Melanóma: rejtett helyek a testünkön, ahol könnyen kialakulhat
A melanóma az önellenőrzés során nehezen látható és hozzáférhető testrészeken is kialakulhat.
A melanoma anyajegyek formájában, méretében és színében eltéréseket okoz, de a bőrön újonnan jelentkező elváltozás formájában is kialakulhat.
Könnyen megnyugodhatunk, ha a rendszeres önvizsgálat során nem találunk olyan jelet, ami aggodalomra adhatna okot. Dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász, az Anyajegyszűrő Központ orvosa azonban arra figyelmeztet, hogy a melanoma az önellenőrzés során nehezen látható és hozzáférhető testrészeken is kialakulhat.
Az melanoma önellenőrzés csapdái
Korai stádiumban felismerve a legjobbak a gyógyulás esélyei, ezért fontos a mielőbbi diagnózis. Ennek érdekében havonta javasolt a bőrt otthon átvizsgálni, ellenőrizni az anyajegyeket, vagy a bőrön megjelent egyéb elváltozásokat.
Az önellenőrzés során azonban nem tudjuk szabad szemmel észrevenni azokat a korai jeleket, amik csak nagy felbontású képen láthatók, illetve a hátunkon vagy egyéb nehezen hozzáférhető testrészeinken is megjelenhet melanoma, amiről szűrővizsgálat nélkül csak későn szereznénk tudomást.
Fül mögött is lehet melanóma
A fül mögötti területen kialakuló növedék, vagy a fülkagyló bőrének sötét elszíneződése utalhat rosszindulatú daganat megjelenésére.
Melanóma a szemen
A szemgolyóban és a szemhéj alatt is kialakulhat melanoma. Ezt a szemhéj lecsukásakor szúró, "mintha valami lenne a szemünkben" érzés jelezheti, de a látás megváltozása, elmosódás, a perifériás látás csökkenése is előfordulhat. Minden esetben szemészeti szakvizsgálat javasolt.
Sötét csík a köröm alatt
A melanomás esetek kb. 5%-ban a köröm, tenyerek és talpak területein alakul ki az elváltozás. Az acrolentiginosus melanomára utalhat egy fekete vagy barna sötét csík a köröm alatt, amely idővel növekszik, illetve pigmentáció megjelenése a körömredőben, amely a melanoma biztos jele.
Nyálkahártyán is megjelenhet melanóma
Mind a szájüregben, mind pedig a nemi tájék nyálkahártyáin is megjelenhet rosszindulatú festéksejtes daganat, amelyre a barnás-feketés elszíneződés hívja fel a figyelmet. Önvizsgálat során ezen régiók megtekintése is kiemelendően fontos.
Melanóma a fejbőrön
Ha nem az erősen ritkuló hajúak vagy kopaszok közé tartozunk, akkor a fejbőrünk is egy olyan terület, amit egyedül, de akár még segítséggel is nehezen tudunk átvizsgálni. Ezen a területen lévő anyajegyek is a szokott módon jelzik a rosszindulatú folyamatokat: megváltozik az alakjuk, a méretük, színük, kisebesedhetnek, viszketnek, vérezhetnek – gyakran már csak ekkor vesszük észre, hogy baj van.
Teljes biztonságot az évente elvégzett anyajegyszűrés adhat
A melanomás esetek száma világszerte folyamatosan növekszik, egyre gyakoribb, hogy a fiatalabb korosztály körében is diagnosztizáljuk az elváltozást. Az anyjegyszűrés elvégeztetését ezért évente javasoljuk, bőrtípustól függően - a bőrgyógyász javaslata alapján –erre gyakrabban is sor kerülhet.
A teljes testtérképes anyajegyszűrés során a teljes testfelületet átvizsgáljuk, azokat digitális formában rögzítjük, így a későbbi vizsgálat során a legapróbb elváltozásokat is ki tudjuk mutatni. Teljes biztonságot tehát valóban csak a szakember által elvégzett, a teljes testfelületet átvizsgáló anyajegyszűrés adhat.
Ilyen a dermatoszkópos vizsgálat
A melanoma korai felismerésére használt fájdalmatlan, nem invazív módszer az ún. epilumineszcens mikroszkópia, vagyis dermatoszkópia. A dermatoszkóp bőrre helyezhető kézi „mikroszkóp”, mely segítségével az orvos a felhám alsó rétegéig „lelát”. A dermatoszkóppal az orvos értékelni tudja a pigmentált bőrelváltozások méretének, alakjának és pigmentációjának mintázatát. A dermatoszkópia nem csak a melanoma, hanem más bőrelváltozások (pl. basalioma, seborrheás keratózis) diagnosztizálására is alkalmas. A vizsgálat a teljes bőrfelületre kiterjed, a szűrés során az orvos az összes anyajegyet megvizsgálja. Anyajegyszűrésre érdemes könnyen levehető ruhában érkezni, illetve fontos arra figyelni, hogy a bőr ne legyen nagyon száraz, azonban a vizsgálat napján már nem ajánlott testápolót használni.
Összegzés
- A melanóma könnyen kialakulhat az önellenőrzés során nehezen látható és hozzáférhető testrészeken is.
- Fontos a rendszeres önvizsgálat, de nem minden jel látható szabad szemmel.
- Melanoma alakulhat ki a fül mögött, a szemhéj alatt, a köröm alatt vagy akár a fejbőrön is.
- A szemgolyóban is kialakulhat melanoma, amit szemészeti szakvizsgálat során lehet felismerni.
- A dermatoszkópia segítségével lehet diagnosztizálni a pigmentált bőrelváltozásokat.
Olvasta már?
- Mit jelent a teljes testtérképes anyajegyszűrés?
- Az alapos anyajegyszűrés 5 ismérve
- Hány éves kortól ajánlott az anyajegyszűrés?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Alattomos melanóma: sokáig álcázhatja magát - így ismerheti fel