Ezeket látta már?

Új hatóanyagok az emlőrák kezelésében: mik azok a ciklibek?

hatóanyagok emlőrák mellrák kezelése ciklib jelentése

Kiknél alkalmazható a palbociklib, a ribociklib és az abemaciklib?

Az intenzív kutatásoknak köszönhetően folyamatosan jelennek meg a mellrák kezelésében eredményesen alkalmazható új gyógyszermolekulák.

„Univerzális” mellrák-elleni hatóanyag máig sincs

A mellráknak több típusa ismert és a gyógyszeres kezelés szempontjából az sem lényegtelen, hogy mennyire előrehaladott állapotú az adott daganat, esetleg képezett-e már áttét(ek)et. Ennek megfelelően, a nemzetközi szakmai ajánlásokkal összhangban, a kezelőorvos (onkológiai team) tesz javaslatot arra, hogy milyen hatóanyaggal kezeljék az adott beteget.

Noha a korszerű terápiáknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben jelentősen javult az emlőrák túlélési aránya, máig sincs olyan gyógyszer, ami mindenkinél 100 % eredményességgel megszüntetné a daganatos elfajulást. Azonban egyre inkább terjedőben van a személyre szabott gyógyszeres kezelés, amely a gyógyulási arányok további javulását és a kiújulási arányok csökkenését hozhatja magával.

Az utóbbi időben a terápiában egyre szélesebb körben teret nyerő ún. „ciklibek” – mint szigorúan vényköteles hatóanyagok – is reményt nyújthatnak az érintetteknek.

Mire képesek a „ciklibek”?

A „ciklibek” közé több daganatellenes hatású vegyület tartozik, így a palbociklib, a ribociklib és az abemaciklib. Valamennyi felsorolt gyógyszermolekula a daganatos sejtek szaporodását gátolja az ún. ciklin-dependens kináz 4/6- (CDK 4/6-) enzim gátlása révén.

A „ciklibek” a hormon-receptor pozitív (HR+)/humán epidermális növekedési faktor negatív (HER2-), előrehaladott állapotú, metasztatikus emlőrák kezelésében alkalmazhatók, vagyis azoknál, akik lelete HR+/HER2- típusú emlőrákot mutat, és akiknél már áttétek is kialakultak.

  • A „ciklibeket” a fokozott hatás érdekében egyéb daganatellenes hatóanyagokkal kombinálhatják.
  • Mindhárom „ciklib” nagy előnye, hogy azok szájon át adagolhatók, vagyis nincs szükség infúziós kezelésekre.
  • A három „ciklib” a szervezetbeni sorsát illetően némileg különbözik egymástól, így a beteg állapota, pl. máj- és vesefunkciója is döntő abból a szempontból, hogy kinél melyik hatóanyagra esik a választás.

A hatásosság és a biztonságosság kérdése

A „ciklibekkel” négyhetes ciklusokban (3 hét gyógyszerszedés, 1 hét szünet) tartó vagy folyamatosan zajló gyógyszeres kezelések hatásosságát több nemzetközi klinikai vizsgálat is alátámasztja, és már kedvező magyarországi tapasztalatok is rendelkezésre állnak.

Tudni kell azonban, hogy a „ciklibek” alkalmazása, csakúgy mint más gyógyszereké, mellékhatásokkal járhat. A palbociklib és a ribociklib esetén súlyos fokú vérképbeli elváltozások (neutropénia) (betegek akár 60-66 %-ánál) is kialakulhatnak, míg az abemaciklib esetén elsősorban a rendkívül erős hasmenés (betegek kb. 9 %-ánál) – mint mellékhatás – okozhat nehézségeket.

Hangsúlyozandó, hogy az emlőrákos beteg állapota ismeretében a kezelőorvos tesz javaslatot arra, hogy milyen hatóanyag, milyen séma szerinti alkalmazása tűnik a leginkább célravezetőnek.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a mellrák első tünetei: így jelez leggyakrabban az emlődaganat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

emlőrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához