Ez az oka, hogy szívelégtelenség alakul ki a daganat kezelése után
Létezik azonban egy módszer, amivel növelni lehet a daganatos betegek túlélési esélyeit hosszú távon.
„A daganatos betegségek kezelésében az utóbbi években jelentős fejlődés volt, a túlélés számos daganat esetében javult. Egyre gyakrabban észleljük azonban, hogy sokszor nem a rák, hanem a szívet érintő szövődmények miatt romlik a beteg állapota; olyanoknál is, akiket korábban gyógyultnak nyilvánítottak” – mondja dr. Vértes András, a RadiVert MR Diagnosztikai Központ szakmai vezetője. A kardiológus-főorvos szerint a már a hazánkban is elérhető CMR tovább növelheti a hosszú távú túlélés esélyét.
Daganat és szívprobléma
A Svéd Egészséggazdaságtani Intézet (IHE) tanulmánya szerint a rákos megbetegedések száma 1995 óta egymillióval nőtt Európában. A szakemberek úgy vélik, húsz év múlva további 775 ezerrel többen lehetnek azok, akik a koronavírus-járványnál is halálosabb betegségben szenvednek. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre több az új, az onkológiában használható terápiás lehetőség, ám a teljes felépülés korántsem olyan egyszerű.
Számos daganat típusra már krónikus betegségként tekintünk, mert a beteg halálát elsősorban a szívrendszeri szövődmények okozzák, sokszor évekkel a rák megjelenése után.
– hívta fel a figyelmet dr. Vértes András kardiológus-főorvos, a RadiVert MR Diagnosztikai Központ szakmai vezetője.
„Ennek oka, hogy az új, hatékony daganatellenes módszerek olyan kardiovaszkuláris mellékhatásokkal rendelkeznek, amelyek a kezelés első hónapjaiban, vagy évekkel később jelentkeznek. Emiatt – bár a betegek jelentős részét a sikeres daganatellenes kezelés következtében nyilvánították – halálos kimenetelű szívelégtelenség is kialakulhat. Egyes daganatos betegségek kezelésére alkalmazott kemoterápia ugyanis súlyosan károsíthatja a szívizomsejteket” – tette hozzá a kardiológus.
Monitorozni kell a szívelégtelenségeket
Dr. Vértes András szerint az orvostudomány felismerte a problémát, ezért több szakmai ajánlásban is megfogalmazták, hogy nem elég a kezelés előtt és néhány hónappal azt követően kardiológiai ellenőrzést végezni, hanem éveken keresztül kontrollálni kell a szív és érrendszeri szövődményeket.
„A daganatos betegséget túlélőknek ötször nagyobb a gyakorisága a szívelégtelenség, az infarktus, és a szívkülhártya megbetegedésnek, mint azoknál, akiknek az anamnézisükben nem szerepel daganatos megbetegedés” – húzta alá dr. Vértes András, aki az amerikai Kardiológus Társaság kardio-onkológiai szekció állásfoglalásában, a CMR-ben látja a megoldást.
„A CMR, avagy a szív MR vizsgálata az aranystandard a szívizom-károsodás korai és késői meghatározására. A vizsgálat káros mellékhatások nélkül ismételhető, igy a betegek követésére is alkalmas, hiszen az MR esetében nincs sugárterhelés” – magyarázta a RadiVert MR Diagnosztikai Központ szakmai vezetője, aki szerint a teljes gyógyuláshoz elengedhetetlen az onkológus és a kardiológus együttműködése, valamint az, hogy minél gyorsabban, minél hatékonyabban lehessen a korai és késői kardiotoxikus mellékhatásokat felismerni és kezelni. Ebben meghatározó szerepe van a szív MR vizsgálatnak, ám jelenleg nemcsak több specialistára lenne szükség, hanem olyan intézményekre is, amelyek megfelelő MR-géppel rendelkeznek.
Olvasson tovább! Ezért jobb a növényi étrend szívbetegségek ellen!
„A RadiVert MR Diagnosztikai Központ specialistái 2020 óta egy olyan 1,5 Teslás készülékkel végzik a CMR-vizsgálatokat, amely alkalmas a szívizom pontos feltérképezésére annak érdekében, hogy a legmegbízhatóbb eredmények készüljenek” – árulta el a kardiológus-főorvos, aki – a szakmai társaságokkal egyetértve – úgy véli, a szövődmények korai felismerése mellett a megfelelő kezelések is rendelkezésre állnak, így pedig valóban elérhető a daganatos betegek teljes gyógyulása.
Olvasta már?
- Heves, élénk szívverésre ébred fel éjjel? Nem csak szívbetegség lehet az oka
- Megvastagodott szív esetén ilyen eltérést mutat az EKG-vizsgálat
- Mellkasi szorítás, hirtelen elakadó levegő: ilyen betegségek tünete, előjele lehet
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!