Ezeket látta már?

Húgyhólyagrák: ez a jelölés a leleten áttétet jelent

Vizsgálat
2025. március 09. 12:24
Húgyhólyagrák áttét lelet érték

Erre figyeljen a leleten.

A húgyhólyagrák esetében azt vizsgálják, mekkora a daganat, milyen mértékben „nőtt bele” a húgyhólyag falába, az izomrétegbe, esetleg átterjedt-e a húgyhólyag közelében található szövetekre, szervekre.

A húgyhólyagdaganat kezelésénél figyelembe kell venni a betegség stádiumát, a tumor nagyságát, a daganat növekedésének ütemét, valamint a betege általános egészségi állapotát is.

Miután megállapították, hogy valakinek húgyhólyagdaganata van, a következő lépés a betegség stádiumának meghatározása. Ilyenkor azt vizsgálják, mekkora a daganat, milyen mértékben „nőtt bele” a húgyhólyag falába, az izomrétegbe (esetleg csak annak felületén található-e), átterjedt-e már a húgyhólyag közelében található szövetekre, szervekre, esetleg nyirokcsomókra, vagy képzett-e áttéteket. Emellett megvizsgálják azt is, mennyire agresszív a daganat, milyen gyorsan növekszik.

A daganatokat betűkkel és számokkal jelölik

A TNM-skála a rákos daganatok osztályozására szolgáló rendszer, amely segít a betegség stádiumának meghatározásában. Ebben nagy szerepe van a (PET) CT-nek, MRI-nek. Az alábbi három fő kategóriát tartalmazza:

  • T (Tumor): a primer daganat méretét és kiterjedését jelöli.
  • N (Node): a nyirokcsomók érintettségét mutatja.
  • M (Metastasis): a távoli áttétek jelenlétét jelzi.

Ezek a kategóriák tovább osztályozhatók számokkal és betűkkel, hogy pontosabb képet adjanak a daganat természetéről és elterjedéséről.

  • Az I-től IV-ig tartó számozás a stádiumot jelzi. Minél alacsonyabb a kapott szám, annál kevésbé kiterjedt és annál kisebb daganattal kell szembenézni.

A terápia megválasztásánál elsősorban ezt az osztályozást veszik alapul.

A húgyhólyagdaganat kezelése

A húgyhólyagdaganat kezelése történhet műtéttel, kemo- vagy sugárterápiával, esetleg ezek kombinációjával. Bizonyos daganatokat immunoterápiával is kezelhetnek.

A műtét jelenthet ún. transzurethális rezekciót (TUR vagy TURBT), ilyenkor a húgycsövön keresztül a hólyagba vezetett eszközzel metszik ki vagy pusztítják el a daganatot. Ezt azonban általában csak kicsi daganatoknál alkalmazzák.

Előrehaladottabb állapotú tumornál a húgyhólyag részleges vagy teljes eltávolítására is szükség lehet. Teljes cisztektómia esetén sajnos a férfiaknál prosztatát és az ondóhólyagot, nőknél pedig a petefészkeket, petevezetékeket, méhet, méhszájat és a hüvely egy részét is el kell távolítani. A beavatkozás után mindenképpen szükség lehet helyreállító műtétre is, hogy a szervezet továbbra is tárolni tudja a vizeletet. A részleges vagy teljes cisztektómia vizeletürítési zavarokkal, a fertőzésekre való fokozott hajlammal, inkontinenciával, valamint a szexualitás zavaraival is együtt járhat. Szerencsére ilyen drasztikus beavatkozásokra csak viszonylag ritkán kerül sor, mert a húgyhólyagdaganatot általában viszonylag korán sikerül felfedezni.

A kemo-, immun- és sugárterápia különlegessége a húgyhólyagdaganat kezelésénél az, hogy a gyógyszert (immunterápiánál a tuberkulózist okozó baktérium legyengített típusát), esetleg a radioaktív anyagot közvetlenül a hólyagba fecskendezik be, így az helyileg képes hatni.

Összegezve

  • A húgyhólyagrák stádiumának meghatározása fontos történik a diagnózis után.
  • A kezelés függ a daganat méretétől és annak kiterjedésétől is.
  • A terápia ehet műtét, sugár- vagy kemoterápia, immunterápia, vagy ezek kombinációja.
  • Műtétnél meglehet, hogy el kell távolítani a húgyhólyagot teljesen vagy részben.
  • A kezelésnek lehetnek mellékhatásai, többek között vizeletürítési zavarok, fertőzésekre való hajlam, inkontinencia és szexuális zavarok.
Húgyhólyagrák: a féloldali hátfájás, derékfájás lehet az egyik jele
Ez a cikk is érdekelheti

Húgyhólyagrák: a féloldali hátfájás, derékfájás lehet az egyik jele

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# húgyhólyagdaganat # húgyhólyagrák # cisztektómia # kemoterápia # CT # mri # daganat # rák # lelet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés