Ezeket látta már?

Korai tünetek, melyek hasnyálmirigyrákot jelezhetnek – a székletét is figyelje

hasnyálmirigyrák korai tünet széklet

A hasnyálmirigyrák az egyik legveszélyesebb ráktípus, mely gyakran túl későn kerül diagnosztizálásra.

Brit adatok szerint az évente diagnosztizált hasnyálmirigyrákos betegek többsége három hónapon belül életét veszti, melyért főleg az okolható, hogy túl későn veszik észre

Éppen ezért fontos, hogy a legapróbb jelekre is figyeljenek oda az emberek, mivel a korai panaszokat gyakran figyelmen kívül hagyják. Ráadásul nemcsak a laikusok, de az orvosok is - szakértők szerint a hasnyálmirigyrák az egyik leggyakrabban félrediagnosztizált ráktípus.

Sajnos az esetek többségében akkor derül fény az állapotra, amikor a rák már átterjedt a test más területeire. Sok beteget akkor diagnosztizálnak, amikor a műtét már nem lehetséges.

Fáradékonyság, hasfájás, sárgaság

A hasnyálmirigyrák korai tünetei sokszor nagyon igen enyhék.

A Pancreatic Cancer Action hangsúlyozza, hogy három dolgot mindenképp figyeljen: az energiaszintjére, a fájdalomra és a külsejére. Ezeken ugyanis már kezdetben is sokszor nyomot hagy a betegség.

Fáradékonyság: szinte az összes típusú rákra jellemző, de erre még inkább. A tartós fáradtság, illetve a hirtelen energiacsökkenés bizony figyelmeztető jel lehet.

Fájdalom: a hasnyálmirigyrák gyakori tünet a hasfájás, mely gyakran a has felső részében kezdődik, de később a hát irányába is ki sugározhat. A panasz lehet átmeneti, ám általában lassan állandósul és súlyosbodik.

Külső: a megmagyarázhatatlan fogyás, valamint a bőr és a szemek sárgasága szintén árulkodó tünet. Ezek olykor nem feltűnő mértékű, gyakran azok sem veszik észre, akik naponta találkoznak a beteggel. Érdemes tudni, hogy a sötét vizelet a sárgaság másik jellegzetes tünete, amely akkor fordul elő, amikor a hasnyálmirigyben lévő daganat elzárja az epevezetéket. Emiatt a bilirubin felhalmozódik a szervezetben, és bejut a véráramba, majd megjelenik a vizeletben, amit sötétsárgává vagy narancssárgává változtat.

Nézze meg a székletét is

A vizeletén kívül érdemes megfigyelnie a székletét is, ugyanis hasnyálmirigyrák esetén gyakori vagy az úgynevezett steatorrhoea, ami zsíros székletet jelent. A végtermék ekkor lazább, könnyebb, lebeghet a vízen, szagosa, halvány színű. Az ilyen székletet nehéz lehet lehúzni. Emellett a beteg hasmenést és székrekedést is tapasztalhat. Gyakori panasz még a hányinger és hányás, különösen étkezések után.

Újonnan kialakult cukorbetegség is figyelmeztető jel lehet

A hasnyálmirigyrák miatt a szerv által termelt inzulin mennyisége csökkenhet, ami cukorbetegséghez vezethet. Ez különösen akkor gyanús, ha egyéb kockázati tényezők nélkül alakul ki a diabétesz.

A korai diagnózis életet menthet

Egy beteg, Dan Godley úgy gondolja, hogy a korai jelek felismerése és kitartása döntő szerepet játszott abban, hogy jelenleg rákmentes.

A férfinél 28 évesen diagnosztizálták a hasnyálmirigyrákot.

-2020 nyara úgy kezdődött, hogy minden este, amikor lefeküdtem, a hasamban feszülést éreztem – meséli Dan, aki kezdetben ételallergiának hitte, majd három hónap múlva elment orvoshoz, mivel nem javultak a panaszai.

-Az ultrahang nem mutatott ki semmit, és az orvos azt mondta, hogy ez székrekedés.

Mikor a tünetek súlyosbodtak, a háziorvosa vérvételt rendelt el, ám minden negatív volt, így azt mondták, nincs szükség további lépésekre.

Ám érezte, hogy valami nagyon nincs rendben, ezért kitartott, és amikor a fájdalom már igen erőssé vált, a sürgősségire ment.

-Öt héttel később hasnyálmirigyrákot diagnosztizáltak nálam - mondja Dan, aki hozzáteszi, hogy a látszólag enyhe tünetek ellenére is kitartóan orvoshoz fordult, és ez szerinte kulcsfontosságú volt a rák korai diagnosztizálásához, így mára már rákmentes.

A hasnyálmirigyrák prognózisa

A hasnyálmirigyrák ötéves túlélési aránya sajnos igen alacsony. Az American Cancer Society adatai szerint a helyi (csak a hasnyálmirigyre korlátozódó) hasnyálmirigyrák esetén az ötéves túlélési arány körülbelül 37%, ha a környező szöveteket is érinti, már csak 12%. Távoli áttétek esetén az ötéves túlélési arány pedig mindössze 3%.

Összegezve

  • A hasnyálmirigyrák az egyik legveszélyesebb ráktípus, mely gyakran túl későn kerül diagnosztizálásra.
  • Fontos figyelni a korai jelekre, mivel a tünetek kezdetben enyhék, de a rák gyorsan terjed.
  • A fáradtság, fájdalom, sárgaság, fogyás és a megváltozott széklet a hasnyálmirigyrák korai jelei lehetnek.
  • Korai felismerés és a kitartás kulcsfontosságú a rák korai diagnosztizálásához.
  • Az ötéves túlélési aránya sajnos igen alacsony, áttétes esetben mindössze 3%.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hasnyálmirigyrák: akinek ilyen a foga, a daganatra is nagyobb esélye lehet

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hasnyálmirigyrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához