Csak az egyik oldalon fáj a dereka? Ebből tudhatja, ha daganat okozza
A veserák viszonylag ritka daganatos megbetegedés, és általában jól is kezelhető, ehhez azonban az szükséges, hogy időben felfedezzék.
A veserák típusai
A veseráknak több típusát különböztetjük meg, elsősorban az alapján, hogy milyen sejttípusból indul ki a rosszindulatú burjánzás. Emellett a daganatokat négy stádiumba is oszthatjuk, a tumor mérete, illetve az esetleges áttétek alapján: a veserák a leggyakrabban a tüdőben, a csontokban, a májban vagy a nyirokcsomókban képez áttéteket. Természetesen, minél korábbi stádiumban fedezik fel a veserákot, annál jobbak a gyógyulás esélyei. Előfordulhat az is, hogy a veserák tekinthető másodlagos daganatnak.
A veserák szakaszai
A betegség korai szakaszában gyakran nem jár együtt tünetekkel, sőt, az is előfordulhat, hogy később sem érzékel a beteg semmilyen figyelmeztető jelet. Ez az érintettek egyharmadára lehet jellemző, vagyis náluk csak képalkotó vizsgálattal vehető észre a sejtburjánzás.
Mindössze az érintettek 10 százalékánál van meg a veserák tüneteinek klasszikus triádja, vagyis a deréktájéki fájdalom, a háton, deréktájon tapintható csomó, illetve a véres vizelet. A tünetek külön-külön a betegek 25-40 százalékánál jelentkezhetnek.
A veserák tünetei
A veserák gyakoribb tünetei lehetnek véres vizelet, a testsúlyvesztés, a láz, a magas vérnyomás, az egyoldali derékfájdalom, a fáradékonyság és általános rosszullét, az étvágytalanság, valamint a vérszegénység és az emelkedett vérkalciumszint.
Természetesen, ezek a tünetek számos más betegségre is utalhatnak, és sokkal gyakrabban áll a kialakulásuk hátterében valamilyen könnyebben kezelhető betegség, mint veserák. Azonban, ha valakinél ezek a tünetek hosszabb időn keresztül fennállnak, illetve nincs olyan fertőzés vagy sérülés, mely ezeket indokolná, érdemes alaposabban is kivizsgáltatnunk magunkat!
Összegzés
- A veserák ritka, de jól kezelhető daganatos megbetegedés.
- A tumorokat négy stádiumba oszthatjuk a méretük és a lehetséges áttétek alapján, és gyakran képeznek áttéteket tüdőben, csontokban, májban vagy nyirokcsomókban.
- Korai szakaszában a veserák gyakran nem okoz tüneteket, vagy csak később válnak észlelhetővé.
- A veserák tünetei lehetnek véres vizelet, testsúlyvesztés, magas vérnyomás, fáradékonyság, étvágytalanság és emelkedett vérkalciumszint.
- A veserák tünetei más betegségekre is utalhatnak, de hosszabb ideig fennálló tünetek esetén érdemes orvosi vizsgálatot kérni.
Olvasta már?
- Túl szúrós a vizelete szaga? Ezt jelenti
- Ezek az ételek elszínezhetik a vizeletet
- Rák kimutatása vérből, vizeletből: ezeket az értékeket nézik a leleten
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
3 kezelés, amivel enyhíti a derékfájást