Jane Fonda rákos, ezzel a daganatos betegséggel küzd
Jane Fonda már a kemoterápiát is elkezdte.
"Kedves barátaim, van valami személyes dolog, amit szeretnék megosztani. Non-Hodgkin limfómát diagnosztizáltak nálam, és elkezdtem a kemoterápiás kezeléseket. Ez egy nagyon jól kezelhető rák. Az emberek 80%-a túléli, úgyhogy nagyon szerencsésnek érzem magam" - írta Jane Fonda Instagram-posztjában, majd hozzátette, hogy szerencsés, mert van egészségbiztosítása, és a legjobb orvosokhoz és kezelésekhez juthat hozzá.
"Rájöttem, és ez fájdalmas, hogy ebben kiváltságos vagyok. Amerikában szinte minden családnak egyszer már meg kellett küzdenie a rákkal, és túl sokan nem férnek hozzá olyan minőségi egészségügyi ellátáshoz, mint amilyenben én részesülök, és ez nem helyes." - fejtette ki a bejegyzésében.
A limfóma tünetei
A limfóma - ahogy a neve is mutatja- a limfocitákat érinti, melyek kórosan növekednek, osztódnak. Nyirokcsomó duzzanat azért lép fel a betegség során, mert ezek az abnormális sejtek a nyirokcsomókban gyűlnek össze. Ezek a fájdalmatlan csomók 1 cm-re vagy annál nagyobbra nőnek, és rendszerint a nyakon, hónalj területén, lágyéki részeken lehet őket kitapintani (viszont olykor a lép nagyobbodik meg). Eleinte általában egy-egy adott régió érintett, ám előrehaladott állapotban testszerte is megjelenthet a probléma. Fő tünetei:
• Fájdalmatlan, megnagyobbodott nyirokcsomó
• Éjszakai izzadás
• Megmagyarázhatatlan láz
• Fogyás
Hodgkin és non-Hodgkin limfóma
A limfómának 2 fő típusát különböztetjük meg: létezik Hodgkin és non-Hodgkin limfóma. Fő különbség a kettő között, hogy míg az előbbinél jelen vannak bizonyos limfociták (Reed-Sternberg sejtek, Hodgkin-sejtek), addig az utóbbinál ezek nem mutathatók ki. Ráadásul a Hodgkin-kór egységes betegség, a non-Hodgkin limfómának viszont több altípusa is létezik.
Fontos különbség van köztük a rák progressziójában, kezelésében is, ugyanis a Hodgkin-kór igen eredményesen gyógyítható, a non-Hodgkin már kevésbé (vagyis bizonyos típusai). Ez utóbbinak létezik gyors és lassú lefolyású formája. Gyors lefolyás esetén a betegség agresszív, kezelés nélkül hamar az életet követeli, ám jó oldala, hogy igen jól reagál a terápiára (főleg azért, mert már korán okoz tüneteket). Lassú lefolyás esetén a nyirokcsomók lassan, alig észrevehetően nőnek, ám a rák kevésbé reagál a kezelésre, mert általában későn, véletlenszerűen fedezik fel.
Olvasta már?
- Limfóma tünetei: ezek a nyirokdaganat jelei
- Nyirokrák: ezekkel a szokatlan tünetekkel jelezhet a tumor
- Csomó a bőr alatt: így ismerheti fel a limfóma tüneteit
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!