Innen tudhatja, hogy a kemoterápia nem működik - hogyan tovább?
A kemoterápia egy gyakran alkalmazott rákkezelési módszer, ám sajnos előfordulhat, hogy nem váltja be a hozzá fűzött reményeket.
A kemoterápia olyan kezelés, amely igen erős kemikáliákkal veszi célba és pusztítja el a gyorsan növekvő sejteket a szervezetben. Éppen ezért leggyakrabban a rák kezelésére használják, mivel a daganatos sejtek sokkal gyorsabban nőnek és szaporodnak, mint más sejtek a szervezetben.
A kemoterápia nem egyetlen készítményt jelent, hiszen számos különböző kemoterápiás szer áll rendelkezésre, melyek különböző módon hatnak a rákos sejtekre. Egyesek megakadályozzák az osztódásukat, mások károsítják azok DNS-ét, így nem tudnak tovább növekedni, sokszorozódni. A kemoterápiát alkalmazhatják önállóan, de akár más kezelési módszerekkel együtt is (pl. műtét, sugárterápia, biológiai terápia).
Bár az onkológus számos tényezőt számításba vesz, mielőtt megkezdődik a kezelés, ennek ellenére előfordulhat, hogy kemoterápia nem lesz sikeres.
Válaszadási arány
A válaszadási arány azt mutatja meg, hogy az emberek hány százaléka reagál egy adott kemoterápiás kezelésre. Például a 20 százalékos válaszadási arány azt jelenti, hogy ha 100 azonos rákkal küzdő ember ugyanazt a kezelést kapja, akkor a terápia 20 százalékuknál beválik.
Az orvos először a legmagasabb válaszadási arányú kemoterápiás kezelést fogja kiválasztani . Amennyiben az nem kezeli hatékonyan a rákot, illetve, ha a mellékhatások súlyossá válnak, akkor az onkológus másodvonalbeli kezelési tervet alkalmaz.
Mennyi ideig tart a kemoterápia?
A kúra hossza betegenként, és gyógyszerenként változó, ám általában 3-6 hónapig tart (a kúrát többször is megismételhetik). Ezt befolyásolhatja még a rák típusa, illetve annak stádiuma is. A kezelés során bizonyos időközönként vizsgálatokat végeznek, hogy felmérjék a kemoterápia hatékonyságát.
Jelek, hogy a kemoterápia nem hatékony
- a daganat növekszik vagy nem zsugorodik
- a rák áttéteket képez
- a rák tünetei visszatérnek
- további tünetek jelentkeznek
Mi van, ha nem működik a terápia?
Amennyiben az adott kemoterápia hatástalan, úgy az orvosa más kezelést ajánlhat. Lehet, hogy más típusú kemoterápiát javasol, de az is lehet, hogy más fajta kezelést irányoz elő (pl. sugárterápia, immunterápia, célzott terápia)
- Célzott terápia: ez a rákos sejtek olyan specifikus változásaira fókuszál, amelyek miatt azok osztódni, növekedni tudnak. Az ilyen kezelés amellett, hogy megakadályozhatja a rák növekedését segítő új erek kialakulását, megkönnyíti az immunrendszer számára a rákos sejtek felkutatását és közvetlenül elpusztíthatja a megcélzott rákos sejteket. Miközben megakadályozhatja, hogy a daganat a növekedéshez szükséges hormonokhoz jusson. Sajnos ez a terápia még nem áll rendelkezésre minden ráktípus esetében.
- Immunterápia: ez más néven a biológiai terápia, mely az immunrendszert használja fel a rák elleni küzdelemben, és azt próbálja meg elérni hogy a szervezet közvetlenül a rákot támadja meg. Célja, hogy lényegében az immunrendszer ugyanúgy küzdjön a rák ellen, mint a fertőzések ellen. A terápiának több típusa van, melyek más útvonalon hatnak.
- Sugárterápia: gyakori kezelési módszer a sugárterápia, melynek során a nagy dózisú sugárzás sejtkárosító hatását hívják segítségül (ez károsítja a sejtek DNS-ét). A sugárterápia nem olyan szisztémás kezelés, mint a kemoterápia, vagyis nem az egész szervezetre hat, de lassíthatja a daganat növekedését vagy zsugoríthatja is azt a test egy meghatározott területén. Ez főleg műtét előtt hasznos.
- Hormonterápia: ezt a hormonfüggő daganatoknál alkalmazzák (pl. prosztatarák, emlőrák) , mivel ekkor kihasználják a betegség hormonfüggőségét a növekedéshez. A terápia úgy működik, hogy vagy megállítja/csökkenti a szervezet hormontermelését, vagy pedig megakadályozza a rákos sejtek hormonreceptorokhoz való kötődést.
Amikor érdemes abbahagyni a kezelést
Sajnos olykor elérkezhet az a pont, amikor érdemes abbahagyni a kezelést. Ekkor egyesek megkönnyebbülhetnek, hogy véget ér a kemoterápia okozta szenvedés, másoknak pedig bűntudatuk lehet. Előfordulhat, hogy az orvos javasolja a kezelés befejezését.
A kemoterápia befejezése természetesen nem jelenti azt, hogy elengedik a beteg kezét és nem kap többé ellátást. Ekkor a cél már nem a rák gyógyítása, hanem a tünetek csökkentése és az életminőség javítása. Ezt hívják palliatív ellátásnak. Ideális esetben ez már jóval azelőtt megkezdődik, hogy Ön abbahagyná a rák kezelésére irányuló terápiát. Bizonyos esetekben hospice ellátás is szóba kerülhet. Ebben olyan személyek részesülhetnek, akik gyógyító kezelésben már nem részesülnek, a várható túlélési idejük pedig 6–12 hónap vagy kevesebb.
Összegezve
- A kemoterápia célja a gyorsan növekvő sejtek elpusztítása, méretének csökkentése.
- Sokféle kemoterápiás szer létezik, amelyek különböző módon hatnak a rákos sejtekre.
- Ha a kemoterápia hatástalan, más kezelési módszereket alkalmazhatnak, mint például a sugárterápiát, immunterápiát, vagy célzott terápiát.
- A hormonterápia hormonfüggő daganatok esetén lehet hatásos.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!