Tudta? Ez az 5 dolog növelheti a hasnyálmirigyrák kockázatát!
Évente több százezer ember hal meg a hasnyálmirigyrák miatt.
A hasnyálmirigyrák esetében – akárcsak számos más daganatos betegségnél – jelentős mértékben növeli a kialakulás rizikóját az életkor és a nem. A hasnyálmirigyrák az esetek 90 százalékában a 45 éven felülieket érinti, egy amerikai szakmai szervezet adatai szerint a betegek átlagéletkora 71 év. Szintén növeli a kockázatot a nem: a hasnyálmirigyrák jóval gyakrabb a férfiaknál, mint a nőknél. Természetesen, ez nem jelenti azt, hogy a fiatalabbakat nem veszélyeztetheti a betegség.
Hasnyálmirigyrák kialakulása
- Többszörösére nőhet a daganat kialakulásának rizikója, ha valamelyik közeli családtagunknak is volt hasnyálmirigyrákja, különösen, ha 50 éves kora előtt diagnosztizálták. Közeli családtagnak számítanak a szülők, illetve a testvérek, a kockázat még magasabb, ha több családtag is érintett.
- Bár az életkorunkat nem változtathatjuk meg, és a genetikai örökségünket sem mi választjuk, az életmódunk – ami választható és változtatható tényező – is rendkívül nagy szerepet játszik abban, hogy a hasnyálmirigy-daganat mekkora rizikójával nézünk szembe.
- A legfontosabb kockázati tényezők közé tartozik például túlsúly, különösen akkor, ha már fiatalabb korunkban is volt rajtunk néhány felesleges kiló. A kutatások szerint ráadásul nem is a túlsúly mértéke a döntő, hanem annak elhelyezkedése: nagyobb veszélyben vannak, akikre az úgynevezett alma típusú elhízás a jellemző, vagyis akik pocakosabbak.
- A dohányzásnak számtalan káros hatását ismerjük már: a hasnyálmirigy-problémák kockázatának növekedése is ezek közé tartozik. A dohánytermékekben található vegyületek és karcinogén - vagyis daganatos betegségeket okozó - anyagok károsítják a hasnyálmirigyet, és a gyulladását is okozhatják. Egy kutatás a dohányzás legalább kétszeresére emeli a hasnyálmirigy-daganat kialakulásának rizikóját, és ez is tovább növekedhet attól függően, hogy milyen régóta és mennyit dohányzik valaki.
- A dohányzás mellett egy másik káros szokástól is érdemes megszabadulnia annak, aki szeretné csökkenteni a hasnyálmirigyrák rizikóját: a nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztóknál is nő a betegség kockázata.
Olvasta már?
- Májrák: ezekre a korai tünetekre figyelni kell!
- Májgyulladás, májrák - már ennyi alkohol is károsíthatja a májat
- Májrák gyógyítása: mire van ma lehetőség?
- MR, CT, ultrahang, röntgen: melyik vizsgálat mire való?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ez a mellrák legelső tünete: így jelez leggyakrabban a daganat