A fülcsengés akár fülrákot is jelezhet - ismerje meg a többi tünetét is
A fülrák egy kevésbé ismert rosszindulatú daganattípus, így nem árt tisztában lenni a jeleivel.
A fülben jó-és rosszindulatú daganatok is kialakulhatnak, melyek a szerv bármely részén felléphetnek. Az utóbbiak leggyakrabban a fül bőrén keletkeznek, bár néhány esetben a belső fülben is kialakulhat a rák. Fontos tudni, hogy minden típusa befolyásolhatja a hallást, így a tünetre nem szabad legyinteni!
A bőrrák a leggyakoribb, fület érintő rosszindulatú daganat
A fülrák leggyakrabban bőrrákként kezdődik a hallójáratban vagy a külső fül bőrén. A leggyakoribb típus a laphámsejtes karcinóma, de előfordulhat még bazálsejtes karcinóma, melanóma, adenoid cisztás karcinóma, adenokarcinóma is. A fülrák érintheti a hallójáratot, halántékcsontot, a dobhártyát, a hallócsontokat, a fül mögötti csontot, az arcmozgató idegeket és a fül egyéb belső részeit is.
A fülrák kockázati tényezői
- krónikus fülfertőzések
- fül piercingek
- neurofibromatózis (NFS).
- sugárterhelés
- többször, hideg vízzel való érintkezés, búvárkodás, hideg vízben úszás
- dohányzás
- HPV
Hallásproblémák, fülfájás és egyensúlyzavar a fő tünetei
A fülrákot igen nehéz diagnosztizálni, mivel gyakran más betegségnek, állapotnak tudják be a panaszokat. Ez nem is csoda, hiszen a probléma általában igen általános tünetekkel jár. Az illető panaszkodhat fej-és fülfájásra, fülcsengésre (tinnitus), szédülésre, ám gyakori még a halláskárosodás, az egyensúlyzavar, a fül vérzése és az arc gyengesége is. Bőrrák esetén az érintett tapasztalhat fül bőrén nem gyógyuló sebeket és új anyajegyeket is.
Ezekre a vizsgálatokra van szükség
Amennyiben felmerül a fülrák gyanúja, úgy érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, aki hallásvizsgálatot, biopszia, illetve képalkotó vizsgálatok után (CT, MR) felállíthatja a diagnózist.
Legtöbbször a műtét elkerülhetetlen
A fülrák kezelése a daganat méretétől és kiterjedésétől függ, és általában műtéti úton kezelik, melyek kiegészíthet kemo-illetve sugárterápia is. Bőrrák esetén a beavatkozás általában úgynevezett Mohs műtét (a rákot tartalmazó vékony rétegeket távolítják csak el, amíg csak egészséges szövet marad). A beljebb található a rák, úgy az is előfordulhat, hogy ki kell operálni fültőmirigy vagy a nyak nyirokcsomóit, a hallójárat bőrét és/vagy a dobhártyát.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!