Húgyhólyagrák: a tünetei a hólyaghurutra hasonlítanak - ez a fő különbség!
A véres vizelet felfázás tünete is lehet, de rákos megbetegedést is jelezhet.
A húgyhólyagrák a leggyakoribb húgyúti daganat, amelyre nincs specifikus szűrővizsgálat. Éppen ezért fontos a figyelemfelhívó tünetekkel tisztában lenni!
A húgyhólyag egy üreges, izmos szerv a has alsó részén, amely vizeletet tárol. Izmos fala lehetővé teszi, hogy megnagyobbodjon, majd később összezsugorodjon, hogy kinyomja a vizeletet a szervezetből.
Mi az a húgyhólyagrák?
Húgyhólyagrák akkor alakulhat ki, amikor a hólyagot bélelő szövet bizonyos sejtjei mutálódnak, és kontrollálatlan osztódásba kezdenek, daganatot képezve a húgyhólyagban. Kezelés hiányában a hólyagrák a húgyhólyag falán keresztül a közeli nyirokcsomókig, majd a test más területei felé terjedhet, beleértve a csontokat, a tüdőt vagy a májat.
Többféle húgyhólyagrák létezik, attól függően, hogy pontosan mit is érint a kóros sejtburjánzás: van pl. átmeneti sejtkarcinóma, laphámsejtes karcinóma, adenokarcinóma, húgyhólyag kissejtes karcinóma.
A húgyhólyagrák kialakulása általában hosszú ideig tart, ezért elsősorban az idősebb embereket érinti. A Cancer Research UK szerint az új esetek 60%-át a 75 év felettieknél diagnosztizálják. Az NHS szerint a húgyhólyagrák több mint egyharmada a dohányzás következménye, így a cigaretta a betegség kialakulásának egyik legnagyobb kockázati tényezője. A dohányzóknál négyszer nagyobb az esély a hólyagrák kialakulásának.
A húgyhólyagrák további kockázati tényezői
- korábbi sugárterápia vagy kemoterápia
- 2-es típusú cukorbetegség
- hólyagban lévő cső (pl. bénulás miatt)
- krónikus vagy rendszeres húgyúti fertőzések (UTI)
- családban előfordult már hólyagrák
Figyelemfelhívó véres vizelet
A húgyhólyagrák mielőbbi diagnózisa kulcsfontosságú az eredményes kezeléshez. Ehhez azonban ismerni kell a tüneteket. Sajnos korai stádiumban az állapot tünetmentes, később is inkább felfázáshoz hasonló tüneteket produkál – ám lényeges különbség, hogy ez hosszú távon is jelen van.
- vér a vizeletben, amely narancssárga, rózsaszín vagy ritkán sötétvörös színű lehet
- gyakoribb, sürgetőbb vizelés
- fájdalom vagy égő érzés vizelés közben
A vizeletben lévő vér jellemzően az egyik első tünet, ami jelentkezik. A vér rendszeresen jelen lehet benne, de el is tűnhet, majd napok vagy hetek múlva újra megjelenhet. Éppen ezért azoknak, akik vért vesznek észre a vizeletükben, mielőbb orvoshoz kell fordulniuk!
A húgyhólyagrák előrehaladottnak tekinthető, ha a daganat megnőtt és áthatolt a húgyhólyag bélésén, illetve a környező szövet- és izomrétegeken. Ebben a szakaszban a rák átterjedhetett a test más részeire is (áttétek képződése).
Az előrehaladott húgyhólyagrák tünetei
- vizelési problémák, vizelési képtelenség
- fájdalom a hát alsó részén
- fogyás
- gyengeség vagy fáradtság
- csontfájdalom
- duzzadt lábak
Fontos a mielőbbi diagnózis és az időben megkezdett kezelés
Amennyiben felmerül a húgyhólyagrák meglétének esélye, úgy az orvos a fizikai- a vizelet- és a laborvizsgálaton kívül UH, CT és/vagy MR segítségével alaposabban megvizsgálja az adott területet. Ha indokolt, akkor biopsziára, illetve ún. cisztoszkópiára van szükség. Ez utóbbi egy gyakori eljárás a hólyagrák diagnosztizálására – ennek során a hólyag belsejét egy vékony cső segítségével vizsgálják meg, amelynek végén fény és kamera található.
Ha bebizonyosodik a rák jelenléte, úgy több terápiás módszer is a rendelkezésre áll: ilyen például a műtét, a sugár/kemoterápia, az immunterápia, illetve az ún. intravezikuláris terápia. Ez utóbbi során a gyógyszert egy katéteren keresztül közvetlenül a hólyagba juttatják. Ezt főleg a korai stádiumban lévő daganat esetén, illetve a rák műtét utáni visszatérésének megakadályozására alkalmazzák.
Érdemes tudni, hogy a húgyhólyag daganatai hajlamosak a kiújulásra, ezért fontos terápia utáni rendszeres kontroll!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!