Ezeket látta már?

Több szervezet közösen hívja fel a figyelmet a mellrák elleni küzdelemre

mellrák ellen rákszűrés diagnózis

Nemcsak a Lánchíd, de több jellegzetes vagy fontos épület is rózsaszín kivilágítást kap.

Októberben, a mellrák elleni küzdelem hónapjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) több szervezettel együttműködve fokozottan hívja fel a figyelmet a szűrések fontosságára - közölte az egészségügyi szervezet pénteken az MTI-vel.

Azt írták, hogy az intézet is csatlakozott az "Egészség hídja - összefogás a mellrák ellen" elnevezésű, október 6-i eseményéhez, amelynek keretében nemcsak a Lánchíd, de több jellegzetes vagy fontos épület is rózsaszín kivilágítást kap az érintettekkel való szolidaritás kifejezése céljából.

Vasárnap este 6 órától rózsaszín fényekkel világítják meg Duna Arénát is, Magyarország egyik legszebb sportlétesítményét, mert az azt üzemeltető Nemzeti Sportügynökség (NSÜ) is csatlakozott a kampányhoz - hívták fel a figyelmet.

Molnár Irina, az NSÜ üzletfejlesztési igazgatója a közleményben leírtak szerint elmondta, hogy az ügynökség egyik fő célkitűzése az aktív társadalmi részvételen túl a sportolás lehető legszélesebb körű elterjesztése, a sporthoz való hozzáférés elősegítése, mind a gyerekek, és a felnőttek számára.

Minden olyan kezdeményezés mellé örömmel csatlakozunk, ahol felhívhatjuk a figyelmet az egészségmegőrzés fontosságára - idézték az igazgatót.

Molnár Irina arról is beszélt, hogy a szűrések és a sport nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészség fenntartásához is hozzájárulnak, így a részvétel elengedhetetlen az egészséges életmódhoz.

Müller Cecília országos tisztifőorvos a közlemény szerint arra hívta fel a figyelmet, hogy a mellrák korai felismerése életet menthet, ezért Magyarországon 2001 óta személyre szóló meghívólevelet kapnak az életkor alapján veszélyeztetettnek minősülő, 45-65 év közötti hölgyek.

A vizsgálatra 550 ezer nő kap meghívót, és ha mindenki részt venne a szűrésen, akkor 2800-zal több kezdeti stádiumban lévő emlődaganatot lehetne kiszűrni és évente 2000 nő életét menthetnénk meg- idézték a közleményben az országos tisztifőorvost.

Azt is hangsúlyozta, hogy aki megkapta a meghívólevelet, az éljen a szűrés lehetőségével.

Az NNGYK a területi kormányhivatalokkal, az érintett egészségügyi szolgáltatókkal és a civil szervezetekkel közösen hívja fel a figyelmet a szűrés fontosságára, kiemelve, hogy a gyógyulási esély annál jobb, minél korábban felismerik az elváltozást és megkezdik kezelését - írták a közleményben.

Az emlőszűrés menete

Az emlőszűrő állomáson a bejelentkezéskor a pácienst kikérdezik a betegségeiről, valamint a családban esetleg előforduló daganatos megbetegedésekről. Ezt követően a szűrés fizikális vizsgálatból – tapintással megvizsgálják az emlőket – és mammográfiából áll. A mammográfia az emlők kétirányú röntgenvizsgálata lágy röntgensugárzással, mely alacsony sugárterhelést jelent. A vizsgálat nem fájdalmas, és az öltözőben töltött idővel, az adminisztrációval együtt legfeljebb 20 percet vesz igénybe.

A mammográfiás felvételt az úgynevezett „négyszem elv” alapján, egymástól függetlenül két radiológus értékeli. Nem-negatív eredmény esetén, tehát ha bármilyen elváltozást észlelt a mammográfiás felvételen a két radiológus, további tisztázó vizsgálat(ok) szükséges(ek), mely(ek)re a szűrőállomás hívja vissza a pácienst.

Az emlőszűrés lehetséges eredményei

Negatív eredmény: a mammográfiás felvételt értékelő orvosok nem találtak elváltozást az emlőkben, ilyenkor nincs további teendő.

Nem-negatív eredmény: ebben az esetben a pácienst visszahívja az emlőszűrő központ, és további vizsgálatot végeznek (pl. ultrahang, biopszia) az elváltozás tisztázására. Visszahívás esetén feltétlenül fontos a vizsgálaton való megjelenés az egészség érdekében.

Fontos tudni, hogy abban az esetben is visszahívható a páciens az emlőszűrő központba, ha technikai hiba miatt nem értékelhető a röntgenfelvétel.

Az emlők önvizsgálata

Általános tapasztalat, hogy a nők vagy párjuk ismeri fel a leggyakrabban az emlőben növekvő elváltozásokat. A korai felismerés egyik lehetséges módszere az otthoni környezetben elvégezhető önvizsgálat.

A rendszeres önvizsgálat azonban nem helyettesíti a szűrővizsgálaton való részvételt, csak az elváltozások egy részének észrevételét teszi lehetővé.

A mammográfia ezzel szemben a nem kitapintható elváltozásokat is képes kimutatni, illetve az elváltozás jellegéről is ad információt. Ha a önvizsgálat során szokatlan eltérést tapasztal, mielőbb forduljon nőgyógyászához vagy kérje háziorvosa segítségét!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Hogy zajlik a mammográfiai vizsgálat és kinek ajánlott?

Hogy zajlik a mammográfiai vizsgálat és kinek ajánlott?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mellrák

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához