Hogyan gyógyítható a vastagbélrák? Nem mindegy, milyen stádiumban van a beteg
Ezért fontos, hogy időben felismerésre kerüljön a daganat!
A vastagbélrák, más néven kolorektális rák, az egyik leggyakoribb rákfajta világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez a harmadik leggyakrabban diagnosztizált ráktípus és a második leggyakoribb rákos halálozási ok. Magyarországon az egyik legmagasabb a vastagbélrák előfordulása az Európai Unióban - évente közel 10 000 új esetet diagnosztizálnak.
Az időben elvégzett szűrővizsgálatok jelentősen csökkenthetik a vastagbélrák okozta halálozást, mivel ezzel korai stádiumban fény derülhet a problémára és hamar megkezdődhet a kezelés, még mielőtt a rák súlyosabb stádiumban kerülne.
A vastagbélrák stádiumai
A vastagbélrák stádiumai 0-tól IV- ig terjedhet. Minél magasabb ez a szám, annál jobban terjed a rák. Ezeket általában az úgynevezett TNM rendszer szerint is osztályozzák, amely a tumor (daganat), node (nyirokcsomó) és metastasis (áttét) szavak kezdőbetűjéből áll.
0. Stádium
- A daganat a vastagbél nyálkahártyájának legfelső rétegére korlátozódik, anélkül, hogy átterjedne a nyálkahártya alatti rétegekbe. Ezt karcinóma in situ-nak is nevezik.
I. stádium
- A rák átterjedt a vastagbél vagy végbél belső rétegein és esetlegesen elérte az izomréteget, de nem érinti a nyirokcsomókat vagy a távoli szerveket. Ez a T1 vagy T2 kategóriának felel meg (N0, M0).
II. stádium
- II/A Stádium: A rák átterjedt a vastagbél külső rétegéig (serosa), de nem érintette a nyirokcsomókat (T3, N0, M0).
- II/B Stádium: A daganat átterjedt a serosán túl lévő struktúrákra, de nem érinti a nyirokcsomókat (T4a, N0, M0).
- II/C Stádium: A rák más szervekbe vagy struktúrákba nőtt, de nem érintette a nyirokcsomókat (T4b, N0, M0).
III. stádium
- III/A Stádium: A rák áttört a vastagbél falán és 1-3 nyirokcsomóra is átterjedt, vagy a nyirokcsomók közeli struktúráira, de nincs távoli áttét (T1-T2, N1-N2a, M0).
- III/B Stádium: A rák a vastagbélfalon kívüli struktúrákra is kiterjedt, és 1-3 nyirokcsomót érintett (T3-T4a, N1-N2a, M0).
- III/C Stádium: A daganat több mint 4 nyirokcsomót érintett, de nincs távoli áttét (T1-T4, N2b, M0).
IV. stádium
- IV/A Stádium: A rák egy távoli szervekre vagy struktúrákra, például májra vagy tüdőre is átterjedt, de egy metasztatikus helyszín van (T1-T4, N0-2, M1a).
- IV/B Stádium: A rák több távoli szervekre vagy struktúrákra is kiterjedt (T1-T4, N0-2, M1b).
- IV/C Stádium: A rák a hashártyára és más távoli szervekre is átterjedt (T1-T4, N0-2, M1c).
A vastagbélrák kezelése különböző stádiumokban
A vastagbélrák kezelése a betegség stádiumától, a daganat elhelyezkedésétől, a beteg általános egészségi állapotától és egyéb tényezőktől függ. Általánosságban azonban elmondható, hogy az egyes stádiumokban így kezelik a daganatot:
A 0. stádium kezelése
A 0-s stádiumú vastag- és végbélrák esetében gyakran csak a műtétre van szükség. Ebben a stádiumban a rák még nem terjedt mélyebbre a vastagbél falán, így az eltávolítás után általában nem szükséges további kezelés. A műtét általában polipektómia, mely során a rákos polipokat eltávolítják, általában kolonoszkópia során.
I. stádium kezelése
Itt is a sebészi beavatkozás a leggyakoribb kezelési mód. A műtét során eltávolítják a daganatot és a környező egészséges szövetet. Gyakran nincs szükség további kezelésre, amennyiben a daganat teljes egészében eltávolításra került. Ha nem, akkor további műtétre van szükség.
II. stádium kezelése
Ilyenkor a daganat és a környező szövetek sebészeti eltávolítására van szükség, melyet kiegészíthet az ún. adjuváns (megelőző) kemoterápia, mely segíthet az esetelegesen megmaradt rákos sejtek elpusztításában.
III. stádium kezelése
Ebben a stádiumban műtéttel eltávolítják a vastagbél rákos részét. Az eljárás során a sebész a közeli nyirokcsomókat is kiveszi. Emellett kemoterápiára is szükség van. Amennyiben a rák nem távolítható el teljesen műtéttel, kemoterápiával és sugárterápiával előbb csökkentik a méretét.
IV. stádium kezelése
Ekkor az orvosok már agresszív kezelést alkalmaznak, egymással kombinálva a terápiákat. A műtét mellett szükség lehet kemo-és sugárkezelésre, célzott- és immunterápiára is. Nagy hangsúly van ekkor a palliatív ellátáson, melynél a cél a beteg életminőségének javítása.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Aranyér vagy vastagbélrák okozza a véres székletet? Az orvos szerint így lehet megkülönböztetni