Hatásos lehet az alacsony dózisú sugárterápia a prosztatarák ellen
A hagyományosnál kétszer hatásosabb lehet az alacsony dózisú sugárkezelés, vagyis a brachyterápia a prosztatarák ellen - derült ki egy nagy léptékű, hosszú távú kanadai kutatásból. Öt év elteltével kétszer nagyobb valószínűséggel voltak daganatmentesek azok a prosztatarákos páciensek, akiket apró radioaktív implantátummal kezeltek, mint a hagyományos sugárterápiával kezelt betegek - állapította meg a tanulmány, mely elsőként hasonlította össze a két eljárást.
A tudósok azt is hozzátették, hogy ugyan sokkal jobbak lettek a túlélési esélyei azoknak, akik implantátumot kaptak, ám komolyabb mellékhatásoktól, többek közt vizelési problémáktól szenvedtek.
A kutatók 398 prosztatarákos beteget vizsgáltak. A daganat egyiküknél sem terjedt túl az érintett mirigyen és a szakemberek szerint esetükben nagy volt a kezelés kudarcának kockázata. Összehasonlították az alacsony dózisú, daganatközeli, belső sugárterápiát és a megszokottabb, nagy dózisú, külső sugárkezelést.
James Morris, a kanadai Vancouveri Rákkutató Központ professzora, a kutatás vezetője az eredményeket az Európai Radioterápiai és Onkológiai Társaság harmadik fórumán mutatta be Barcelonában.
A kutatók rámutattak, hogy a brachyterápia igen költséghatékony, azonban a megbízható, stabil eredmények érdekében hosszú képzési időre és tapasztalatszerzésre van szükség.
Az implantátummal kezelt betegek mintegy nyolc százaléka szenvedett súlyos vizelési problémáktól, míg a szokás módon kezelteknek csak két százaléka - számoltak be róla a kutatók, akik szerint további vizsgálatokra van szükség, melyek összehasonlítják az LDR-PB kezelést (brachyterápiát) a sugárterápia más formáival.
http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/11564417/Low-dose-treatment-for-prostate-cancer-may-be-twice-as-good.html