Ezeket látta már?

Fájdalmas a vizeletürítés? Ilyen a kezdődő hólyagrák tünete

húgyhólyagdaganat tünetei tumor fájdalmas véres vizelet

Csendes, de veszélyt jelző tünet, ha gyakran hívja a természet, és fájdalmakat él át közben.

Húgyhólyagrák ellen nincs specifikus szűrővizsgálat. Vizelési panaszok esetén azonnal forduljon orvoshoz. További vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, mi áll a probléma hátterében. A tüneteket nemcsak daganat okozhatja, kiválthatja fertőzés, gyulladás, prosztata- vagy vesebetegség is.

Mi a húgyhólyagrák?

A húgyhólyagrák egy olyan ráktípus, amely a húgyhólyag belső rétegében alakul ki. A húgyhólyag azon része a húgyutaknak, amely kiszűri a salakanyagokat a vérből és vizeletet termel. A húgyhólyag mellett a húgyutak magukba foglalják a veséket, a húgyvezetéket és a húgycsövet. A vesék átszűrik a vért és vizeletet termelnek, amelyet a húgyvezetékek a hólyagba továbbítanak. A hólyag addig tárolja a vizeletet, amíg az a húgycsövön keresztül kiürül.

A hólyagban négy réteg található:

  1. Urotélium – a hólyagot béleli és amikor a hólyag megtelik, kitágul; emellett megakadályozza, hogy a vizelet visszaszivárogjon a testbe
  2. Lamina propria – egy vékony kötőszöveti réteg
  3. Muszkuláris propria – izomszöveti réteg
  4. Zsíros kötőszövet – elválasztja a hólyagot más szervektől

A húgyhólyagrák legtöbb típusa uroteliális karcinóma, amely az urotélium sejtjeiből fejlődik ki, s később megnő és továbbterjed más rétegekbe. A húgyhólyagrák ritkább típusai közé tartozik a laphámsejtes karcinóma (a sima, bőrszerű szövetekben, amelyek a hólyagot bélelik) és az adenokarcinóma (a nyákképző sejtekben).

Mik a húgyhólyagrák tünetei?

A húgyhólyagrák leggyakoribb tünete a vizeletben bármilyen fájdalom nélkül megjelenő vér. Egyéb tünetek lehetnek még:

  • Fájdalmas vizelés
  • Gyakori vizeletürítés
  • Hirtelen vizeletürítés
  • Súlycsökkenés
  • Fájdalom a hátban, az alhasban vagy a csontokban
  • Fáradtságérzés és rosszullét

Keresse fel orvosát, ha ezek közül a tünetek közül bármelyiket is tapasztalja. Azonban fontos észben tartani, hogy ezeket más okok is kiválthatják, mint például a húgyúti fertőzés.

Mennyire gyakori a húgyhólyagrák?

A húgyhólyagrák a 10. leggyakoribb rák a világon több mint 573,000 új esettel és 210,000 elhalálozással 2020-ban. Európában a legnagyobb előfordulási arány délen (Görögország, Spanyolország, Olaszország) és nyugaton (Belgium, Hollandia) van. A húgyhólyagrák gyakoribb idős embereknél, a legtöbb előfordulás 75 éves kor felett történik. A férfiaknál gyakrabban fordul elő, mint a nőknél.

Mi okozza a húgyhólyagrákot?

A húgyhólyagrák kifejlődésének számos kockázati tényezőjét azonosították már. Fontos megjegyezni, hogy egy kockázati tényező megléte ugyan növeli a rák kifejlődésének veszélyét, de ez nem jelenti azt, hogy valakinél feltétlenül megjelenik a rák. Hasonlóképpen az, hogy valakinél nem áll fenn kockázati tényező, nem jelenti azt, hogy nem lehet rákos.

A kockázatot növelő tényezők

  • Dohányzás
  • Visszatérő vagy hosszasan fennálló húgyúti fertőzés
  • Húgyhólyagrák miatti korábbi kezelés
  • Egyéb egészségügyi körülmények, mint például a szisztémás szklerózis vagy veseátültetés
  • Húgyhólyagrák családi előzményei
  • Elhízás

Hogyan diagnosztizálják a húgyhólyagrákot?

A húgyhólyagrák diagnózisát az alábbi vizsgálatok és tesztek eredményei alapján állítják fel: Klinikai vizsgálat Ha a húgyhólyagrák tünetei jelen vannak, az orvos elvégez egy általános klinikai vizsgálatot és megtapogatja a has tájékát. Nagy valószínűséggel vizeletvizsgálatot is végeznek majd, hogy eldöntsék, a tünetek húgyúti fertőzésnek tulajdoníthatóak vagy sem, és ellenőrzik, van-e rákos sejt a vizeletben. Az orvos belső vizsgálatot is végezhet a végbélnyíláson vagy a hüvelyen keresztül annak ellenőrzésére, hogy minden rendben van-e a hólyag körül.

Milyen kezelési lehetőségek vannak?

A kezelés függ a tumor helyétől, méretétől és stádiumbeosztásától, valamint a beteg általános egészségi állapotától és fittségi szintjétől. A kezelést egy multidiszciplináris munkacsoport (pl. onkológusok, urológusok, sebészek, radiológusok és ápolók) beszéli meg a beteggel, ami azt jelenti, hogy a rákkezelés különféle területeit képviselő szakemberek jönnek össze a szakértelmük megosztására annak érdekében, hogy a lehetséges legjobb betegellátást tudják nyújtani. Fontos, hogy a betegek részt vegyenek a kezelésükkel kapcsolatos döntéshozatalban. Amikor több kezelés is hozzáférhető, az orvosnak be kell vonnia a betegeket, hogy a saját ellátásukról dönthessenek oly módon, hogy kiválaszthassák azt az ellátási formát, amely összhangban van a szükségleteikkel és tükrözi, hogy mi fontos a számukra.

Összegzés

  • A húgyhólyagrák csendes, de veszélyes tüneteket okozhat.
  • Nincs specifikus szűrővizsgálat a húgyhólyagrákra.
  • Többféle tünet jelentkezhet, például vér a vizeletben vagy vizelési panaszok.
  • A húgyhólyagrák a világon a 10. leggyakoribb ráktípus.
  • A kezelés függ a tumor helyétől, méretétől és stádiumától.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Megtévesztő tünetek, amik húgyhólyagrákra utalnak, nem felfázásra

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

húgyhólyag

Forrás: Európai Orvosi Onkológiai Társaság (ESMO)
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához