Ezeket látta már?

Áttétes rák: ennyit ér az immunterápia

áttétes rák, immunterápia, rákkezelés, melanóma, daganatellenes kezelés, kutatás

Az előrehaladottabb rák stádiumokban egyre nagyobb teret kapnak az egész szervezetre ható - szakszóval szisztémás - gyógyszeres kezelések.

Az áttétes melanomás betegek egy részénél azt tapasztalták: 2 éves sikeres immunterápiát követően akkor is további éveken át stabil maradt az állapotuk, amikor már nem kapták a daganatellenes kezelést.

Miért kiemelt terület a melanomás betegek vizsgálata?

Dr. Baltás Eszter, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika onkodermatológiai részlegét vezető egyetemi docense az Update'20 onkológiai szimpózium keretében tartott előadásában rámutatott, hogy a kezdeti stádiumú bőrdaganatok ellátásában továbbra is a sebészeté az elsődleges szerep, de előrehaladottabb stádiumokban egyre nagyobb teret kapnak az egész szervezetre ható - szakszóval szisztémás - gyógyszeres kezelések - írja a Rákgyógyítás cikke.

A melanoma kezelésében elért eredményekre azért figyelnek oda kiemelten az onkológusok, mert ebben a daganattípusban jártak az élen évekkel ezelőtt az új típusú immunterápiák bevezetésével, így az évről-évre megtartott kongresszusokon innen származik a legtöbb adat és tapasztalat. Ugyan mára világossá vált, hogy az onkológiai immunterápiák közel sem alkalmasak minden beteg kezelésére, ám az a kezdeti feltételezés beigazolódni látszik, hogy akinél kezdetben jó hatást sikerül elérni, az tartós eredményre számíthat.

Tartós eredmény a kezelések után

"A nem műthető, előrehaladott és áttétes melanomák kezelésében korábban nagyon korlátozottak voltak a lehetőségek, kevés hatásos gyógyszerünk volt, amelyekkel hosszabb távon fel tudtuk volna tartóztatni a betegség terjedését. Egy immár több mint 5 éve tartó klinikai vizsgálat viszont alátámasztotta a várakozásainkat, miszerint az immunterápia a korábban reménytelennek tartott esetek egy részében is az életet jelentheti a betegek számára.

A kutatók azt találták: akiknél az immunterápia első két éve alatt sikerült stabilizálni a betegséget, tehát a tumoros gócok teljesen, vagy akár csak részlegesen eltűntek, visszahúzódtak, ott az immunrendszer 3 éves utánkövetés során már gyógyszeres segítség nélkül is kordában tudta tartani a bőrrákot. Nem mondhatjuk, hogy ezek a betegek meggyógyultak, ám a 2 éves kezelés során elért eredményt a többségüknél a harmadik, a negyedik, majd most az ötödik év végén is sikerült megtartani úgy, hogy már nem kaptak onkológiai kezelést. A betegek immunrendszere a terápia révén megtanulta hogyan fékezze meg a tumort. Ilyen eredményt korábban elképzelni sem tudtunk" - fogalmazott Baltás Eszter.

Forrongó kérdés, hogy le szabad-e állítani, illetve hogy mikor szabad leállítani egy immunterápiás kezelést. Ez mindig egyéni mérlegelést igényel, amely során a hatékonyság mellett a mellékhatásokat is figyelembe kell venni. Úgy tűnik azonban, hogy sikeres kezelés esetén a 2 év tekinthető vízválasztónak. Ebben egységes álláspont és gyakorlat ugyanakkor még nincs.

Immunterápia: nem alkalmas mindenkinek

Az immunterápia nem mindenkinél alkalmazható és nem mellékhatásoktól mentes kezelés. A daganat szövettani, biológiai és genetikai jellemzői, a társbetegségek és számos más paraméter alapján dönt az onkoteam arról, hogy adott beteg számára mely gyógyszerek és milyen ütemezésben lehetnek a leghatékonyabbak.

Klinikai vizsgálatok eredményei alapján az immunterápia - mint a célzott onkológiai kezelések is általában - az első vonalban adva, tehát a kezelési folyamat elején tudja a legmarkánsabb hatást kifejteni, de egy gyógyszerváltást követően, azaz második vonalban is képes lehet a betegek egy részénél érdemben javítani az életkilátásokat. A biztató eredmények ellenére vannak olyan betegcsoportok is (nyálkahártyáról kiinduló vagy agyi áttétet adó melanoma), ahol kevés és jóval szerényebb adat áll rendelkezésre az új kezelések hatékonyságáról.

Az előadás további részleteit a Rákgyógyítás oldalán olvashatja.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rák

Forrás: Rákgyógyítás
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához