Ezeket látta már?

Kemoterápia és hajhullás - ezek a válaszok a betegek leggyakoribb kérdéseire

kemoterápia hajhullás mikor miért

A kemoterápia egyik gyakori mellékhatása a hajhullás - de vajon tudja, hogy miért lép fel és mikor nő vissza?

Valószínű Ön is tisztában van azzal, hogy a kemoterápia gyakran okoz hajhullást, ami miatt a betegek sokszor kendőt, esetleg parókát hordanak. A probléma mértéke változó: vannak, akiknél csupán ritkul a hajkorona, másoknál pedig az is előfordulhat, hogy egész kihullik, a szemöldökkel, szempillákkal együtt. Összeszedtük, miket érdemes tudni erről a kegyetlen mellékhatásról, ami miatt a betegek sokszor el sem tudják rejteni azt, hogy min mennek keresztül.

Mi okozza kemoterápia során a hajhullást?

A kemoterápia során igen erős gyógyszereket alkalmaznak, amelyek megtámadják a gyorsan növekvő rákos sejteket. A daganathoz hasonlóan azonban a szőrtüszőkben is rendkívül gyorsan osztódó sejtek vannak. Azonban a terápiához használt szerek nem tudnak különbséget tenni a rákos sejtek és más gyorsan osztódó sejtek, például a hajhagymákban találhatóak között. Ennek következtében a kemoterápia a szőrnövekedésre is káros hatással lehet.

Csak a kemoterápia okozhat hajhullást a rákkezelés során?

Általánosságban elmondható, hogy a kemoterápia okozza legtöbbször hajhullást a rákkezelés során, ám érdemes tudni, hogy a sugárkezelés hatására is felléphet a probléma abban az esetben, ha ezt a területet éri a sugárzás (pl. fej-nyaki daganatok esetén).

Minden kemoterápia kezelés okozhat hajhullást?

Érdemes tudni, hogy a kemoterápia nem egyetlen kezelés, hanem számos típusa van. Ezek közül nem mindegyiknek lehetséges mellékhatása a hajhullás - az orvos általában meg tudja mondani, mennyi erre az esély. Ráadásul azt is hozzá kell tenni, hogy mindenki más, vagyis személyenként változhat, kit mennyire érint majd a probléma.

Mikor jelentkezik a hajhullás a rákkezelés megkezdése után?

Bár mindenki más, ám általában körülbelül három hét után válik észrevehetővé. Először a fején lévő szőrzet hullik ki, majd később a test többi részén lévő is. A hajhullás felléphet úgy, hogy csomókban tudja kiszedni a haját, ám az is lehet, hogy fokozatosan hullik ki. Valószínűleg hajszálakat fog észrevenni a párnáján, a zuhanyzóban, kádban is.

Mikor nő vissza a haj a kemoterápia után?

A kezelés után több hétbe is telhet, amíg minden helyreáll, és a haj újra növekedni kezd. Általánosságban 3-6 hónappal a terápia vége után lesz látványosabb a szőrzet visszanövekedése. Arra számítson, hogy ekkor a haj kissé eltérhet szerkezetében és színében is a korábbitól (bár ez sokszor csupán átmeneti). Lehet, hogy göndörebb lesz és az is, hogy szürkésebbé válik egy ideig, amíg azok a sejtek, amelyek a haj pigmentjét szabályozzák, újra nem kezdenek el megfelelően dolgozni.

Megelőzhető ekkor a hajhullás?

Bár a hidegsapkák alkalmazását néhányan ajánlják, mivel ezek csökkentik a fejbőr véráramlását, ám igen vegyesek róla tapasztalatok. Sajnos egyelőre nincs olyan kezelés, mellyel megelőzhető a hajhullás.

Vannak, akik a hajhullás mértékét bizonyos táplálékkiegészítőkkel igyekeznek csökkenteni, ám ezeket az orvosok nem ajánlják, hiszen sok készítmény kölcsönhatásba léphet a terápia során alkalmazott szerekkel, így csökkenthetik a hatékonyságukat, ráadásul lehetnek olyan anyagok is, melyek a rákos sejteket is táplálhatják.

Összegezve

  • A kemoterápia gyakori mellékhatása a hajhullás.
  • A gyógyszerek megtámadják a gyorsan növekvő rákos sejteket, így a szőrtüszők sejtjeit is.
  • A haj legtöbbször 3-6 hónappal a terápia vége után nő vissza.
  • Nincs olyan kezelés, mellyel megelőzhető lenne a hajhullás.
  • Táplálékkiegészítők nem ajánlottak, mert csökkenthetik a terápia hatékonyságát és táplálhatják a rákos sejteket is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rákkezelés: ekkor fájdalmas a daganat, a kemoterápia és a sugárkezelés

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kemoterápia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához