Ezeket látta már?

Hogyan fáj a rák? Erre a két jelre figyeljen oda nagyon!

Hogyan fáj a rák

A rák egyetlen sejt lázadásával kezdődik. Amikor egy daganat kialakul és növekedni kezd, befolyásolja a környező szöveteket és szerveket. Ennek eredményeként nyomást gyakorolhat a szervekre, idegekre vagy más fontos struktúrákra, ami fájdalom érzetét váltja ki.

A fájdalom a rák gyakori tünete - ez az egyik olyan tünet, amelytől az emberek a legjobban félnek. Sokan úgy vélik, hogy ez az első jele annak, ha a rák kialakul a szervezetben.

Mikor kezd fájni a rák?

- A rákban jelentkező fájdalom specifikus. Megjelenése általában annak a jele, hogy nem korai rákról van szó, s hogy a rák „belépett” az úgynevezett második stádiumba - mondja Dr. Stanisław Hać onkológus sebész. Mi történik, ha a rák eléri a második stádiumot, honnan jön a fájdalomérzet, milyen jelekre kell felfigyelni? - Két elem jellemzi a veszélyes rákfájdalmat. Ez abszolút riasztó tünet - figyelmeztet a szakember a Medonetnek adott interjúban.

A fájdalom általában annak a jele, hogy nem korai rákról van szó. A fájdalom megjelenése általában azt jelenti, hogy a rák „belépett” az úgynevezett második stádiumba. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a rák egyetlen sejt lázadásával kezdődik. Egyetlen lázadó sejt még nem okoz tüneteket, de elkezd szaporodni, a rák növekszik és a betegség előrehalad. Innen erednek a rák stádiumai is.

Minden ráknak négy fejlődési szakasza van (a vérrákok kivételével)

Ezeket nagyon egyszerűen meg lehet különböztetni egymástól.

  • Az első és a második szakaszban a betegség az elsődleges helyen fejlődik ki, azaz ott, ahol a betegség fókusza van.
  • A harmadik stádiumban a rák terjedni kezd - egyelőre csak az elsődleges daganat körül (a megváltozott sejtek lehetnek a környező szövetekben vagy a daganatot körülvevő nyirokcsomókban).
  • A negyedik stádium azt jelenti, hogy a rák már az egész testben elterjedt, és más szervekbe is behatolt.

A rákos fájdalom általában tartós, éjszaka is jelentkezik, és folyamatosan súlyosbodik. Az egyszerű fájdalomcsillapítók általában nem enyhítik teljesen. Az ilyen típusú fájdalom egyértelmű figyelmeztető jel lehet, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Két kritikus figyelmeztető tünet

  1. Éjszakai fájdalom: az éjszaka jelentkező fájdalom különösen aggályos, mivel a daganatos fájdalmak egyik jellegzetessége. Ha valaki rendszeresen tapasztal ilyen fájdalmat, feltétlenül forduljon orvoshoz.
  2. Szokatlan tünetek kombinációja: soha nem szabad figyelmen kívül hagyni azokat a tüneteket, amelyek nem szokványosak és hosszan fennállnak. Ilyenek lehetnek a tartós köhögés, megmagyarázhatatlan fogyás, étvágytalanság, vagy éppenséggel állandó fáradtság. Ezek a tünetek különösen aggasztóak lehetnek, ha valaki már észlelt daganatos fájdalmat.

A korai diagnózis életmentő

A daganatos betegségek korai fázisban történő felismerése kritikus jelentőségű. A korai diagnózis és kezelés lényegesen javítja a gyógyulási esélyeket és csökkenti a halálozás kockázatát. Az időben elvégzett orvosi vizsgálatok és beavatkozások életmentőek lehetnek. A rendszeres orvosi szűrővizsgálatok döntő szerepet játszhatnak a daganatos betegségek korai felismerésében. A szűrővizsgálatok lehetőséget biztosítanak konkrét figyelmeztető jelek kimutatására, még mielőtt a tünetek komolyabbá válnának.

Aki jó ideje küzd olyan fájdalommal, aminek nem tudja a pontos okát, vagy olyan általános tünetei vannak, hogy nem tudja, merre induljon a kivizsgálás során, és szorong a daganatos betegség gyanújától, nyugtalanító időszakot élhet át.

Mi történik az orvosnál?

Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arról beszélt, hogyan lehet segíteni bizonytalanság, közelebbről meg nem határozott tünetek esetén.

Komolyan kell venni a panaszokat

Aki nem tudja pontosan, honnan erednek a fájdalmai, panaszai, aki olyan általános tünetekkel küzd, mint fejfájás, rossz közérzet, szédülékenység, kimerültség, hátfájás, könnyen megkaphatja környezetétől a hipochonder jelzőt.

Holott ha a fájdalom rányomja a bélyegét a mindennapi munkára, családi életre, ha nem jól reagál a vény nélküli szerekre, ha nincs kimutatott betegség vagy akár pszichés zavar a háttérben, érdemes komolyan venni a páciens szenvedéseit. Mindenképpen érdemes keresni a diagnózis lehetőségeit, hiszen csak erre épülhet hatékony kezelés.

- Tapasztalt szakembernek kell ahhoz lenni, hogy ne legyintsünk a mások által esetleg hisztinek bélyegzett panaszokra és elinduljunk a diagnosztizálás sokszor hosszú folyamatán – hangsúlyozza dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája.

- Nagyon nehéz lehet felismerni például a krónikus fájdalom szindrómát, amelynek okát nem feltétlenül lehet kimutatni laborvizsgálatokkal, képalkotó módszerekkel. Az esetek nagy részében nem is egyetlen orvos, inkább egy team állítja fel ezt a diagnózist, amelynek tagja lehet például ortopéd orvos, neurológus, fájdalomspecialista. Gondolni lehet arra is, hogy a kullancs terjesztette Lyme borelliosis áll a háttérben. Több esetben ugyanis ez a betegség okozott olyan, krónikus fájdalom szindrómára jellemző tüneteket, mint a vándorló fájdalom, az ízületi fájdalmak, a zsibbadó - szurkáló érzések a végtagokban, a depresszív hangulat, az alvászavar, a teljesítménycsökkenés, a szorongás, az általános rossz közérzet.

Mit lehet tenni daganat betegség gyanúja esetén?

- A kikérdezés során kiderülhet, hogy a páciens kimondva-kimondatlanul a daganatos betegségtől tart, például azért, mert a felmenői közt volt már ilyen beteg. Mondani sem kell, hogy a szorongás csak tovább rontja a helyzetet, és már csak azért is érdemes vizsgálatokat végeztetni, mert akkor legalább nem az ismeretlennel kell szembenéznie a páciensnek – ismerteti Pádi doktornő.

Ha „csupán” általános tünetek vannak jelen, esetleg nincs is konkrétan megfogalmazható tünet, inkább csak egy általános rossz közérzet, érdemes lehet néhány általános vizsgálatot elvégeztetni, amelyek az alábbiak:

  • nagylabor (ezt egyébként is érdemes évente megcsináltatni)
  • urológia / nőgyógyászat (szintén ajánlott az éves rutinba beépíteni)
  • mellkas röntgen
  • hasi ultrahang
  • adott esetben gyomor- és vastagbéltükrözés

Amennyiben konkrét panaszokról van szó, úgy az annak megfelelő szakorvosi vizsgálatokkal ajánlott kezdeni. Hátfájás esetén például ortopéd orvost, hasfájásnál, emésztési panaszoknál belgyógyászt, gasztroenterológust, mellkasi szorításnál kardiológust érdemes felkeresni. Ha valóban felmerül a rákos megbetegedés lehetősége, szükség lehet MR-re, CT-re, esetleg PET CT-re.

Összegezve

  • A daganatos megbetegedések által okozott fájdalmak és szokatlan tünetek esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.
  • Két kiemelt figyelmeztető jel az éjszakai fájdalom és bizonyos szokatlan tünetek kombinációja, amelyek különösen indokolttá teszik az orvosi vizsgálatot.
  • A korai diagnózis és a rendszeres szűrővizsgálatok elengedhetetlenek a sikeres kezeléshez és a hosszú távú túléléshez.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Petefészekrák tünete is lehet, ha ezeken a pontokon érez fájdalmat

Petefészekrák tünete is lehet, ha ezeken a pontokon érez fájdalmat

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Tünetkereső, tünetellenőrző alkalmazás Tünetkereső, tünetellenőrző alkalmazás Forrás: EgészségKalauz



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

daganatos betegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához