeknél az okok ismeretlenek maradhatnak.
A legtöbb emlőrák nőknél és a férfiaknál a tejtermelő csatornákból indul, ezt nevezzük invazív duktális karcinómának. Más emlőrákok más emlőszöveti sejtekben, köztük a lebenyeknek nevezett mirigyszövetben indulnak ki; ezt nevezzük invazív lebeny karcinómának.
Mellrák és génmutáció
Itt fontos megemlíteni a génmutációkat is. A kutatók becslése szerint az emlőrákok valahol 5-10%-a öröklött génmutációk miatt alakul ki, amelyek a DNS-en keresztül öröklődnek generációról generációra. És bár számos olyan örökletes génmutáció létezik, amely növeli a mellrák kockázatát, a két legismertebb a BRCA1 és a BRCA2.
A BRCA1 és a BRCA2 tulajdonképpen tumorszupresszor gének, amelyek, ha rendeltetésszerűen működnek, megakadályozzák az emlősejtek abnormális növekedését. Ha azonban ezek a gének mutálódnak, és nem úgy működnek, ahogyan kellene, az növeli a mellrák (és a petefészekrák) kockázatát. A CDC szerint minden 500. nőből egy hordoz mutációt a BRCA1 vagy BRCA2 génjeiben.
Mellrák: férfiaknál is kialakulhat
Az emlőrák kockázata sokkal nagyobb a nőknél, mint a férfiaknál. Az Egyesült Államokban élő nőknek egy a nyolchoz az esélye, hogy életük során valamikor kialakul ez a fajta rák. Ezzel szemben egy ma az Egyesült Államokban született férfinak körülbelül egy a nyolcszázhoz az esélye, hogy élete során mellrákot diagnosztizálnak nála.
A férfi mellrák kockázati tényezői kevésbé ismertek. Bár a kutatók azonosítottak néhány genetikai és környezeti tényezőt, amelyek szerepet játszhatnak, a legtöbb férfinak az idősebb életkoron kívül nincs ismert kockázati tényezője. A férfiaknál a mellrákot átlagosan 71 éves korban diagnosztizálják.
A nők kockázati tényezőiről sokkal többet tudunk. Ennek ellenére egy (vagy több) kockázati tényező megléte nem jelenti azt, hogy egy nőnek a jövőben mellrákja lesz, mint ahogy a kockázati tényezők hiánya sem jelenti azt, hogy az illetőnél soha nem alakul ki mellrák.
Mellrák rizikófaktorok nőknél
A következő kockázati tényezők állnak összefüggésben a mellrák kialakulásával nőknél:
- Életkor: a mellrák kockázata az életkor előrehaladtával nő, ezért az Amerikai Szülész-nőgyógyászok Kollégiuma az átlagos kockázatú nők esetében 40 éves kortól kezdve évente mammográfiás vizsgálatot javasol.
- Személyes és családi anamnézis: az egyik emlőben előfordult rákos megbetegedés a másik emlőben való rákos megbetegedés valószínűségét is növeli. Ezen kívül, ha a családban előfordult már emlőrák, nagyobb kockázatnak van kitéve.
- Alkoholfogyasztás: minél több alkoholt fogyaszt egy nő, annál nagyobb a mellrák kialakulásának kockázata.
- Sugárkezelés: a gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban végzett bármilyen mellkasi területen végzett sugárkezelés esetén megnő a mellrák kockázata.
- Menstruációs kor: ha valakinek 12 éves kora előtt megjött az első menstruációja, megnő a mellrák kockázata.
- Menopauza kora: ha valakinél 55 éves kora után kezdődik a menopauza, nő a mellrák kockázata.
- Szülési kor: ha valaki 30 éves kora után szül gyermeket, növeli a mellrák kockázatát.
- Terhesség: azoknak a nőknek, akik még soha nem voltak terhesek, nagyobb a mellrák kialakulásának esélye, mint azoknak, akik egy vagy több alkalommal voltak terhesek.
- Hormonterápia: a menopauza miatti hormonterápia, különösen az ösztrogént és progeszteront kombináló bármely típus, növeli a mellrák bizonyos fajtáinak kockázatát.
- Testtömeg: a magasabb testtömegindex összefügg a mellrák magasabb kockázatával a menopauza utáni nőknél. A kutatások szerint az ösztrogént termelő extra zsírsejtek lehetnek felelősek a magasabb mellrák kockázatért.
Az emlőrák tünetei
Az emlődaganat első érzékelhető tünete az emlőben kialakuló, fájdalmatlan csomó vagy megvastagodott szövet, amelyet a beteg saját maga fedez fel, illetve szűrővizsgálat vagy egyéb okból végzet klinikai vizsgálat során derül rá fény.
A növekedő tumor jelei lehetnek:
- szöveti megvastagodás vagy csomó az emlő(k) területén;
- az emlő(k) méretének vagy alakjának megváltozása;
- váladékozó emlőbimbó (mamilla) (különösen, ha a váladék véres);
- a mellbimbók elváltozását, kifekélyesedését;
- csomó vagy duzzanat a hónaljban;
- az emlő bőrének egyenetlensége, kipirosodása, fekélyesedése;
- az emlő bőrének behúzódása;
- kiütés vagy hámlás az emlőbimbó körül;
- az emlőbimbó alakjának megváltozása (például befelé fordulása);
- az emlőben vagy a hónaljban kialakuló fájdalom, amely nem kapcsolódik a menstruációs ciklushoz.
A fenti tünetek bármelyikének észlelése nem feltétlenül jelenti az emlőrák meglétét, de fontos az alapos kivizsgálásuk.
Olvasta már?
- Milyen érzés az emlő MR?
- Agresszívabb az emlőrák a férfaiknál, mint nőknél - ezek a mellrák tünetei férfiak esetében
- Mellrák: ezzel a vizsgálattal már korán kimutatható az emlődaganat
- Csomók a mellben: ne essen rögtön kétségbe - ilyen, amikor mellrákra utal
- Mellrák: sokszor fájdalom sem jelzi - így jöhet rá mégis
- Mellrák: ezzel a speciális vizsgálattal kifejezetten korán kiszűrhető
- Segítség, nem egyforma a két mellem - jelezhet ez daganatot? Az orvos válaszol
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!