Méhnyakrák - ezzel a 3 vizsgálattal már korán felfedezhető
A méhnyakrák az eredményesen kezelhető daganatok közé tartozik, ám ehhez fontos, hogy időben diagnosztizálják.
A szűrővizsgálatok fontos szerepet játszanak a különböző daganatok korai diagnosztizálásában. Fokozottan igaz ez a méhnyakrák-szűrésére. Milyen vizsgálatokkal deríthető ki időben a betegség?
Miért fontos a méhnyakszűrés?
A megelőzés azért is bír kiemelt fontossággal, mert sokáig semmilyen tünet nem jelzi a jelenlétét. Így a szűrést elhanyagolók esetében gyakran csak akkor derül ki a betegség, amikor az már nagyon előrehaladott stádiumban van, esetleg áttéteket is képzett. Ez pedig rontja nemcsak a gyógyulás, de a túlélés esélyeit is.
A méhnyakrák szűrésére irányuló vizsgálatok célja kettős. A méhnyakszűrés egyik lényege, hogy már a klinikai tünetek előtt megtalálják, felismerjék és kezeljék azokat a rendellenességeket, melyek idővel rosszindulatúvá válhatnak. A másik fontos szerepe a szűrésnek, hogy felmérjék az egyén rizikófaktorait. Bizonyos tényezők, elsősorban a HPV-vel (humán papilloma vírussal) való fertőzöttség ugyanis sokszorosára emelheti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Ideális esetben évente ajánlott elvégeztetni a szűrővizsgálatokat.
A legfontosabb szűrővizsgálatok
Olyan betegséggel állunk szemben, melynek nem lenne szabad bekövetkeznie. A HPV-ellenes védőoltások megfelelő időben és állapotban való alkalmazása révén lehetőség van az onkogén HPV típusokkal való fertőzések 80 százalékának kivédésére. Évenként végzett nőgyógyászati szűréssel a méhnyakrák rákmegelőző állapota és a korai méhnyakrák felismerhető és megfelelő kezeléssel gyógyítható.
1. Kolposzkópia
A kolposzkópos vizsgálat során a hüvely feltárását követően egy speciális, lámpával ellátott nagyítóval közvetlenül megtekinthetik a méhszájat, látható elváltozásokat keresve rajta. Az eljárás pontosságát növeli, ha a méhszáj hámrétegét ecetsavval vagy jódtartalmú folyadékkal ecsetelik be, ilyenkor ugyanis a rendellenes szövet még jobban elkülönül az egészségestől, jobban láthatóvá válik.
2. Citológiai vizsgálat
A citológiai vizsgálat során kenetet, vagyis sejt-, illetve szövetmintát vesznek a méhnyakról. Ez a hüvelyi feltárást követően egy kefeszerű véggel rendelkező pálcikával történik. A mintát megfelelő előkészítés után citológiai laboratóriumban vizsgálják, rendellenes sejteket, esetleg fertőzés vagy gyulladás nyomait keresve. A citológiai vizsgálat eredményének értékelésénél különböző osztályozási rendszereket használhatnak, hazánkban az értékelési rendszer az esetleges kóros hámsejtek jelenlétét, a laphámsejtek károsodásának mértékét írja le. Ez az osztályozás segít a szakorvosnak meghatározni a következő lépéseket, például eldönteni azt, szükség van-e további vizsgálatokra.
3. HPV-teszt
A HPV-vel (humán papilloma vírussal) való fertőzöttség vizsgálatához szintén kenetet vesznek a méhnyakról, és ebben a mintában keresik a kórokozó jelentétét. A HPV-fertőzöttség vizsgálata azért nélkülözhetetlen, mert a vírus bizonyos altípusai rendkívüli módon megnövelik a daganatok kialakulásának a kockázatát. A becslések szerint a méhnyakrákos esetek akár 70-75 százalékáért is a HPV lehet a felelős.
Összegezve
- A méhnyakrák időben felfedezve az eredményesen kezelhető daganatok közé tartozik.
- A szűrővizsgálatok fontos szerepet játszanak a méhnyakrák korai diagnosztizálásában.
- A szűrést elhanyagolóknál gyakran csak előrehaladott stádiumban derül ki a betegség.
- Az évente ajánlott szűrővizsgálatok hozzájárulnak az időben történő felismeréshez.
- Kolposzkópos és citológiai vizsgálatok segítik a méhnyakrák korai felismerését és kezelését.
Olvasta már?
- Ezeket a vizsgálatokat 30 év felett el kell végeztetni
- Méhnyakrák szűrése: így készüljön a vizsgálatra
- „Szülés utáni depresszióra gondoltak, de méhnyakrák volt”
- Két módszer, amit bármikor bevethet a méhnyakrák ellen
- Ezek a leggyakoribb nőgyógyászati tumorok tünetei és kezelési lehetőségei
- Méhnyakrák a terhesség során - mit tegyek?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ilyenek a méhnyakrák egyértelmű tünetei: 4 jel, amivel orvoshoz kell menni