Gégerák: ha ilyen helyen dolgozik, nagyobb rá az esélye
Akadnak bizonyos tényezők, melyek megnövelhetek a daganatos betegségek kialakulásának esélyét.
A gégerák kialakulásának legnagyobb rizikófaktora a dohányzás, de a rendszeres alkoholfogyasztás is jelentősen megnöveli a betegség kialakulásának esélyét. Ráadásul, a dohányosok és nagy ivók túlélési esélyei is rosszabbak, még akkor is, ha időben felfedezik náluk a daganatot. Vannak bizonyos tényezők, amik növelik a rák kialakulásának a kockázatát. Ezek egy részén (például a genetikai örökségünkön, a nemen vagy az életkoron) nem tudunk változtatni, mások viszont az életmóddal vannak összefüggésben. Vagyis, ha ezeken módosítunk, a rizikót is csökkenthetjük.
A gégerák kialakulásának gyakorisága
A felmérések szerint a gégerák közel négyszer olyan gyakori a férfiaknál, mint a nőknél, és a leggyakrabban az 50 és 70 év közötti korosztályt érinti. Néhány ritka, genetikai eredetű, összetett szindróma is sokszorosára növelheti a gégerák kialakulásának rizikóját. Ezek közé tartozik például az ún. Fanconi-anémia.
A gégerák kialakulásában a legnagyobb szerepet a dohányzás játssza. Minél hosszabb ideig dohányzik valaki, minél „erősebb” dohányos, annál nagyobb az esélye a gégerákra – a rizikó akár 20-szor akkora is lehet a nem dohányzókkal összehasonlítva! Sajnos, azoknak is nagyobb az esélye a betegségre, akik hosszú ideig dohányfüstnek voltak kitéve. A dohányzás mellett a másik súlyos rizikótényező az alkoholfogyasztás, és a két tényező össze is adódik.
Az egészségtelen táplálkozás is növelheti a daganatok kialakulásának rizikóját. Nagyobb a gégerák előfordulása azoknál, akik kevés zöldséget és gyümölcsöt (elsősorban antioxidánsokban gazdag zöld leveles zöldséget) esznek, illetve, akik több feldolgozott élelmiszert, sóban gazdag ételt, vörös húsokat és zsírokat fogyasztanak.
Nem elhanyagolható a mérgező anyagoknak való kitettség mértéke sem: azok, akik a munkájuk miatt hosszú ideig kénytelenek festékek, vegyi anyagok között dolgozni, sokkal nagyobb eséllyel lesznek gégerákosok, mint akik ez a hatás nem érint. Nagyobb veszélyben lehetnek tehát a fém-, fa- vagy műanyag-feldolgozással foglalkozók.
Nagyjából 25 százalékkal nagyobb az esélye a gégerákra azoknak, akiknek korábban már volt fej-, nyak- szájüregi daganata vagy tüdőrákja.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!