Előrehaladott hasnyálmirigyrák: 9 jel, ami hétköznapinak tűnhet, de daganatra utal
A hasnyálmirigy-problémák felismerése nehéz, így a daganatot gyakran csak későn diagnosztizálják.
A hasnyálmirigy a gyomor alsó részénél található, fő feladata az inzulin előállítása, ami nélkülözhetetlen a cukor feldolgozásához. A rosszindulatú daganatok döntő többségben az exokrin típusú területekből fejlődnek ki. A hasnyálmirigyrákok közel háromnegyede mirigyhámrák, melyek kétharmada a hasnyálmirigy fejéből fejlődik ki. Kialakulása nagyon lassú, több évig tartó folyamat, de az esetek jelentős részében már előrehaladott állapotban állítják fel a diagnózist. A hasnyálmirigyrák ritka betegségnek számít a daganatos megbetegedések között, csupán mintegy 3%-át teszi ki az összes tumoros esetnek. Ennek ellenére a magas halálozási arány miatt kiemelt jelentőséggel bír a rosszindulatú daganatok között.
Mi a hasnyálmirigyrák oka?
A hasnyálmirigy kialakulásának okai pontosan nem ismertek, azonban az orvostudomány számos rizikófaktort azonosított már be, amelyek különböző mértékben ugyan, de egyértelműen elősegítik a betegség kialakulását. A hasnyálmirigyrák leginkább az 45 év feletti korosztályt érinti, és a kialakulásának kockázatát növelheti a túlsúly, a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, a cukorbetegség és a dohányzás.
Milyen tünetekkel jelez a hasnyálmirigyrák?
A betegség kezdeti stádiumában nagyon kevés tünetet produkál, azok is jellemzően teljesen általános jellegűek, leginkább egy tipikus gyomorrontáshoz hasonlíthatók, időszakos fellépéssel.
A hasnyálmirigyrákot csupán a tünetek alapján nehéz diagnosztizálni, hiszen nem mindig jár fájdalommal vagy látványos tünetekkel. Ezért általában csak későbbi szakaszában fedezik fel, amikor már a daganat továbbterjedt és áttéteket képzett. Ennek következtében a kezelés sikeressége és a túlélési esélyek is csökkennek.
Fontos figyelmet fordítani olyan általános tünetekre, amelyek hasnyálmirigyrákra is utalhatnak
Például a sárgaság, ami a szem és a bőr sárgás árnyalatát okozhatja, gyakori tünet lehet, mivel a daganat befolyásolhatja az epe termelődését és áramlását a bélrendszer felé. Ezért a sárgaságnak mindenképpen orvosi vizsgálatot kell követnie, mivel más súlyos betegségek, például máj- vagy epehólyagproblémák is okozhatják.
Az emésztést szintén zavarhatja a hasnyálmirigyrák, mivel a daganat nyomást gyakorolhat és akár el is zárhatja az emésztőrendszer bizonyos részeit. Ennek következménye lehet a hányinger, a hányás, a gyomorégés, a puffadás vagy a teltségérzet. Ezek a tünetek általánosak, hétköznapinak tűnhetnek, de ha rendszeresen jelentkeznek, orvoshoz kell fordulni. A hasnyálmirigyrák további jelei közé tartozik az étvágytalanság és az, ha már néhány falat elfogyasztása után is jóllakottnak érzi magát. Ennek következménye lehet a fáradtság, a gyengeség, a vitamin- és tápanyaghiány egyéb tünetei.
Nagy figyelmet kell fordítani a hirtelen kialakuló cukorbetegségre is, különösen, ha valaki idős vagy ha a családban nem fordult elő korábban cukorbetegség. A hasnyálmirigyrák ugyanis befolyásolhatja az inzulintermelő sejtek működését. A cukorbetegség tünetei közé tartozik a fokozott szomjúság, a gyakori vizelés, a fáradtság és a fogyás vagy izomvesztés.
A hasnyálmirigyrák főbb figyelmeztető tünetei
- tompa, fekvő helyzetben, illetve étkezést követően erősödő fájdalom a has felső részében, amely a hátba is kisugározhat
- más okkal nem magyarázható étvágytalanság, fogyás
- a bőrt, illetve a szemfehérjét érintő sárgaság
A hasnyálmirigyrák meglétére utalhat továbbá
- sárgaságot kísérő viszketés
- hányinger, hányás
- bélműködés megváltozása
- láz és hidegrázás
- emésztési problémák
- vérrögképződés
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fenti tüneteket tapasztalja, különösen, ha a tünetek hirtelen kezdődnek, forduljon mielőbb háziorvosához, aki szükség esetén gasztroenterológiára vagy onkológiai centrumba irányítja kivizsgálásra.
- Ha a bőre vagy a szemfehérje színe sárgává változik,
- több mint két napja rosszul érzi magát,
- több mint hét napja hasmenése van,
- és egyéb aggasztó tüneteket észlel, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Így történik a hasnyálmirigyrák diagnosztizálása
A részletes kivizsgálás fontos részét képezi a beteg kikérdezése arról, hogy korábban volt-e, vagy jelenleg van-e hasnyálmirigy-gyulladása, dohányzik-e, és előfordult-e a családjában daganatos megbetegedés.
- A kórelőzmény felvételét és a fizikális vizsgálatot követően vérvételre és hasi ultrahangvizsgálatra kerülhet sor.
- A hasnyálmirigy és vezetéke kóros elváltozásának megítélésére szükség van további képalkotó vizsgálatok – például CT vagy MR vizsgálatok – elvégzésére is.
- Ezenkívül végezhetnek ún. PET CT vizsgálatot is. Ez a CT-hez hasonló módon történik, azonban valamilyen nyomjelző anyagot juttatnak az erekbe, így információt kapnak a szervek működéséről is.
Összegzés
- A hasnyálmirigy-problémák felismerése nehéz, gyakran csak későn diagnosztizálják a daganatot.
- A hasnyálmirigyrák közel háromnegyede mirigyhámrák, és a kialakulása nagyon lassú folyamat.
- A betegség kezdeti stádiumában kevés tünetet produkál, így nehéz diagnosztizálni.
- A hasnyálmirigyrák további jelei közé tartozik a sárgaság, az emésztési zavarok, az étvágytalanság, a fáradtság, és a hirtelen kialakuló cukorbetegség.
- Az orvostudomány számos rizikófaktort azonosított már be a hasnyálmirigyrák tekintetében, többek között: 45 év feletti életkor, túlsúly, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, cukorbetegség és dohányzás.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Rossz közérzet és hányinger: ez a hasnyálmirigyrák 15 kevésbé ismert tünete